Поточна аналітика

Ідея роздачі пенсіонерам смартфонів може бути складовою новітніх форм брудних виборчих технологій

8 лютого у ході Дія.Саміту президент Володимир Зеленський заявив, що усі вакциновані громадяни України віком понад 60 років отримають від держави смартфон та пільговий тариф на інтернет. В свою чергу Міністр цифрової трансформації Федоров розповів, що запис на отримання смартфонів розпочнеться у квітні цього року. Безпосередньо їхня видача залежатиме від строків, у які зможуть виготовити пристрої. Більшу частину проекту хочуть реалізувати цього року – усього смартфони зможуть отримати 8,5 млн громадян. Водночас Федоров відмовився коментувати питання фінансування такого проекту.

Насправді в Україні близько 10 млн. осіб підпадають під дію цієї ініціативи (якщо вона стане законом). Для бюджету ціна такої ініціативи – близько 2 млрд. дол. США. Звідки взяти ці кошти, незрозуміло – особливо, зваживши на інші недешеві «ініціативи» – з збільшення контрактної армії на 100 тис. військових, висадку 1 млрд. дерев, будівництво «Університету Майбутнього» від Президента, чи розвиток телеканалу «Рада», який перетворився у рупор «слуг» тощо.

Пригадаємо, останню обіцянку Зеленського, що за бустерну дозу вакцини громадянам видаватимуть по 500 грн. додатково до 1000 тис грн, отриманих за 2 вакцини від ковід-19. При тому, що програму «єПідтримка» розширили: отримати тисячу гривень за вакцинацію двома дозами можуть і підлітки від 14 років, а літні люди можуть витратити кошти на ліки. Однак, одразу після заяви про 500 грн у Мінфіні зазначили, що грошей на виплату 500 грн за бустерну дозу всім у бюджеті немає. Також, грошей на видачу смартфонів усім вакцинованим особам старшим 60 років у бюджеті на 2022 року також немає, і поки невідомо, звідки вони з’являться.

Головна відмінність шоу-бізнесу від влади полягає в тому, що у разі, якщо артист стає непопулярним і не цікавим, то люди не приходять на його концерти і не фінансують його. Якщо ж цей артист і шоумен при владі, то тут виникає проблема, він, на жаль, має можливість профінансувати увагу і любов до себе за наші з вами кошти, незалежно від того, чи підтримують його люди.

Разом з тим, на перший погляд «смішна» ініціатива Зеленського з роздачі пенсіонерам смартфонів, насправді, може стати однією з новітніх брудних виборчих технологій.

Насамперед, це підкуп виборця, при тому не лише пенсіонерів після 60 років, а й їх дітей і внуків, які, як правило, стануть справжніми користувачами смартфонів.

Але питання не лише у прямому підкупі. Не виключено, що команда Зеленського буде пробувати запровадити цифрове (електронне) голосування через смартфон і це може бути новітньою технологією фальсифікації виборів. Електронне голосування прямо суперечить конституційним принципам волевиявлення в Україні, оскільки ігнорує принцип таємниці голосування. Ніхто не зможе проконтролювати з допомогою яких мотиваторів виборець голосує з допомогою електронних гаджетів.

Тим не менше, для Зеленського це жодним чином не проблема. Тим більше, що процедура електронного (цифрового) голосування передбачена у виборчій програмі Зеленського: «Громадяни України отримають можливість долучатися до прийняття важливих рішень влади через мережу Інтернет, зокрема і до голосування на виборах і референдумах». До слова, в законі «Про всеукраїнський референдум» норма про електронне голосування вже є. Залишається лише внести відповідні зміни до Виборчого кодексу.

Зеленський і його команда вже неодноразово доводили: наскільки вони є некомпетентними у державному управлінні, настільки є креативними у брудних виборчих технологіях. До слова, серіал «Слуга народу» на виборах 2019 року – це також новітня брудна технологія, фільм напередодні виборів крутили постійно у тому числі, в день тиші, оскільки прямих законодавчих обмежень для її реалізації не було.