Поточна аналітика

Не пандемія, а непрофесіоналізм влади руйнує економіку

1 березня 2021 року Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до статті 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» щодо надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації. Через рік після початку активної фази епідемії в Україні, держава раптом згадала про своїх громадян та те, що втрата непрацездатності може настати не лише у період карантину, але й після нього – як наслідок захворювань на Covid-19.

Згідно з даними дослідження Центру економічної стратегії, станом на 1 січня 2021, за дев’ять місяців дії програми виплат з часткового безробіття нею скористалися менше 2% від усіх зайнятих в економіці — 197 396 найманих працівників та 185 751 ФОП (виплати на себе). Кожен п’ятий найманий працівник працював неповний робочий день в пік карантиних обмежень минулого року. Середня кількість відпрацьованих годин за місяць зменшилась із 145 годин у березні (середнє по всіх галузях економіки) до лише 122 годин у квітні та 119 годин у травні.

Дії влади не стали інструментом збереження робочих місць і тривалої підтримки бізнесу. За оцінками фахівців, критерії, за якими надавалася така допомога, були завузькі, а виплати на одного працівника були обмежені мінімальною заробітною платою. Більшість представників бізнесу навіть не знали про існування допомоги з часткового безробіття.

Крім того, за даними Державної податкової служби, 769 тисяч фізичних осіб-підприємців заборгували державі 12,5 млрд. грн податків за Єдиним соціальним внеском. 42% з них мають борг обсягом від 10 тис до 50 тис грн. Всього в Україні зареєстровано 856,5 тисячі фізичних осіб-підприємців. Крім ФОПів, податкові борги перед державою мають 87 519 приватних компаній. Їх сумарний борг складає 9,1 мільярда гривень.

Такого роду статистика свідчить, що бізнес на сьогодні ледь виживає. Заходи з підтримки бізнесу, як і заходи з допомоги безробітним, не дають належного результату. Минулий рік показав, що дії влади є неефективними. Ситуація з розповсюдженням коронавірусної інфекції погіршується, тому й обмежувальні заходи щодо бізнесу, швидше за все, будуть введені. Отже 2021 рік може стати ще більш важким для бізнесу ніж попередній.

Як наслідок непродуманої економічної політики уряду, настрої малого бізнесу суттєво погіршилися, як свідчать результати опитування «Індекс настроїв малого бізнесу», яке провела Європейська Бізнес Асоціація в рамках проєкту Unlimit Ukraine у партнерстві з Mind.ua. Цьогорічне дослідження демонструє значне погіршення настроїв малих підприємців. Так, показник Індексу впав до 2,38 балів з 5-ти можливих, порівняно з 3,07 балами минулого року, та повернувся в негативну площину. Такі показники є найнижчими за всю історію дослідження.

У порівнянні з попередніми роками майже вдвічі знизилась кількість підприємців, задоволених поточним станом справ у їхньому бізнесі. Наразі таких 24% проти 42% у минулому році. Відповідно, зросла і кількість незадоволених – від минулорічних 29% до нинішніх 58%.

Однак, погіршилися не тільки настрої, але і очікування змін. Вперше за чотири роки очікування тільки на 10% перевищують оцінку поточного стану справ. Тільки 27%респондентів очікують покращення стану справ у бізнесі протягом найближчих 6 місяців проти минулорічних 59%. 52% підприємців очікують, навпаки, погіршення. 

Унаслідок запровадження вимушених заходів щодо обмеження окремих видів діяльності у зв’язку із карантином, сектор підприємництва зазнає найбільших збитків, що відіграє вирішальну роль у нагромадженні кризових процесів в економіці, в тому числі, – переддефолтного стану суб’єктів бізнесу. Відсутність адаптивної державної підтримки в Україні може призвести до скорочення майже на третину валової доданої вартості, зайнятості та податкових надходжень від цього сегменту.