Поточна аналітика

Мати громадянську позицію стає небезпечним

У першій половині 2020 року правозахисники зафіксували 48 випадків нападів і тиску на громадських активістів на підконтрольній уряду України території. З 48 інцидентів, задокументованих у першому півріччі 2020 року, 11 випадків стосувалися фізичної агресії щодо активістів, 8 – знищення чи пошкодження їхнього майна, 7 – залякування і погроз. Найбільше інцидентів трапилося у Києві (23 випадки),  на другому місці – Одеська область (5), третє ділять Донецька (3) та Київська (3) області.

Найбільш ризикованими видами активізму залишається антикорупційна діяльність (9 випадків переслідування), захист прав ЛГБТ+ (5 інцидентів) та захист довкілля (4 випадки).

Інша тенденція, яка мала вплив на громадський активізм за цей період, – епідемія COVID-19. П’ять випадків серед описаних за другий квартал цього року так чи інакше стосувалися карантину: у трьох поліція складала протоколи про адміністративні правопорушення стосовно активістів (більшість із них була пізніше виправдана в суді), у двох випадках активісти зазнали нападів через те, що повідомляли про порушення карантину.

  • На жаль, громадянська позиція та активність за часів В.Зеленського стають небезпечною справою. Лише за півроку 2020 майже 50 нападів за активність. Тільки за те, що активісти знаходять і оприлюднюють порушення з боку чиновників та правоохоронців, з боку тих, хто утримується за рахунок бюджетних коштів.
  • Безкарність представників влади та правоохоронних органів, дають можливість чиновникам продовжувати свавілля, а у разі викриття – погрожувати та залякувати активістів та журналістів. Явне саботування розслідування справ нападів на Катерину Гандзюк, та Павла Шеремета лише підсилює тиск на активістів та дає можливість чиновникам працювати на себе, а не на державу.
  • Влада і правоохоронні органи зазвичай не звітують про такого роду випадки нападів на активістів. Зазвичай про такі справи замовчують, і намагаються про них забути. Лише активність правозахисних громадських організацій не дає можливості забути цю проблему.
  • Влада має дати чітку відповідь по кожному з 48 випадків нападів на активістів за 2020 рік.
×
Поточна аналітика

Луцький прецедент