Поточна аналітика

Популізм «Голобородька» призводить до багатомільярдних збитків державних компаній, влада нехтує інтересами громадян

Ще донедавна Володимир Зеленський переконував українців у своїх заслугах із зниження цін на газ. Але замість забезпечити приборкання апетитів монополістів з допомогою АМКУ, пропонував українцям просто переходити до Нафтогазу.

Хвиля масових протестів проти неконтрольованого зростання тарифів у регіонах призвела до повернення в ефір «Голобородька». Зеленський знову повернувся в цей образ і заявив на нараді з урядовцями, що «ми не можемо дозволити зростання ціни для наших громадян».

Коментарі виконувача обов’язків міністра енергетики, який першим своїм кроком на посаді підвищив українцям майже удвічі тариф на електроенергію, свідчить, що популістський вихід Зеленського збираються оплатити коштом самих українців.

Вітренко пропонує з 1 лютого обмежити ціну на газ для побутових споживачів рівнем «хаб мінус» і зафіксувати таку ціну на рік. Це нібито має забезпечити тариф без вартості транспортування в 5,36 грн. за м3. І змусити «Укргазвидобування» продавати приватним монополістам газ за відповідними цінами.

Це означає, що за удаване піклування Зеленського «про людей» знову заплатить державна компанія «Нафтогаз», яка за дев’ять місяців 2020 року за цієї влади й так уже зазнала збитків у 17 млрд. грн. замість прибутку в 12,9 млрд. грн. за той же період торік.

А це, у свою чергу, означатиме, що надходження від неї до державного бюджету стануть ще меншими, і навіть навпаки доведеться покривати збитки за рахунок бюджетних коштів – тобто, податків з тих-таки громадян.

Тим часом сам бюджет на 2021 рік і без цих додаткових збитків для державної компанії засвідчив справжню ціну піклуванню Зеленського та його «слуг» про долю людей.

Якщо 2020 рік, за даними Держказначейства, Мінсоцполітики було заплановано з урахуванням усіх змін і переглядів виділити 314 млрд. грн., а в першому варіанті бюджету на 2021 рік пропонувалося їх зростання до 320,5 млрд. грн., то в підсумку Зеленський підписав бюджет із зменшенням соціальних видатків навіть нижче рівня 2020 року – 312,4 млрд. грн.

8,5 млрд. грн. забрали у пенсіонерів. З 203,8 млрд. грн. у варіанті до першого читання у підписаному Зеленським варіанті залишилося лише 195,3 млрд. грн.

Відібрали навіть у інвалідів – Фонд захисту осіб з інвалідністю отримає на 110 млн. грн. або 5% менше, аніж передбачено планом на 2020-ий.

З 1,13 млрд. грн. до 0,99 млрд. зменшено видатки на міністерство у справах ветеранів.

У Міносвіти забрали понад 4 млрд. грн. Після того як у Зеленського обіцяли учителям по 4 тис доларів зарплати, зменшили навіть закладені до першого читання 158,7 млрд. грн. з яких у підписаному президентом держбюджеті залишилося лише 154,6 млрд. грн.

Причому найбільше – у 2,5 рази порівняно із 2020 роком – зменшили фінансування субвенції місцевим бюджетам на забезпечення у глибинці якісної та доступної освіти за програмою «Спроможна школа для кращих результатів» –  з 2,5 до 1 млрд. грн.

При цьому видатки на Офіс президента були, навпаки, збільшені на 330 млн. грн. – з 0,94 до 1,27 млрд. грн. А на закриту систему надання медичної допомоги в системі Державного управління справами та реконструкцію Феофанії видатки порівняно із минулим роком було збільшено ще на 300 млн. грн.

Тому, коли сьогодні, злякавшись народних протестів у регіонах, Зеленський вимагає зниження тарифів ціною збільшення збитковості державної компанії, то це не свідчить про його піклування про долю «вразливих» українців. А лише про спробу будь-якою ціною уникнути відповідальності за попередні провали і врятувати власний рейтинг. Натомість єдиний чесний вихід – це повернути до бюджету належний обсяг витрат на субсидії для захисту тих, хто платити не може – і працювати для підняття в країні зарплат і пенсій.