Поточна аналітика

ВЕЗ на Донбасі

Вільна економічна зона (ВЕЗ) може мати дуже різне наповнення: територія дії, час дії режиму, умови дії (оподаткування, рух товарів тощо). Більшість людей мають дуже нечітке уявлення про ВЕЗ.

Зараз йдеться про те, що  «друге питання» т.зв. «опитування» В.Зеленського – антиукраїнська ідея. Ідею щодо створення вільної економічної зони на Донбасі вже озвучували Леонід Кравчук та Олексій Резніков. Ще одним палким публічним прихильником ВЕЗ був В.Фокін.

Потрібно розуміти, що вільними економічними зонами неможливо деокупувати Донбас. Це лише спосіб подальшого заморожування гібридної агресії з високими ризиками для потенційних інвесторів.

Специфіка регіону (відсутність достатньої кількості кваліфікованої робочої сили працездатного віку, небажання шахтарів перекваліфіковавуватися) не дозволить нормально реалізувати потенціал ВЕЗ, а вигоду – у вигляді значних податкових пільг – отримають лише олігархи, які вже мають там підприємства. Щонайперше – Рінат Ахметов.

Однак є ще одна небезпека. Фактично, просуваючи ідею ВЕЗ, В.Зеленський пропонує Україні взяти на утримання бюджетну сферу ОРДЛО, одночасно позбавивши Україну податкових надходжень з ОРДЛО. Йдеться про те, що Україна бере на себе тягар економічних зобов’язань щодо відновлення промисловості й інфраструктури окупованих районів Донбасу. Створення вільних економічних зон в контексті заяв Л.Кравчука, стане де-юре і де-факто визнанням, що війна на Донбасі упродовж останніх 6 років, мала суто внутрішній характер.

03 листопада 2014 року тодішній президент України Петро Порошенко у своєму зверненні до українців також говорив про намір запропонувати Раді прийняти закон про вільну економічну зону на Донбасі. Але він свідомо відмовився від цієї ідеї, проаналізувавши наслідки її впровадження.

Слід нагадати, що у 2016 році в ЗМІ була оприлюднена переписка тодішнього помічника В.Путіна Владислава Суркова, в якій обговорювалося можливість створення вільних економічних зон на території ОРДЛО.

У листі В.Суркова від 10 лютого 2015 року було викладено окремий план-законопроект на цю тему. Згідно з цим документом, на території вільних економічних зон у окупованих районах Донецької та Луганської областей, впроваджується спеціальний правовий режим вільної економічної діяльності, встановлюються особливості регулювання правовідносин фізичних і юридичних осіб в економічній, соціальній та гуманітарній сфері, створюється Адміністрація управління ВЕЗ. Органам управління надається право укладати угоди щодо прикордонного співробітництва з РФ.

Таким чином, є всі підстави вважати, що ВЕЗ на Донбасі, тобто зона з особливим економічним режимом, може стати першим кроком до «особливого статусу» Донбасу.