Поточна аналітикаТренди

Fact-checking відеозвернення Зеленського: жодного слова правди

В.Зеленський: «За минулі два роки у боях на Донбасі загинули 146 наших військових, за минулі дві доби від COVID померли понад півтори тисячі наших людей. За дві доби через вірус втратили вдесятеро більше, ніж за два роки війни».

Ці цифри Зеленського є дуже дивними, незрозуміло, звідки взятими.

 • За добу 8 листопада від ускладнень, пов’язаних з ковід, в Україні померло – 833 людини, 9 листопада – 816 людей. Тобто,
 • Не зрозумілою є цифра загиблих у боях на Донбасі. За два останні роки це 131 військовий. Якщо ж він мав на увазі за час каденції Зеленського, то ця цифра значно більша – 201 військовий.

Але головне навіть не це: Зеленський навіть не думає нести відповідальність за свої дії – як щодо провалу боротьби з коронавірусом, так і щодо війни на Донбасі. 20 травня 2020 року, під час прес-конференції у Києві, Зеленський сказав: «Ми боремося разом із COVID-19, і я бачу, що ми чесно, як мінімум у цьому напряму, ми майстри спорту по боротьбі з коронавірусом. Я в цьому впевнений. Візьміть статистику».

 • Якщо справді взяти статистику, можна побачити: в Україні рівень вакцинації має один з найнижчих показників в Європі, нижче від нас лише – Вірменія, і саме це спровокувало таке галопування інфікування і смертності. Рівень вакцинації – це пряма відповідальність «майстрів спорту».

На Донбасі за час каденції Зеленського загинуло більше 200 військових, війна триває досі. Свого часу Зеленський прямо пов’язував війну на Донбасі з діям президента. На виборчих дебатах у 2019 році він чітко про це сказав П.Порошенку: «Чому війна досі не закінчилася? Ось такий ви головнокомандувач».

В.Зеленський. Наша західні партнери надали дані про активне переміщення російських військ вздовж українського кордону і збільшення їх концентрації. Ми вдячні нашим партнерам за інформацію. З боку РФ ми чуємо закиди, що саме Україна затягує мирний процес і зриває зустріч у Норманському форматі. Тепер весь світ чітко бачить, хто дійсно хоче миру, а хто концентрує майже 100 тис військових на нашому кордоні. Але скажемо відверто, на 8 році війни така поведінка нашого сусіда не дивує і не лякає. Дивує і лякає те, що це раптом стало відкриттям для деяких експертів, журналістів, блогерів, яка здійняли медіаґвалт. Шановні, обстріли і вибухи, скупчення і переміщення військ відбувається на фронті 8 рік поспіль. Психологічний тиск з боку РФ на нас давно не діє. Наші спецслужби володіють повною інформацією, наша армія готова дати відсіч. Ваша паніка точно не допоможе їй. Але може допомогти противнику стати частиною інформаційної війни.

По-перше, «вдячність нашим партнерам» дуже дивно поєднується з тим, що Україна в особі Міноборони, РНБО (Данілов), Офісу Президента (Нікіфоров), починаючи з 1 листопада 2021 року послідовно спростовує інформацію про концентрацію російських військ на українському кордоні. Вже стало відомо, що з цього приводу – переміщення російських військ під український кордон – директор ЦРУ Вільям Бернс злітав у Москву, а Україна в особі секретаря РНБО О. Данілова і далі це спростовує.

По-друге, дивно чути про якихось «експертів і блогерів» в Україні, які розганяють «паніку» про переміщення російських військ під український кордон. Блогери – це Washington Post, Politico чи Wall Street Journal?

