Поточна аналітика

Зовнішньополітичні «ігри розуму»

Президент Володимир Зеленський вважає, що нормандська зустріч за участі президента РФ Владіміра Путіна можлива до кінця вересня. В цей час в Україні  послідовно здійснюються кроки до реалізації кремлівського плану:

  1. Спроби виконувати Мінські домовленості у «модальності» В.Путіна.
  2. Одноосібне відведення Збройних Сил України зі своїх позицій.
  3. Заборона війську виконувати свої функції з захисту суверенітету та територіальної цілісності країни (т.зв. «припинення вогню»).

При цьому, за даними Міноборони та Служби зовнішньої розвідки, вже після проголошення режиму припинення вогню росіяни продовжували завозити озброєння на тимчасово окуповану територію, проводили ротацію окупаційних військ і готуватися до провокацій з метою звинуватити Україну у зриві цього “перемир’я”.

А військові гібридні формування Росії продовжують інженерне обладнання своїх позицій.

  • Намагання реалізувати т.зв. «формулу Штайнмайєра» в інтерпретації В.Путіна.
  • Спроба перейти до прямих переговорів з маріонетками Росії в ТКГ.
  • А несподівана згода Росії на зустріч Козака з Єрмаком вже 28 серпня та двозначні заяви нових представників України в ТКГ дають підстави говорити про можливість нового етапу здачі національних інтересів.
  • До цього додається нечітка позиція України щодо подій у Білорусі, яка продемонструвала зневагу до європейських демократичних цінностей. Заяви В.Зеленського як глави української держави йшли явно в розріз з загальною позицією ЄС та друзів України – Польщі та Литви. Цим самим на міжнародному рівні Україна продемонструвала, що європейські цінності Майдану, зокрема, чесні демократичні вибори, політичні свободи, право на спротив тиранії є порожнім звуком.

Через відсутність зовнішньополітичної ініціативи Україна впустила реальний шанс стати посередником між Лукашенком та цивілізованим світом у білоруській кризі та тим самим підвищити свій міжнародний статус.

За такої політики Україна навряд чи може розраховувати на довіру з боку західних партнерів.

При цьому В.Зеленський розраховує на чергову зустріч у Нормандському форматі як на панацею у вирішенні питання російської агресії на Донбасі та в Криму. Він та його «команда» вже встигла неодноразово висловити упевненість про нову зустріч глав держав. Варто зазначити, що в офісі президента неодноразово висловлювали очікування, що нормандська зустріч на рівні лідерів може пройти у квітні, але цього так і не відбулося.