- Ігнорування нинішньою владою охорони здоров’я та інтересів медпрацівників уже призвело до критичної ситуації в галузі цього року, однак в уряді не зробили висновків і в бюджеті на наступний рік.
- У результаті тепер уряд змушений в пожежному порядку латати діри навіть у Фонді боротьби із коронавірусом, якому на позачерговому засідання 14 грудня було перерозподілено додатково 6 млрд. грн з інших статей. Це зроблено наприкінці року і після того, як в тому ж таки уряді переконували українців, що грошей у Фонді надлишок і тому їх можна витрачати десятками мільярдів гривень на будівництво автошляхів.
- Такий перерозподіл відбувся нібито за рахунок «економії коштів державного бюджету» на інших статтях. Однак відкритим залишається питання про джерела такої економії.
- Адже за підсумками 11 місяців 2020 року невиконання запланованих видатків лише по загальному фонду державного бюджету перевищило 100 млрд. грн. Недофінансовано низку критично важливих для держави програм, зокрема пов’язаних із обороноздатністю держави.
- Яким чином влада забезпечує економію ресурсів державного бюджету, щоб потім в ручному режимі латати діри, які виникли через провал виконання бюджету ілюструє ситуація із відмовою у страхових виплатах медикам.
- Зокрема, родина померлого лікаря Івана Венжиновича із Почаєва, який був обличчям кампанії «Дякую лікарям» досі не отримала жодних страхових виплат. Приводом для відмови у виплатах страхових виплат після його смерті стала відсутність позитивного тесту на корона вірус, хоча були типові симптоми корона вірусу.
- І такі випадки непоодинокі. Лікарі, які ризикували життям, рятуючи системи охорони здоров’я від колапсу, кинуті державою напризволяще. Як і сім’ї тих із них, хто помер, виконуючи свій обов’язок. Хоча добре відомо, що точність ПЛР тестів не перевищує 70%, і багато випадків підтверджуються клінічно.
- Подібне ставлення до лікарів на тлі того, що уже навіть міністр охорони здоров’я від цієї влади змушений визнати, що заробітні плати нинішніх лікарів близькі до рівня допомоги по безробіттю, веде до того, що Україна залишиться без професійних лікарів.
- Адже в результаті в умовах пандемії чисельність штатних співробітників медичної системи України зменшилася майже на 30 тис осіб. А за даними Національної служби здоров’я, звільнилося лише понад 5 тис. фахівців вторинної ланки.
- Європейська солідарність ще навесні з початком пандемії почала вимагати запровадження страхування медичних працівників від Covid-19 і змусила владу ухвалити відповідні законодавчі зміни.
- Але тепер потрібно, щоб система не шукала приводів для відмови лікарям і родинам загиблих у наданні допомоги, а навпаки захищала їх. Лише тоді можна розраховувати на те, що медики будуть продовжувати ризикувати у свою чергу, рятуючи мільйони українців.