Поточна аналітика

Економіка Росії під впливом санкції 6 квітня 2022 року

Головні події

 • Марний оптимізм не полишає російських та деяких міжнародних аналітиків. Аналітики Міжнародного валютного фонду та Deutsche Bank вважають прогнози щодо падіння російської економіки у 2022 році на 7-15% занадто оптимістичними.
 • Годувальниця Росії не виконує плану. За даними Міністерства фінансів РФ за лютий-березень 2022 року недоотримано доходів від нафтогазового ринку на суму – 518,4 млрд рублів, у квітні Мінфін РФ очікує покращення ситуації на фоні зростання цін на світовому ринку нафти.
 • Облігації, які нікому нецікаві. За даними аналітиків, вартість суверенних облігацій Росії стрімко падає. Їх вартість на зовнішніх ринках для Росії зросла в 5 разів (з 6% річних станом на 23.02 до 27% річних станом на 04.04).
 • Це ще тільки початок, але ж більшість росіян усім задоволені. За останній тиждень річний індекс інфляції Росії зріс з 14,5% до 15,7%, що в 4 рази перевищує середньостроковий цільовий рівень інфляції центрального банку (4%).

Макропоказники

Аналітики Міжнародного валютного фонду та Deutsche Bank вважають, що прогнози щодо падіння російської економіки у 2022 році на 7-15% занадто оптимістичними.

Але завдяки експорту енергоносіїв у 2022 році Росія може отримати на 30% більше виручки, а саме 321 млрд. дол США (проти 244 млрд дол США у 2021 році) звертають увагу експерти Bloomberg.

Саме тому, обмеження на експорт енергоносіїв у вигляді санкцій, є дуже важливим для перемоги України та дуже болючим для російської економіки.

За оцінками аналітиків Goldman Sachs очікується падіння експорту у інших галузях російської економіки. Імпорт впаде майже на 50% у порівнянні із 2021 роком через низку обмежень та санкцій. Що у свою чергу призведе до значного профіциту платіжного балансу у приблизно 200-240 млрд дол США, тільки за січень-лютий профіцит платіжного балансу вже становить $39 млрд (за весь 2021 рік – $122 млрд).

Нагадуємо, що аналітики JPMorgan Chase&Co очікують скорочення валового внутрішнього продукту РФ на 7% у 2022 році, у S&P Global Ratings на 8,5%, у Bloomberg Economics прогнозують ще більше падіння ВВП до -9%, у Інституті світової економіки (IfW) та ЄБРР на 10%, аналітики Barclays  на 12,4%, експерти Centre for Economics and Business Research на 14%, фахівці Institute of International Finance на 15%.

Державні фінанси та дефолт

За даними Міністерства фінансів РФ за лютий-березень 2022 року недоотримано доходів від нафтогазового ринку на суму -518,4 млрд рублів, у квітні  Мінфін РФ очікує покращення ситуації на фоні зростання цін на світовому ринку нафти.

Але варто нагадати, що Росія досі отримує щодня від ЄС майже 1 млрд євро за енергоресурси. Тому санкції, які спрямовані на обмеження експорту російських енергоресурсів є дуже важливими для виснаження російської економіки.

Після того, як Росії вдалося 16 березня 2022 року здійснити виплати по державному боргу, у розмірі 117 млн дол США, із раніше заблокованих валютних резервів, їй вдалося відтермінувати дефолт. Але, через останній санаційний пакет Мінфіном США був закритий повний доступ Росії до операцій з міжнародними резервами.

За інформацією Мінфіну США, у понеділок, коли настав термін виплати найбільшої суми, включаючи виплату основної суми боргу у розмірі 552,4 мільйона доларів за облігацією з терміном погашення 04/04/2022, уряд США вирішив закрити доступ до заморожених коштів Москві.

США змушують Росію використовувати для погашення боргу валюту до якої має доступ (отримана переважно за експорт енергоресурсів), Росія у свою чергу використовує ці кошти на підтримку війни в Україні.

Мінфін Росії 6.06.2022 року проінформував, що іноземний банк-кореспондент відмовив у виконанні доручень на виплату купонного доходу та погашення номінальної вартості за облігаціями зовнішніх облігаційних позик Російської Федерації з терміном погашення у 2022 році.

Було сформоване нове доручення на виплату боргу в рублях, яке у разі відхилення кредитором, стане підставою для оголошення дефолту після 30-ти денного пільгового періоду.

Ринок державних запозичень

За даними аналітиків, вартість суверенних облігацій Росії стрімко падає. Їх вартість на зовнішніх ринках для Росії зросла в 5 разів (з 6% річних станом на 23.02 до 27% річних станом на 04.04). Ринок внутрішніх облігацій федерального займу Росії (ОФЗ) втратив 60-70% ліквідності. Частка нерезидентів в торгах знизилась з 25% до 7%, що помітно знизило попит на ОФЗ. Основний попит на ОФЗ поки що створюють фізичні особи та недержавні пенсійні фонди, однак очікується що цей попит не буде тривалим.

Валютний ринок

За даними ЦБ Росії міжнародні резерви Росії становлять 604,4 млрд дол США, з яких 315 млрд дол США заморожені ще на початку війни на доларових рахунках. Приблизно 150 млрд дол США становить монетарне золото, і близько $150 млрд. ЗВР ЦБР, ймовірно, розміщено в юанях та інших валютах.

