Поточна аналітика

Економічна ситуація в Україні погіршується, і українці не очікують позитивних змін від цієї влади

Усі піар-акції до «дня єдності» чи їм подібні не можуть приховати дедалі більшого погіршення економічної ситуації в Україні.

Зростання цін на продукти харчування та послуги, непропорційно високі тарифи (у порівнянні з отримуваними доходами) на послуги ЖКГ та електроенергію, підвищення фіскального та адміністративного тиску на підприємців – усе це суттєво погіршує споживчі настрої українців до мінімального рівня за три останні роки.

За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», у січні 2022 року Індекс споживчих настроїв українців зменшився на 4,9 пунктів та становить 62,3 п. Падіння індикатора спричинене зниженням усіх його складовихі, але найбільше на них впливають девальваційні очікування.

Значення дорівнює 200 в тому разі, якщо всі громадяни позитивно оцінюють економічну ситуацію. Індекс дорівнює 100 тоді, коли частки позитивних і негативних оцінок однакові. Значення індексу менше 100 означає, що в суспільстві переважають негативні оцінки.

Індекс інфляційних очікувань наразі складає 192,4 (значення індексу дорівнює 200, якщо всі громадяни передбачають зростання безробіття (інфляції, девальвації).

Безумовно, свій внесок робить ескалація напруженості на україно-російському кордоні та потенційна загроза вторгнення. Але ці тенденції намітилися задовго до воєнного загострення та навіть до початку пандемії.

Основна причина економічних негараздів – бездарна економічна політика чинної влади, та розкрадання державного бюджету, зокрема через корупційні схеми на «Великому будівництві». Як наслідок, щоб заповнити бюджетні дірки, владою збільшується тиск на підприємців, що фіксується падінням України в рейтингу економічних свобод

Минулого року Україна опустилася ще на три пункти в рейтингу економічних свобод Heritage Foundation, посівши 130 місце серед 177 держав (передостаннє місце в Європі, гірше тільки у Білорусі). Україна розмістилася у категорії «переважно невільних» країн, опинившись між Гвінеєю та Індією.

Це все, що треба знати про бізнес-клімат в Україні.