
За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), щомісячне зниження видобутку нафти в рф почнеться уже в серпні 2022-го, оскільки Росія скорочуватиме внутрішню переробку через проблеми зі збутом нафтопродуктів.
Загалом до початку 2023 року, коли набере чинності ембарго ЄС, добовий видобуток нафти в рф скоротиться принаймні на 2 млн барелів або 20% від нинішніх обсягів. Адже 5 грудня ЄС припинить закупівлі нафти (крім трубопровідної), а з 5 лютого 2023 року і російських нафтопродуктів. І, за прогнозами Міжнародного енергетичного агентства, росії не вдасться знайти альтернативні ринки щонайменше для 1 млн барелів нафтопродуктів та 1,3 млн барелів сирої нафти. Вони залишаться незатребуваними на світовому ринку.
Поряд із зменшення обсягів видобутку та експорту, навіть в самій росії уже готуються до значного та затяжного зниження ще й цін на російську нафту у найближчі роки.
З початку серпня ціна Urals в рублях впала на 17%. Відтак навіть російські експерти прогнозують стрімке зростання дефіциту російського бюджету у найближчі місяці. Зокрема головний аналітик російського «Совкомбанку» Михайло Васильєв нещодавно завив, що «восени бюджет буде в дефіциті, а в грудні кумулятивний (накопичений у цьому році) дефіцит зросте до 2,3 трлн руб».
Головною причиною є величезний дисконт на російську нафту внаслідок санкцій. Наприклад за ціни Brent у $100 за барель, російська Urals продавалася минулого тижня по $65,3 за барель. Хоча до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну різниця зазвичай не перевищувала кілька відсотків.
І Центробанк рф прогнозує, що за кризового сценарію середня ціна Urals з $80 у 2022-ому знизиться до $35 у 2023-2024 роках і зросте лише до $40 у 2025 році. Падіння ВВП рф у такому випадку триватиме і у найближчі роки, і на відновлення економіки розраховувати не доведеться.