Поточна аналітика

Економіка Росії під впливом санкції станом на 16 березня 2022 року

Головні події

  • Дефолт неминучий, а його передумови вже неможливо зупинити. Аналітики Bloomberg прогнозують його вже сьогодні 16.03.2022 року;
  • Російська економіка вже опинилася у рецесії на довгі роки, середні темпи розвитку російської економіки до 2029 року, оцінюються у 1%;
  • Курс рубля за останній тиждень скоригувався до 170 USD/RUB з 200-250 USD/RUB минулого тижня, а ЦБ Росії змінив методику його розрахунку;
  • Зупинка торгів на Московській фондовій біржі до 18 березня, на думку більшості експертів є лише відтягування дати визнання фактичного каскадного банкрутства російської банківської системи.

Макропоказники

У жовтні 2021 року МВФ прогнозував зростання реального ВВП Росії на 2,9%. За результатами опитування російських економістів, яке було проведене ЦБ Росії на початку березня 2022 року, падіння реального ВВП очікують на рівні – 8%, інфляцію – 20%, ключову ставку – 18,9%.

Обмінний середньорічний курс при збереженні обмежень може бути збережений на рівні 150 RUB/USD (або 100% девальвації до 73,5 RUB/USD у 2021 році).

За розрахунками аналітиків Ukraine Economic Outlook доларовий еквівалент ВВП Росії у 2022 році, знизиться з 1,65 трлн до 0,8 трлн (-50%).  Дана оцінка включає ефект різних обмежень на обмін валюти, що формує значні похибки у формальному розрахунку ВВП.

Варто зауважити, що подальше зростання реального ВВП очікується на рівні 1% у 2023 році, 1,5% у 2024 році. Середні темпи розвитку російської економіки до 2029 року, оцінюються у 1%.  Отже, економіка Росії входить у період довгострокової рецесії та обмеженої участі у світовій економіці.

Очікується, що найближчі три роки немає можливості зменшити вплив введених санкцій на російську економіку, отже економіку Росії чекає:

  • відтік іноземних капіталів;
  • вкрай обмежені можливості зовнішніх залучень;
  • відсутність імпортних комплектуючих, які неможливо замінити без значного зростання вартості.

Нагадуємо, що аналітики JPMorgan Chase&Co очікують скорочення валового внутрішнього продукту РФ на 7% у 2022 році. У Bloomberg Economics прогнозують ще більше падіння ВВП до -9%, у Інституті світової економіки (IfW) на 10%.

За даними аналітиків Bloomberg 16 березня 2022 року, Росія повинна здійснити виплати по державному боргу, у розмірі 117 млн дол. США. Що є не можливим через блокування валютних резервів Росії.

На межі дефолту, на думку аналітиків Bloomberg є такі варіанти розвитку подій:

  • якщо Росія виплатить борг у доларах, це означатиме відтермінування дефолту до 4 квітня, коли заплановані наступні виплати по купонах;
  • якщо Росія здійснить виплати у рублях, це означатиме дефолт.
  • але якщо Росія взагалі не здійснить виплати 16 березня, вона отримає пільговий 30-ти денний період, після чого настає дефолт.

У рейтинговому агентстві Fitch зазначили, що у разі сплати Росією зобов’язань у рублях, вони оголосять Росії дефолт.

Валютний ринок

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook міжбанківські торги валюти з адміністративно обмеженим допуском імпортерів проходять у Москві на рівні 114-116 RUB/USD. Це не ринкове котирування також штучно підтримується самим центральним банком у вигляді інтервенцій з продажу доларів, розмір яких не оголошується.

В даний час, російський валютний ринок є відкладеною проблемою. Комерційний курс рубля на готівковому ринку у різних містах РФ за тиждень скоригувався до 170 RUB/USD з 200-250 RUB/USD минулого тижня.

Також, варто зауважити, що ЦБ Росії вирішив змінити методику розрахунку курсу рубля. Офіційний курс долара буде встановлюватися на основі даних Московської біржі про середньозважений курс до рубля за угодами, укладеними з 10:00 до 16:30 за московським часом. Попередній період розрахунку – 10:00-11:30.

ЦБ вважає, що розширення часового діапазону розрахунку курсу дозволить врахувати більше угод протягом дня.

Фондовий ринок

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, ЦБР продовжив зупинку торгів на московській фондовій біржі до 18 березня.

Більшість російських та західних експертів називають три основні причини такого рішення:

  • більшість емітентів не готові побачити падіння курсової вартості своїх акцій до 5-10% від довоєнного рівня та побоюються недружньої скупки своїх активів з боку конкурентів;
  • західні дестрес-фонди, які б викупили за глобального попиту російські ЦБ за цінами, за минулий тиждень не знайшли легальної можливості входу російський фондовий ринок.
  • 20% у сукупних активах російських банків становлять ЦБ, вони ж є заставою під кредити, видані найбільшим російським емітентам.

Знецінення їх у 10-20 разів на першій же біржовій торговій сесії зобов’яже банки переоцінити свої активи, що автоматично зробить більшу частину російських банків фактичними банкрутами.

Більшість експертів схиляється до думки, що це лише відтягує дату визнання фактичного каскадного банкрутства російської банківської системи.

Експорт сировини

Нафта

Міжнародне енергетичне агентство оцінило нафтові втрати РФ через санкції у 3 млн барелів на добу, при тому що Росія експортує всього 7-8 млн барелів на добу. МЕА також знизило свій прогноз світового попиту на нафту на ІІ-IV квартали 2022 року на 1,3 млн б/д. За весь рік компанія знизила свій прогноз зростання на 950 тисяч б/д до 2,1 млн б/д. Тобто в середньому попит, за прогнозом, становитиме 99,7 млн б/д. Цьогоріч дефіцит пропозиції нафти очікується в розмірі 700 тисяч б/д у другому кварталі.

Вага Росії – це 5% світового експорту нафти. Або 7 млн. барелів на добу. США та ЄС не приховують, що в наступному пакеті санкцій передбачено квотування нафтового експорту РФ. В короткі терміни на 1,5 млн барелів може наростити видобуток Іран, на 1 млн барелів Венесуела та на 2,5 млн барелів інші країни ОПЕК. Що залишиться Росії – покажуть вже найближчі два тижні. В РФ від ренти на нафту та газ залежало в окремі роки від 50% до 70% доходів Федерального бюджету.

Газ

Найбільша енергетична компанія Німеччини E.ON 16.03.22 припинила закупівлю нових обсягів газу в торгових компаній «Газпрому» в Європі. Група заявила, що хоча в неї немає довгострокових контрактів на постачання безпосередньо з виробниками газу, невелика кількість палива була придбана в торгових компаній «Газпрому».

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook за останні 10 років доля «Газпрому» в постачанні газом ринку Євросоюзу складала в середньому 24%. У 2020 році «Газпром наростив її до 42% всіх газових поставок в ЕС, а в 2021-му, різко зменшивши поставки до 14% добився пікових цін на газ в $1000+ м3 на спотовому ринку. Як випливає з аналізу озвученого провідними європейськими експертами, в найближчі 2-3 роки Європа не зможе повністю відмовитися від російського газу, хоч і ставить собі це за мету. Наприклад, Німеччина планує скоротити частку російського газу в структурі свого споживання з нинішніх 49% до 10%. Проект «Північний потік-2» оголосив минулого тижня про своє банкрутство.