Експерти експерткиніПоточна аналітикаТочка зору

Формати міжнародної військової допомоги

Завтра на військовій базі США «Рамштайн» у Німеччині  відбудеться чергова (п’ята) зустріч міжнародної Консультативної групи з питань оборони України – понад 50 демократичних країн НАТО та поза меж альянсу, які об’єдналися для допомоги України у протистоянні агресору.

Створення оборонної міжнародної коаліції у форматі «Рамштайн» оглядачі порівнюють за своєю історичною роллю з Тегеранською конференцією 1943 р., де була остаточно оформлена Антигітлерівська коаліція під час Другої світової війни.

Але станом на початок вересня 2022 р. міжнародна військова допомога та її координація здійснюється не лише у форматі «Рамштайн», але й у рамках кількох міжнародних форматів (ще «Копенгаген» (Міжнародний фонд для України) та «Європейський фонд миру»), двосторонніх міждержавних угод та добровільної допомоги окремих корпорацій чи/та бізнесменів та світових знаменитостей, а також добровільні пожертви простих громадян у різноманітні фонди, які займаються допомогою (в т.ч. військовою) Україні.

Загалом підтримку Україні у вигляді фінансової, гуманітарної та військової допомоги надали більше 50 країн світу, гуманітарну та фінансову — понад 30 іноземних компаній (Airbnb, Netflix, «PayPal», «Tesla Inc.»), а також низка міжнародних організацій (ЄС, МВФ, ООН, Світовий банк тощо).

 • За оцінками Інституту світової економіки у Кілі (Німеччина), протягом 6 місяців з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну найнадійнішими прихильниками України були Сполучені Штати, Єврокомісія, Велика Британія та Польща.
 • Наразі військова допомога (зобов’язання), обіцяна Сполученими Штатами становить €25 млрд. Сполучене Королівство посідає друге місце в загальному обсязі допомоги (€4,03 млрд), далі йдуть ЄС на загал (€2,5 млрд), Польща (€1,8 млрд), Німеччина (€1,2 млрд) та Канада (€0,93 млрд).
 • Найбільшими окремими зобов’язаннями в одному пакеті є військова допомога США ($2,98 млрд) та Сполученого Королівства (€1,5 млрд.). За даними незалежного моніторингу, станом на 18 серпня фіксувалися зобов’язання партнерів України на €84,2 млрд.
 • При цьому у відносних цифрах (% від ВВП) найбільшу допомогу надала Естонія (€0,25 млрд – це 0,10% від ВВП). У відсотковому співвідношенні це найбільший показник у світі. Далі йде Польща з менш ніж 0,2% та Литва з менш ніж 0,1%. Для Естонії – це третина (33,1%) її військового бюджету. Приблизно стільки ж (31,2%) пожертвувала Латвія. Польща – 12,9%, Словаччина – 11,6%, Литва – 4,6%.
 1. Допомога США

Як вже зазначалося, найбільшу за обсягами військову допомогу надають Україні США. Як чітко дав зрозуміти президент Байден, США підтримуватимуть Україну, яка захищає свою демократію, стільки, скільки буде потрібно. Найбільш повний офіційний перелік озброєння і військового обладнання, виділеного Україні після початку широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації станом на 24 серпня 2022 р. міститься на сайті Міноборони США.

Здійснюється у трьох основних форматах  різного ступеню оперативності: Закон про ленд-ліз; довгострокова допомога в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI); оперативна програма «вилучень» з запасів Міністерства оборони США в рамках повноважень президента США (PDA) для безоплатної передачі Україні. Наразі США віддають пріоритет тим форматам безпекової допомоги Україні, за якими нам згодом не потрібно буде повертати кошти (на відміну від ленд-лізу). Поточна допомога США (окрім ленд-лізу) відбувається в межах схвалених конгресом окремих програм і пакетів допомоги на загальну суму понад $40 млрд.

Всього з початку російсько-української війни у 2014 р. до 24 серпня 2022 року Сполучені Штати надали понад $15,5 млрд допомоги у сфері безпеки, з них з початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 р. – близько $12,9 млрд.

