Поточна аналітика

Диверсія під виглядом зближення

Команда Зеленського демонструє велике зближення з Китаєм у той час, як США і Європа перебувають у жорсткому конфлікті з Китаєм через порушення прав людини в Китаї.

13 липня президент України Володимир Зеленський провів першу телефонну розмову з головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном, під час якої, як повідомляється, «домовилися укласти угоду про безвіз між країнами». Також у ході розмови «Зеленський наголосив на незмінності позиції України “в питанні єдиного Китаю”». Ще раніше 23 березня 2021 року президент Зеленський підписав указ № 116/2021 «Про тимчасове запровадження безвізового режиму для громадян Китайської Народної Республіки, які в’їжджають в Україну з туристичною метою».

30 червня 2021 року один з ключових операторів «Великого будівництва», міністр інфраструктури України Олександр Кубраков та міністр комерції Китайської Народної Республіки Ван Веньтао підписали міжурядову угоду. Вона передбачає розширення співробітництва, сприяння співпраці між Україною і Китаєм з метою реалізації спільних проектів в галузі будівництва інфраструктури. Дехто називає цю угоду однією з найбільш вартісних, які останнім часом укладав Кабмін.

Ці прокитайські дії української влади відбуваються у той час, коли наші найближчі союзники у протистоянні з Росією паралельно ведуть санкційну (і не лише санкційну) війну з Китаєм через порушення прав національних меншин, насамперед, уйгурів.

22 березня 2021 року Європейський Союз, Велика Британія, США та Канада запровадили паралельні санкції проти високопосадовців Китаю через порушення прав уйгурів. Оскільки, як свідчать правозахисники, щонайменше 1 мільйон уйгурів утримуються у таборах «перевиховання» у Сіньцзяні.

У квітні 2021 року Військово-морські сили США оголосили, що ударна група «Теодор Рузвельт» зайшла в Південно-Китайське море для проведення «звичайних операцій» на тлі протистояння китайської морської міліції з Філіппінами. Справа у тому, що у березні 2021 року Філіппіни забили тривогу з приводу човнів китайської міліції, загальною чисельністю 220, що окупували риф Уітсан на захід від архіпелагу. Як писала Wall Street Journal (США), цей китайський військово-морський еквівалент російських «зелених чоловічків» може маскуватися під риболовецький флот, щоб надати Пекіну правдоподібний привід, коли він заходить в спірні води.

До слова, концентрація військово-морських сил Китаю у Південно-Китайському морі відбувалася синхронно з концентрацією російських військ біля українського кордону, що багато оглядачів сприйняли як погоджені між Китаєм і Росією дії.

Зовсім недавно ми пережили міжнародний скандал, який в Україні особливо не висвітлювався. 25 червня 2021 року авторитетне американське агенство Associated Press оприлюднило ексклюзивну інформацію (з посиланням на іноземних дипломатів) про те, що Китай шантажував Україну зупинкою поставок щонайменше 500 000 доз вакцин проти COVID-19 в Україну, якщо Київ не відмовиться від заклику до ретельнішого розслідування ситуації з правами людини у китайському регіоні Сіньцзян. Йдеться про рішення-звернення Ради з прав людини у Женеві, яку підписали близько 40 країн. У зв’язку з цим Україна відкликала свій підпис зі списку держав, що підтримали заяву.

Також був скандал, коли лідери «Слуги народу» Давид Арахамія і Олександр Корнієнко знялися у пропагандистському ролику на підтримку Комуністичної партії Китаю в ефірі китайського каналу CCTV 13. Корнієнко у цьому ролику говорив в стилі брежнєвського СССР: «Ті темпи економічного зростання, які демонструє КНР під керівництвом Комуністичної партії Китаю і її керівників, вони якраз дають приклад всьому світу». Арахамія сказав, що «китайський приклад унікальний, завдяки в першу чергу китайській партії». А ще Арахамія виявився великим шанувальником книги Сі Цзіньпіна. «Я читаю і я захоплююся горизонтом планування». Варто зазначити, що інформація про те, як екс-президент Трамп хвалив «державницькі» практики Китаю на зустрічі з Сі Цзіньпін певною мірою коштували йому президентського крісла.

Нагадаємо, все це відбувається у час, коли планується зустріч Зеленського з президентом Байденом, і коли Україна має шукати підтримки у ЄС щодо майбутнього української ГТС, а Великобританія стала країною, яка кинула виклик Росії у водах Чорного моря як стратегічний союзник України.