Поточна аналітика

Економіку рф штормить

Вранці 21 вересня російський фондовий ринок обвалився в середньому на 10% після новин про часткову мобілізацію в РФ (станом на 11.30 ранку за місцевих часом – індекс Мосбіржі впав на 9,6%, РТС – на 11,8%).

  • І це при тому, що за день до цього падіння індексу Мосбіржі (на фоні новин про «псевдореферендуми» на тимчасово окупованих рф територіях України) станом на 15.00 20.09.2022 за місцевим часом вже становило 10,5% і було найсильнішим за весь час повномасштабного вторгнення.
  • Також варто розуміти, що протягом останніх 1,5 місяців індекси російських фондових ринків здебільшого зростали (індекс Мосбіржі за цей період додав 15%) – тому падіння відчувалося фондовим ринком найбільш гостро. І хоча ближче до кінця дня ринок зміг дещо «відіграти» падіння, але тим не менш, за ці два дні сумарне падіння індексу Мосбіржі було суттєвим – сумарно на 12%. Тобто фактично російський фондовий ринок втратив майже повністю все зростання, яке він показав за останні півтора місяці.

Не випадково, чи не найсильніше падіння спостерігалося в енергетичному секторі рф – по «Газпрому» за ці два дні фіксувалося падіння на 8-10%, по «Лукойлу» – на 9-10%.

  • Акції «Роснєфті» зранку 21 вересня подешевшали також на понад 10%, «Новатека» – на понад 12%, «Сургутнєфтєгазу» на 11,7%.
  • Цінні папери енергетичних компаній падають сильніше ще й тому, що крім ризиків часткової мобілізації і «псевдореферендумів» додаються ще плани уряду рф посилити податковий тиск на російський ПЕК. Зокрема, є плани зібрати з компаній-експортерів у 2023 р. додатково 1,4 трлн. рублів для покриття дефіциту бюджету. Серед можливих заходів – підвищення вивізних мит і податку на видобуток корисних копалин.

Уряд рф вже почав вилучати надприбутки з нафтогазового сектору.

  • Зокрема, наприкінці червня 2022 р. держдума рф збільшила податок на видобуток для «Газпрому» на 416 млрд. рублів. Тоді ж акціонери «Газпрому» прийняли рішення не виплачувати дивіденди (по суті, ці кошти залишилися в держави), хоча у травні рада директорів рекомендувала виплатити рекордні 1,24 трлн. рублів дивідендів. Рішення не виплачувати дивіденди дорого коштувало «Газпрому» – акції компанії після цього впали на 30,2%.

Під ризиком падіння також всі інші експортери, ІТ-сектор (рекорд падіння 21.09 був у Яндекса – на 14%), а також навіть деякі галузі, спрямовані на внутрішнього російського споживача. Зокрема, є прогнози, що ризики мобілізації частини чоловічого населення рф можуть знизити попит на нерухомість – відповідно, постраждають девелопери. І навіть можливі падіння на споживчому ринку (мережі супермаркетів), хоча порівняно з іншими галузями, тут падіння очікується чи не найменше.

Курс долара щодо рубля вранці 21 вересня зріс на 2,01 руб., євро – на 1,35 руб. І це при тому, що через різке падіння імпорту до рф (внаслідок західних санкцій) протягом останніх місяців рубль зберігав сильні позиції щодо світових валют.

Але ключовий момент не лише в тому, наскільки впав фондовий ринок рф чи російський рубль.

Значно більша проблема – негативні очікування інвесторів щодо російської економіки на найближчі місяці. Мобілізація і продовження війни збільшують видатки держави, відповідно, інвестори очікують зростання податкового тиску на компанії.

  • Отже, очікується, що прибутковість російських компаній і розміри дивідендів будуть знижуватися. Навіть у прогнозі Мінекономрозвитку, в якому міністерство усіляко підкреслювало покращення економічної ситуації в рф (у т.ч. прогнозує падіння ВВП рф цього року не на 4,2%, як прогнозувалося в серпні, а на 2,9%), тим не менш, визнає також скорочення інвестицій в російську економіку (за версією Мінекономрозвитку рф, на 2% у 2022 р.).

Знижується довіра і до російських державних боргових зобов’язань. На 21 вересня було заплановано розміщення облігацій російського федерального займу на 30 млрд. рублів – з погашенням у 2029 і 2036 рр. Розміщення не відбулося через відсутність попиту.

Протягом останніх днів знову почали циркулювати чутки щодо можливої заяви про відставку глави центробанку рф Ельвіри Набіулліної. Цей момент не варто недооцінювати, адже великою мірою професійні дії керівництва центробанку врятували російський фінансовий сектор від значного падіння через початок повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Але весь час рятувати безнадійне не може будь-який професіонал.