За даними Мінюсту рф, станом на початок червня 2023 р. в рф створено більше 42 тис. місць для покарання у вигляді примусових робіт. У т.ч. 50% – на підприємствах, 42,8% – на об’єктах, які належать кримінально-виконавчій системі, 7,2% – в органах виконавчої влади регіонів.
До 2024 р. Мінюст рф планує підвищити кількість місць для покарання у вигляді примусових робіт до 80 тис. А, згідно з дослідженням науковців Фінансового університету при уряді рф і Московського фінансово-юридичного університету, результати якого було опубліковано в російському журналі «Соціально-трудові дослідження», потенціал використання праці засуджених в рф складає 150-185 тис. робочих місць.
По суті рф поступово рухається радянським шляхом використання праці засуджених. «Залучення засуджених до праці – це правильний курс, і підприємці вже виступили з ініціативами з його активізації» – заявив заступник глави «Ділової росії» Антон Данилов-Данильян. «У бізнесу сьогодні великий запит на робочу силу, передовсім, в будівництві і в тих робочих спеціальностях, джерелом якої у т.ч. може бути праця засуджених» – заявив глава «Опори росії» Олександр Калінін.
рф намагається використовувати, по суті, рабську працю. Так, за законодавством рф, місячний розмір оплати праці засудженого не може бути нижчою мінімальної зарплати (т.зв. МРОТ), яка станом на зараз дорівнює 16 242 рублі. Але справа в тому, що з оплати праці засудженого є чимало відрахувань, і на руки людина доволі часто отримує менше 50% цієї суми – тобто 7-8 тис. рублів (3-4 тис. грн.). Зрозуміло, що така не може стимулювати до ефективної роботи. Ще з часів скасування рабства і кріпосництва в другій половині 19 ст., людство зрозуміло, що примусовий рабський труд неефективний. До того ж створення таких робочих місць засуджених вимагатиме додаткових заходів безпеки, які додатково вимагатимуть коштів – у т.ч. на постійній основі.
Загалом станом на початок 2023 р. в рф відбувало покарання 433 тис. засуджених. Скільки з них було використано в якості гарматного м’яса на Донеччині і в інших окупованих регіонах України достеменно невідомо. У той же час відомо, що дефіцит робочої сили в рф в рази більший ніж вся кількість засуджених. За оцінками Мінпраці рф, до 2030 р. економіці рф знадобиться 2,5 млн. нових працівників (при загальній чисельності робочої сили рф, станом на квітень 2023 р., 75,8 млн. осіб). У травні 2023 р. Інститут економічної політики ім. Є.Гайдара, опублікував результати опитування промислових підприємств – 35% підприємств заявили про дефіцит робочої сили – це найвищий показник кадрового голоду в рф з 1996 р.
Причому найбільш гостро відчувається брак саме висококласних спеціалістів (чимало спеціалістів виїхало у вересні 2022 р. після оголошення мобілізації – і серед них було багато спеціалістів). Звичайно, таких можна знайти і серед засуджених – наприклад, Федеральна служба виконання покарань рф в квітні 2023 р. заявляла, що дозволить засудженим ІТ-спеціалістам працювати віддалено на російські комерційні структури. Але все ж таки це радше поодинокі випадки. А от дефіцит некваліфікованої робочої сили є не таким гострим.
Зважаючи на наявний дефіцит робочої сили, рф намагатиметься більшою мірою його покривати все ж таки не за рахунок використання праці засуджених (хоча обсяги її використання зростатимуть), а за рахунок трудової міграції – передовсім, з країн Центральної Азії.