Поточна аналітика

Гроші тікають від «зелених інвестнянь»

НБУ підтвердив ще одну причину формального зростання ВВП у доларовому еквіваленті при загальному падінні виробництва і погіршенні прогнозів щодо зростання реального ВВП з боку авторитетних агенцій та банків.

Нагадаємо, що перша віцепрем’єр-міністерка і міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила у Facebook, що 2021 рік Україна «завершує з найвищим доларовим ВВП за всю свою історію: орієнтовно $195 млрд».

Реальні результати ВВП будуть відомі пізніше. Але оскільки ВВП прив’язаний не обсягів виробництва, які за часів Зеленського суттєво впали, а до цін, то в ці цифри можна повірити. Одніє з важливих причин «зростання» ВВП стане подорожчання енергоносіїв та продуктів харчування.

Через особливості підрахунку ВВП, до нього зараховується і виведення капіталів з України. У понеділок, 13 грудня, НБУ оприлюднив інформацію, відповідно до якої прогнозує виведення бізнесом дивідендів з України на суму понад $8 млрд.

При цьому, за словами заступника голови НБУ, приплив прямих іноземних інвестицій очікують у сумі понад $6,5 млрд.

Таким чином, з України у вигляді дивідендів виведено більше грошей, аніж потрапило у вигляді іноземних інвестицій. Це усе, що потрібно знати про інвестиційний клімат України часів «зеленої влади».

Прем’єр Д.Шмигаль вихвалявся, що за три квартали 2021 року Україна отримала майже $5 млрд прямих іноземних інвестицій – найбільше за останні кілька років.

Але слід бути свідомим того, що, як зазначає Б. Данилишин, без урахування реінвестованих доходів, отриманих нерезидентами в Україні, у розмірі $5,2 млрд, інвестиції прямих інвесторів у підприємства прямого інвестування в Україні становили лише $744 млн, а прямі інвестиції в акціонерний капітал (без урахування реінвестованих доходів) лише незначно перевищили обсяги виплат прямим іноземним інвесторам через боргові інструменти ($0,5 млрд за 9 місяців 2021 року) та, не враховуючи кризового 2020 року (+ $474 млн за 9 міс.), були найнижчими з 2014 року.

  • Більше того, за 9 місяців з початку 2021 року виплата доходів від прямих інвестицій на користь нерезидентів становили майже $11 млрд, з яких $5,2 млрд – виплачені дивіденди, $5,2 млрд – реінвестовані доходи, $0,6 млрд – процентні виплати на користь прямих іноземних інвесторів.

Причому навіть ці показники (а саме $5,2 млрд дивіденди та відрахування з доходів та $0,6 млрд проценти) пов’язані з великими інвестиціями минулих періодів. І зараз інвестори забирають кошти, вкладені у часи Порошенка. Тобто, як то кажуть, ви будете сміятися, але навіть цьогорічне зростання ВВП у доларовому еквіваленті, про яке говорить Свириденко, теж до певної міри заслуга Порошенка.

Слід нагадати і про те, що у 2020 році Україна мала негативний баланс інвестицій на рівні $0,1 млрд. Для порівняння: у 2019 році, коли ще існувала інерція позитивних процесів президентства Порошенка, цей баланс був на користь ПІІ – $5,2 млрд. Тобто, зараз Україна тільки наближаємося до показників 2-річної давнини.

А ще експерти радять звернути увагу на факти, яків свідчать про негативні тенденції в інвестиційному кліматі, а саме:

  • скорочення обсягів «нових» інвестицій;

  • відтік іноземних інвесторів (ОВДП та інші займи);

  • значний приріст вкладень українських інвесторів у іноземні облігації та займи.

Варто нагадати, що за рівнем інвестиційної привабливості Україна (58 місце) ще рік тому суттєво поступалася Чехії (25), Естонії (27), Литві (31), Польщі (32). Попереду нас були Угорщина (30), Румунія (35), Росія (37) і Казахстан (52). В рейтингу Global Foreign Direct Investment Country Attractiveness Index миперебували між Оманом (57) і Уругваєм (59).