 • Адже вперше про переміщення військ Росії під український кордон повідомила 30 жовтня 2021 року американська газета Washington Post: «Останніми днями в соціальних мережах з’явилися відео, на яких видно, як російські військові потяги та конвої переміщують велику кількість військової техніки, включаючи танки та ракетні установки, на півдні та заході Росії». WP тоді цитувала експерта Майкла Кофмана: «Суть у тому, що це не навчання. Все це не схоже на навчальні заходи. Щось відбувається. Але що?» Це Кофман розганяв зраду і паніку?
 • Потім 1 листопада 2021 року американська Politico опублікувала супутникові знімки, зроблені Maxar Technologies у понеділок, 1 листопада, які підтверджували повідомлення про те, що Росія знову концентрує війська, у тому числі елітну 1-ю гвардійську танкову армію та військову техніку на кордоні з Україною.
 • 2 листопада 2021 року американське агенство Associated Press повідомило, що директор ЦРУ Вільям Бернс перебував у Москві, формально, «щоб обговорити американсько-російські відносини», але деталей наведено не було, а 5 листопада CNN повідомляє, що причиною візиту директора ЦРУ Бернса в Москву «стало занепокоєння Сполучених Штатів з приводу переміщень російських військових і техніки поблизу північного кордону України».
 • Wall Street Journal у пятницю, 5 листопада, вийшла з статтею, у якій від Байдена вимагає миттєвої реакції: «У той час як президента Байдена відволікають конференції щодо зміни клімату та слабка підтримка вдома, президент Владімір Путін нарощує російські війська вздовж українського кордону. Адміністрація Байдена має відповісти на цю провокацію і зробити те, чого не зробив президент Обама – стримати агресію Росії проти свого західного сусіда – поки не стало надто пізно».
 • 10 листопада 2021 року Wall Street Journal написала: «Росія вдруге за цей рік зосередила на кордоні з Україною багатотисячне угруповання військ із бронетехнікою і знову використовує постачання енергоресурсів як засіб тиску на цю країну, намагаючись не допустити дрейфу її уряду на Захід».

Це про цей «медіаґвалт» говорив Зеленський?

До речі, аналіз блогосфери і медіа у минулі 2 тижні не фіксує в українському сегменті жодного медіаґвалту з приводу переміщення російських військ. Зеленському достатньо переглянути аналіз новинних повідомлень цього часу; складається враження, що у  відеозверненні він критикував саме американські медіа.

По-третє, якщо «скупчення і переміщення військ відбувається на фронті 8-й рік поспіль» і цей «психологічний тиск з боку РФ на нас давно не діє», то чому у квітні 2021 року, коли Росія стягнула більше 100 тисяч військ, персонально Зеленський дзвонив і президентові США, і лідерам європейських країн, Зеленський також розганяв паніку?

В.Зеленський. Щороку восени та взимку деякі олігархічні структури розпочинають гру під назвою «штучний дефіцит». Суть проста – розганяються новини про нестачу вугілля, газу та попит зростає, ціна збільшується, платимо – ми з вами.

По-перше, до чого тут ЗМІ? У кінці жовтня Міненерго оприлюднило дані, за якими фактичні запаси вугілля менші від планових у 4,2 рази. Цю інформацію «розганяють» і депутати від СН. Голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус, депутат від СН заявив: «На 10 листопада 10 з 12 українськи теплоелектростанцій не мають мінімальних запасів вугілля, 25 енергоблоків зупинилися через відсутність палива».

По-друге, а що, Зеленський серйозно вважає, що не від пропозиції на енергоринку, а від того, що пишуть ЗМІ про дефіцит вугілля, газу в Україні, зростає попит громадян чи бюджетних установ? Він вважає, що споживачі тепла – фізичні і юридичні особи – можуть «на запас» прикупити собі трошки електроенергії чи газу і зберігати у бочках і відрах, тим самим збільшуючи попит, створюючи дефіцит і підвищуючи ціну? Тоді це заява про профнепридатність.

По-третє, з таким підходом треба скасувати закон «Про інформацію» в частині відкритих даних, закрити сайт ДП «Енергоринок» і всі питання вирішаються. До речі, якщо глянути на видання в країнах ЄС, у Британії, то там вже кілька місяців шквал публікацій про нестачу газу в сховищах, про загрозу для споживачів і ріст тарифів на тепло, але нікому в голову не приходить у цьому звинувачувати ЗМІ. Бо ситуація на спотовому ринку від цього особливо не залежить.

В.Зеленський. Дехто казав, що насправді закон «пустушка» і не буде працювати. Дехто – це один із відомих політиків-олігархів. Попри всі його слова, я щиро дякую йому за те, що закон працює: у перший же день після ухвалення саме він це довів, переконуючи всіх, що він тільки політик, він мужньо втратив частинку себе і своїх медіа-активів… Я щиро вітаю колективи двох інформ-каналів, що здобули реальну незалежність і зможуть нарешті казати людям правду і вільно працювати під керівництвом нових незаангажованих і незалежних власників – народних депутатів із партії цього політика-олігарха.