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook у березні 2022 року на  інтервенції з підтримки курсу рубля, що штучно зміцнився, ЦБР витратив майже третину (40 млрд дол США) всіх доступних йому (в умовах санкцій) резервів.

Що дозволило штучно зменшити офіційний курс рубля за останні три тижні з 123 до 83 RUB/USD.

Нагадуємо, що продавці валюти-експортери повинні продавати 80% своєї фінансової виручки, а імпортери – або недопущені до ринку, або адміністративно обмежені у його купівлі. Нерезиденти – взагалі позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня!

Згідно зі свідченням численних учасників ринку, підприємства-експортери, які продають 80% валютної виручки за офіційним курсом у 83 RUB/USD, потім купують USD для оплати імпортних комплектуючих за «комерційним» курсом 110-120 RUB/USD.

Котирування комерційного продажу доларів для фізичних осіб у банках знову знизилися з 120-150 до 100-110 RUB/USD.

Міжбанківський валютний ринок впав в обсягах з початку війни та зменшився із 20 до 2 млрд дол США на день. З урахуванням того, що 0,8-1,0 млрд дол США на день становить лише експортний виторг енергетичних монополій, для інших експортерів країни доступ до валюти знизився майже в 20 разів.

Інфляція

За останній тиждень річний індекс інфляції Росії зріс з 14,5% до 15,7%, що в 4 рази перевищує середньостроковий цільовий рівень інфляції центрального банку (4%). За результатами опитувань аналітиків інфляція за підсумками 2022 р. очікується на рівні 20%, таких показників в Росії не спостерігалося з 90-х років минулого сторіччя.

Вагомий внесок в прискорення інфляції РФ здійснює дефіцит імпортних товарів, який виник внаслідок запроваджених санкцій та адміністративних обмежень на покупку іноземної валюти.

Лідером за зростанням цін серед продуктів залишається цукор +5,1%. Плодоовочева продукція в середньому зросла +1,4%, зокрема цибуля +14,2%, капуста +13,2%, буряк +11,3%, морква +8,5%.

Банківський сектор

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, у результаті західних санкцій, різкого зниження платоспроможності клієнтів та обвалу фондового ринку, банки за підсумками 2022 року можуть втратити 7,8 трильйона рублів.

Збитки банківської системи становитимуть від 3,5 до 5,8 трлн. рублів, та ще 2 трлн. рублів кредитні організації можуть втратити за негативною переоцінкою акцій та облігацій на Мосбіржі.

Загальний збиток банків може перевищити 130 млрд доларів (за курсом RUB/USD до початку війни) або, як зазначають російські аналітики, перевищить два річні оборонні бюджети країни (3,6 трлн рублів) або шість річних бюджетів усієї системи вищої освіти (1,26 трлн).

Ринок газу

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, вартість ф’ючерсів з датою відвантаження у травні на голландському хабі TTF показали частковий приріст до $1371 / тис. куб. м. або +10,7% за тиждень. Водночас ціни на спотовому ринку показали дещо більший приріст в +15,6% за тиждень досягнувши $1364/тис. куб. м.

Серед причин можна зазначити:

 • заява президента РФ Володимира Путіна про підписання указу, який переказує розрахунки за постачання російського газу в рублі;
 • на початку квітня в Європу прийшло значне похолодання, тим самими змусило газову галузь знову почати «піднімати» запаси газу з підземних сховищ.

Ринок нафти

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, ціна травневих контрактів на Brent продовжила спад до $108 за бар., або -2,4% до минулого понеділка. Ціни на спотовому ринку впали до $105 за бар., втративши 11,3% за тиждень.

Серед причин можна зазначити:

 • США будуть вівильняти із стратегічних резервів 1 мільйон барелів нафти протягом півроку. Передбачається, що зазначені обсяги будуть прибувати на ринок у період із травня по жовтень. Додатково, понад 30 країн-членів Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) також погодилися із пропозицією США вивільнити нафту зі своїх стратегічних резервів, таким чином держави виступили проти використання РФ енергоресурсів як «зброю»;
 • В той же час, трейдери стежать за ситуацією, що розвивається навколо України та очікують посилення санкційного тиску з боку США та Євросоюзу і введення додаткових обмежень на енергетичний експорт РФ.

За даними аналітиків Bloomberg, ціна російської нафти прямує до 50 доларів за барель. Міжнародний трейдер Trafigura пропонує нафту марки Urals з постачанням 20-24 квітня з дисконтом мінус $34,8 до бенчмарку Dated Brent.

На сорт також тисне різке подорожчання морських перевезень нафти з портів РФ і підвищення ставок страхування. Крім цього, деякі банки відмовляються відкривати акредитиви на покупку російської нафти.

Прогнози та очікування

 1. Для перемоги України, необхідно вводити більш жорсткі санкції, адже ті, що вводяться урядами ЄС, США та Англії, як і раніше, недостатньо для завдання фатального удару по російській економіці.
 2. Валютний ринок та курс рубля не мають більше 2-х місяців запасу міцності.
 3. Фінансове становище банківської системи РФ – насправді заморожене каскадне банкрутство за визнанням самого ЦБР. Виходу із ситуації без повного чи приватного вилучення заощаджень громадян РФ немає.
 4. Основним каналом збереження економічної життєздатності системи російської економіки є нафтогазова виручка, що йде через «Газпромбанк». Повне ембарго на експорт енергоносіїв та відключення всієї банківської системи Росі від SWIFT призведе до зупинки Російської економіки менше ніж за 1 місяць!