20 жовтня 2020 р. президент України В.Зеленський виступив зі щорічним Посланням до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, з яким запізнився щонайменше на 1,5 роки.
Експерти громадської організації «Європейський інститут» оперативно проаналізували головні тези з виступу В.Зеленського і дійшли висновку, що текст виступу В.Зеленського є доволі неструктурованим набором маніпуляцій, перекручень, а то й відвертої брехні, які мають дуже віддалений стосунок до реальності.
Нижче – більш докладно про те, що найбільше впало в око експертам – у внутрішній та зовнішній політиці, сфері оборони та безпеки, а також в економіці.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
Епідемія CoViD-19: «Вдалося зберегти життя тисячам українців та виграти дуже цінний час»
- Україна є яскравим прикладом того, як непродумано та неефективно запроваджений карантин завдає економічних збитків бізнесу і країні загалом, але при цьому не дає необхідного ефекту зменшення темпів поширення інфекційного захворювання.
- Україна фактично провалила боротьбу з COVID-19.
- Ефективність карантинних обмежень також залежить і від рівня довіри до влади. І реалізація карантинних заходів в Україні проявила кризу такої довіри. Очільники держави, оточення президента Зеленського, публічно демонстрували негативний приклад ігнорування карантинних вимог, що позначилося на карантинній дисципліні.
- 20 травня цього року на річній підсумковій прес-конференції президент Зеленський заявив, що нова влада – «майстри спорту по боротьбі з коронавірусом».
- Але з того часу Україна б’є інші сумні рекорди в цій сфері. Україна опинилися у топ 10 країн у світі з найбільш критичною ситуацією з COVID-19.
- 16 жовтня в Україні зафіксована найбільша добова кількість хворих на COVID-19 – 6 410 осіб та найбільша кількість летальних випадків – 109.
- За добу 19 жовтня в Україні COVID-19 діагностували 5 469 особам, померли 113 хворих
- Із зафіксованих за час пандемії 309 107 хворих 5 786 осіб померли
- З 364 смертей за добу станом на 10:00 20 жовтня – 113 – в Україні (друге місце у світі після Мексики). Так само 2 місце у світі Україна посідає за кількістю встановлених нових хворих.
- І це при тому, що Україна перебуває аж на 110 місці (зі 196 країн) у світі за кількістю тестів на 1 млн населення – 64,505 (всього зроблено 2 815 833 тестів). Сусідами України у рейтингу є Ірак та Малайзія.
- Для порівнння: в Китаї було зроблено 160 млн. тестів (111,163 на 1 млн. населення), в США – більше 127 млн. (383,176), Великобританії – 29 922 135 (440 070) Німеччині – 19,276,507(229,851).
- ЗМІ поширили інформацію про те, що за дорученням Президента МОЗ має збільшити кількість ПЛР-тестів з 30-35 тис. до 50 тис. на добу.
- Для порівняння: 2 тижні тому у США здійснили рекордну кількість тестувань на коронавірус за день – 1 061 411 тестів.
- Із середини липня кількість госпіталізованих із діагнозом COVID-19 чи підозрою на коронавірусну хворобу в Україні зросла майже у 5 разів. При цьому тенденції захворюваності в Україні кардинально відрізняється від того, що спостерігається у більшості європейських країн: в Україні так і не було суттєвого гальмування поширення хвороби, кількість заражених постійно зростає.
- З Фонду боротьби з коронавірусом вилучено 35 млрд.грн. коштів на піар-проєкт В.Зеленського «Велике будівництво». Це нагадує політику Радянського Союзу, коли під час голоду держава експортувала хліб на Захід.
- Однак в реальності ці 35 млрд. грн. пішли на… «добудову» доріг, роботи по яким були, фактично, вже завершені ще за часів П.Порошенка, та ще й за цінами, які у 1,5 – 3 рази перевищують вартість 2 роки тому – на тих самих ділянках.
- Як відомо з відкритих джерел, в рамках розпіареного «Великого будівництва», було побудовано за 12 мільярдів гривень 10 кілометрів дороги в Полтавській області. У той же час як за часів Порошенка цю ж дорогу будували втричі дешевше (30 кілометрів за 12 мільярдів). Якщо брати показники тендерних закупівель, то середня вартість одного кілометра в 2020 порівняно з 2019 зросла більш ніж у півтора рази (234 млн до 144). Вартість робіт, котрі йдуть поза тендерними процедурами (це фонду протидії COVID-19) і в публічному доступі не перебувають. Можна лише уявляти корупційні націнки у проєктів «Велике будівництво».
- Якість ремонту просто катастрофічна. Наприклад, у Суховолі навіть відбувся бунт автомобілістів, чиї автівки постраждали внаслідок ремонту відрізку дороги «Стара Рафалівка – Полиці». Причина одна: неякісний поверхневий ремонт дорожнього покриття. Камінці з-під коліс летять у лобове скло практично всім автомобілям, а тонкий асфальт просто відривається шматками.
- Дуже показовою є заява прем’єра Шмигаля про те, що урядовці керуються соцопитуваннями при розподілі фонду на дороги, про що він повідомив в інтерв’ю Укрінформ.
- Голова Рахункової палати Валерій Пацкан в інтерв’ю “Українському радіо” чітко заявив, що за кошти спеціального Фонду боротьби з COVID-19 не було придбано жодного апарату штучної вентиляції легень. У той час, коли більша частина коштів з Фонду боротьби з Covid-19 були перекинуті на будівництво автошляхів, за інформацією Рахункової палати, у Фонді боротьби із Covid-19 уже недостатньо коштів для виконання низки бюджетних програм.
- 10 жовтня, на нараді з Зеленським приймалися рішення щодо навчання у школах та вищах, які мали бути готові ще влітку. Це свідчить про відсутність будь-якої стратегії та плану дій у разі збільшення захворюваності. Рішення приймаються спонтанно, без належної підготовки, без врахування можливих негативних наслідків та без відповідного матеріального забезпечення.
- До дистанційного навчання у школах можна було підготуватися завчасно і планово виходити на карантин, маючи відповідні програми, розроблені методики, матеріально-технічну базу та підготовлених на курсах вчителів. Але на цих заходах не дуже попіаришся, а, головне, менше корупційних можливостей, аніж на «Великому будівництві».