Загалом асигнування на 2022 фінансовий рік включають $12,55 млрд на поповнення запасів обладнання Міністерства оборони (DOD), надісланого в Україну через повноваження Президента про вилучення; $6,3 млрд на Ініціативу Міністерства оборони України з підтримки безпеки (USAI); і $4,65 млрд доларів на зовнішнє військове фінансування (FMF) для України та «країн, які постраждали від ситуації в Україні». Додаткові асигнування на 2022 фінансовий рік також включали кошти для додаткового розгортання військ США в Європі.

 1. Міжнародні формати:

2.1. Т.зв. формат «Рамштайн» – регулярні зустрічі постійно діючої міжнародної Консультативної групи з питань оборони України (Ukraine Defense Contact Group), ініційованої США, які відбуваються щомісяця (он-лайн чи наживо) з метою оперативної координації нагальної військової допомоги Україні.

 • За словами міністра оборони України Резнікова, внаслідок цієї зустрічі відбулися тектонічні зрушення у взаємодії НАТО та України. Було ухвалено стратегічне рішення щодо переходу України на західні калібри та техніку, що відповідають стандартам НАТО, зокрема, артилерію калібру 155 мм. Це не тільки забезпечить повну сумісність української армії з арміями країн НАТО, але й стане серйозним кроком у напрямку інтеграції ЗСУ до НАТО.
 • 2. «Копенгаген» (Конференція північноєвропейських союзників у Копенгагені, #CopenhagenUkraine), формат, започаткований 11 серпня 2022 р. міністрами оборони 26країн, на першому засіданні якого зібрали €1,5 млрд на військову допомогу Україні. Кошти будуть розділені на чотири проекти: фінансування, озброєння та навчання ЗСУ, розмінування. Серед учасників – Естонія, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди, ФРН, Норвегія, Польща, США, Фінляндія, Чехія. На відеозв’язку перебували – Австралія, Канада та Нова Зеландія. На відміну від формату «Рамштайн», який передбачає термінову допомогу, «Копенгаген» відрізняється своїми довгостроковими проєктами.
  • Зустрічі у форматі «Копенгаген» є розширенням діяльності Міжнародного фонду для України (IFU), створеного у квітні 2022 р. для координації закупівлі та транспортування військового обладнання з третіх країн або промисловості. Із 1 мільярда фунтів стерлінгів, виділених на саміті НАТО наприкінці червня, 250 мільйонів фунтів стерлінгів будуть вкладені в IFU.
 • 3. Європейський фонд миру (European Peace Facility, EPF). Оскільки бюджет ЄС не може використовуватися для фінансування видатків, що мають військові чи оборонні наслідки, для фінансування операцій за межами ЄС, Європейський Союз зараз надає летальну зброю Україні через свій позабюджетний Європейський фонд миру (EPF) на суму €500 млн. Зазначимо, що загальний бюджет EPF на 2022 рік становить €540 млн.
 • 4. Центр управління, координації постачання та оптимізації доставки військової допомоги Україні ((Центр управління EUCOM в Україні, ECCU). Створено Міністерством оборони США в зоні відповідальності Європейського командування американських збройних сил в Німеччині (базується у штаб-квартирі європейського військового командування США на військовій базі США «Patch Barracks» у німецькому Штутгарті). Це свідчить про упевненість західних партерів у перемозі України, бо ніхто не буде давати зброю армії, яка не здатна нею перемагати ворога.
 • Останній саміт НАТО, формати «Рамштайн» і «Копенгаген» дають підстави сподіватися, що Україна все ж-таки отримає необхідну для переламу ситуації у цій війні на свою користь кількість озброєнь і здобуде перемогу. Успішний перебіг оборонної операції ЗСУ дозволить виграти час до отримання критичних поставок західного озброєння і військової техніки і завершення в найближчий час створення найсильнішої в Європі армії, оснащеної за стандартами НАТО, яка забезпечить перемогу на полі бою і закінчення війни на умовах України і Заходу.