Поточна аналітика

Для українських громадян мільярди, закладені на «Велике будівництво» в умовах пандемії, – це безпрецедентний за масштабами проект «розпилу» бюджету і корупції від «слуг народу»

  • Поки йдуть дискусії про те, як партія влади думає перемагати на місцевих виборах, «Слуга народу» на чолі з Зеленським вже почала кувати свою перемогу, реалізуючи програму «Велике будівництво». Все б нічого, якби спонсори Зеленського і його партії почали хоча б щось робити для людей, але це робиться за бюджетні кошти – за рахунок Державного фонду регіонального розвитку і Укравтодору.
  • Очікується, що в рамках програми буде відремонтовано 4 тисячі кілометрів доріг державного значення, буде побудовано чи реконструювано 100 шкіл, 100 садочків, 100 стадіонів і 200 приймальних відділень у лікарнях.
  • Але справа в тому, що це «Велике будівництво» реалізувалось і в попередні роки, і в більших масштабах. Тільки попередники не робили з цього великого піару.
  • Скажімо, Державний фонд регіонального розвитку використовувався і у попередні роки для будівництва і ремонту об’єктів комунальної власності, для стимулювання децентралізації, об’єднання громад. Громада мала написати заявку на виділення коштів з ДФРР і профінансувати 10% проекту на умовах співфінансування. Як наслідок, у 2017 році було передбачено фінансування на 7,7 млрд. грн., фактично профінансовано – 3,5 млрд. грн., у 2018 році з ДФРР було передбачено видатки на 9,1 млрд. .грн, з них 6 млрд.грн. було профінансовано, у 2019 році було передбачено виділити з ДФРР 10,1 млрд. грн. – профінансували – 7,7 млрд. грн. Тоді ніхто це не називав «Великим будівництвом», але ці кошти надходили конкретним громадам і вони їх освоювали.
  • У 2020 році на ДФРР було заплановано 7,5 млрд.грн. Але тут вдарив коронавірус і видатки бюджету довелося різко скорочувати. Несподівано, але згідно з законом від  13 квітня 2020 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», фінансування Державного фонду регіонального розвитку особливо не скоротили, залишивши 4,9 млрд. грн. Тоді це багатьох експертів здивувало, зважаючи на те, що Офіс Президента Зеленського, м’яко кажучи, не церемониться з місцевим самоврядуванням. Досить згадати як у 2019 році Офіс Президента звичайним листом зупинив перерахування 10 млрд. грн. місцевим громадам, хоч ці кошти були передбачені Держбюджетом. Виявилося, «ларчік просто откривался» – з ДФРР фінансують «Велике будівництво» Зеленського. Постановою Кабміну «Про інвестиційні програми і проекти регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися у 2020 році за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку» встановлено перелік громад, яких ощасливить Зеленський.
  • Ще одне джерело для «Великого будівництва» – Укравтодор. Якщо з ДФРР будуть виділяти кошти на соціальні об’єкти, то Укравтодор буде будувати дороги. Планується виділити на ці цілі 86 млрд. грн., з них більше 19 млрд. грн. – кошти, залучені під державні гарантії. Звичайно, Укравтодор і раніше їх будував, але зараз це буде брендуватися як «Велике будівництво» Зеленського. 
  • Сьогодні Офіс Президента за підписом заступника керівника Офісу К. Тимошенка розіслав листи обласним державним адміністраціям під час підготовки інформаційних стендів, буклетів, відео та фото, що стосуються програми президента, ОП просить використовувати новий логотип, а в соцмережах — хештег #Великебудівництво. На споруджуваних обʼєктах або тих, що ремонтуються, наказується встановили інформаційні борди в жовтих або зелених кольорах, забрендувати спецодяг і техніку — щонайменше 20 службових автомобілів обласних і районних державних адміністрацій. Тепер все, що пов’язане з роботою ДФРР і Укравтодору буде йти під плашкою «Велике будівництво. Програма Президента України».
  • 24 червня 2020 року президент Зеленський видав указ «Про Координаційну раду з реалізації програми “Велике будівництво”». Дивний указ, зважаючи на те, що Координаційна рада має моніторити «Велике будівництво». Бюджетні програми є кому моніторити – від органів виконавчої влади аж до Рахункової палати. Для реалізації програми, яка фінансується з бюджету, ніяких Координаційних рад при Президентові України не потрібно.
  • Але кадровий склад Коордради пояснює її призначення:   «дерибанити» кошти. Йдеться про піарструктуру, яка буде займатися піаром Зеленського і Слуги народу за бюджетні кошти, які нібито здійснюють «Велике будівництво». Зокрема, до Координаційної ради включено сумновідомого піарника Михайла Подоляка, який сьогодні перебуває на посаді радника керівника Офісу Президента і вже розсилає «темники» з Офісу Президента «слугам народу» як і що коментувати.
  • Звичайно, вибір М. Подоляка на цю посаду дуже дивує. Він відомий співпрацею з Януковичем (всіх здивувало, що Подоляк як журналіст був на зустрічі з Януковичем журналістів, коли Янукович бігав по пеньках), з структурами Медведчука, його ім’я згадував одіозний коняр Онищенко, але найбільш відомим Подоляк став після керування кампанією на київських виборах Руху за реформи Думчева. Думчев визнав, що він витратив на кампанію більше 100 млн. грн., але не отримав ні місця мера, ні жодного місця в Київраді. Очевидно, що і на місцевих виборах 2020 року Подоляк повторить цей подвиг. А для українських громадян мільярди, закладені на «Велике будівництво» в умовах пандемії, – це безпрецедентний за масштабами проект «розпилу» бюджету і корупції від «слуг народу».