По-перше, про те, чи працює «закон про олігархів», добре прокоментувало американське авторитетне видання Atlantic Сouncil, яке має послідовну проукраїнську позицію. 6 листопада 2021 року Atlantic Сouncil розмістило статтю, де навело аргумент, чому цей закон не про боротьбу з олігархами, і не працюватиме. «У тих, хто вважав, що нещодавно підписаний президентом Зеленським антиолігархічний законопроект ознаменує собою новий початок для України, минулого тижня зруйнувалися надії, коли Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила про надання прав на регіональне телебачення. Загалом за 43 частоти боролися 130 претендентів, але більше третини отримала одна компанія «Аверс», що належить Ігорю Палиці, парламентарію та близькому соратнику олігарха Ігоря Коломойського. Олігарх з неоднозначною репутацією має зв’язки із Зеленським і на початку цього року був підданий санкціям США через звинувачення у «значній корупції».

Передача П. Порошенком акцій своїх каналів журналістам – це не про виконання «закону про олігархів». Порошенко запобіг тому, щоб чинна влада закрила рота двом каналам, як і іншим українським каналам.  

Реальний олігарх Коломойський якраз законів не боїться. У тому числі не боїться Кримінального кодексу, бо попри те, що в США розслідують справу про відмивання Коломойським 5,5 млрд. дол. ПриватБанку, в Україні Коломойський володіє повною кримінальною недоторканністю.      

По-друге, перешкоджає роботі «Прямого» власне сам Зеленський.

 • 31 серпня 2021 року у час візиту Володимира Зеленського до США спеціальна кореспондентка телеканалу «Прямий» у США Катерина Лісунова повідомила у Facebook: «Представники офісу Зеленського не допускають телеканал “Прямий” до графіку подій в рамках візиту, блокують акредитації та активно перешкоджають журналістській діяльності. Я, як перша та єдина українська журналістка із статусом резидента ООН, – не була допущена навіть до банального чату українських ЗМІ, які мають корпункти у США. А також тих, хто прилетів висвітлювати візит президента України».

А це щодо перешкоджання роботі інших каналів:

 • У серпні 2021 року впливовий народний депутат від СН Олександр Трухін вчинив ДТП, новину про ДТП за участю депутата від «Слуги народу» надрукували десятки українських медіа. Головний редактор видання «Трибуна» Олег Щербаков повідомив, що йому на пошту надійшла пропозиція зняти новину про Трухіна в обмін на компенсацію. На підставі цього було проведено журналістське розслідування, яке виявило, що починаючи з 26 серпня 2021 року понад 30 видань видалили інформацію про аварію або ж відредагували її таким чином, що згадка про Трухіна з новини зникла.
 • 3 жовтня 2021 року були намагання зірвати показ фільму-розслідування журналістів Слідство.інфо «Офшор 95» про офшори президента Володимира Зеленського. Дійшло до того, що співробітник Служби безпеки України, якого журналісти ідентифікували як Олександра Новікова, зателефонував чиновникам Київської міської державної адміністрації та погрозами намагався зірвати показ фільму-викриття Зеленського.
 • 4 жовтня 2021 року у державному «Укрексімбанку» під час запису інтерв’ю із головою правління, другом сімї Зеленського Євгеном Мецгером було скоєне напад на журналістів програми «Схеми».
 • Потім ми побачили масове замовчування у ЗМІ теми офшорів Зеленського і його участі у відмиванні вкрадених коштів «Приватбанку». Жоден телеканал з олігархічного пулу (Коломойський, Пінчук, Ахметов) — 1+1, ТРК Україна, ІСTV, СТБ – про цю подію не згадав, точно так, як в Росії канали не згадували про офшори Путіна. Важко не повірити в невидиму руку цензури.
 • 20 жовтня журналістка Мирослава Барчук, яка веде суспільно-політичне токшоу «Зворотний відлік» на телеканалі «UA: Перший», звинуватила Офіс президента в тиску. За словами журналістки, 11 жовтня 2021 року з Офісу президента надійшов ультиматум, щоб у програмі були присутні двоє «слуг» або не прийде жоден. Через тиждень з’явився інший ультиматум: двоє «слуг» прийдуть на ефір лише за умови, якщо редакція відмовить раніше запрошеному позафракційному депутату Гео Леросу. Її слова підтвердив інший ведучий програми Павло Казарін.
 • 8 листопада на сайті видання KyivPost з’явилась заява про тимчасову зупинку роботу «для перезавантаження». Водночас, працівники редакції повідомили, що видання закрили повністю, а їх позбавили доступу до сайту й сторінок у соціальних мережах. Тоді ж 8 листопада головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва заявила: «Неофіційно проблеми у редакції почалися кілька тижнів тому. І наскільки мені відомо – пов’язані з тиском на Ківана (власника видання) з боку Офісу президента».

То, може, спочатку Зеленський подумає про те, щоб Офіс Президента припинив тиснути на ЗМІ?