Поточна аналітика

Імітація бурхливої діяльності

Попри гучні заяви представників влади Зеленського щодо боротьби з корупцією і перспективи роботи «оновленої» Національної ради з питань антикорупційної політики, свою роботу Нацрада так і не розпочала, провівши лише декілька засідань у липні 2019 року і у вересні 2020, принаймні в ЗМІ відсутня інформація про решта зустрічей.

o Наприкінці червня 2019 Президент України Зеленський перезапустив Національної ради з питань антикорупційної політики. Указом від 25 червня 2019 року він оновив склад Нацради, до складу якої увійшли представники експертних неурядових організацій, бізнесових асоціацій, керівники антикорупційних та інших профільних органів влади тощо. Очолив Національну раду з питань антикорупційної політики заступник керівника Офісу Президента України Руслан Рябошапка.

o У повідомленні на сайті ОПУ за словами Рябошапки тоді було написано, що «Національна рада з питань антикорупційної політики буде центром розробки рішень для боротьби з корупцією. Ми швидко реагуватимемо на недоліки антикорупційного законодавства чи інституцій та ініціюватимемо відповідні рішення. Рада також має забезпечити координацію роботи державних органів і недержавних організацій у досягненні тих результатів боротьби з корупцією, на які чекає суспільство».

o Відповідно до Указу основною організаційною формою роботи Національної ради є засідання, які проводяться за потребою, але не рідше одного разу на два місяці.

o Станом на 15 вересня 2020 за інформацією наданою Директоратом з питань юстиції та правоохоронної діяльності ОПУ протягом запитуваного періоду засідань Національної ради з питань антикорупційної політики не проводилося.

o В червні 2020 року відбулися кадрові зміни в антикорупційній Нацраді. Зеленський самостійно очолив раду і ввів туди очільника МВС Арсена Авакова, главу СБУ Івана Баканова, секретаря РНБО Олексія Данілова, керівницю Офісу генпрокурора Ірину Венедіктову (за згодою), керівника Національного агентства з питань запобігання корупції Олександра Новікова, спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова та першого віцеспікера Руслана Стефанчук (за згодою), очільника Національного антикорупційного бюро Артема Ситника, керівника СпеціаІлізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького (за згодою) та інших. Очільника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна навпаки було виключено.

o 28 вересня 2020 року Президент України Володимир Зеленський провів засідання Національної ради з питань антикорупційної політики, на якому був обговорений проект Антикорупційної стратегії на 2020-2024 роки.

Відсутність роботи Нацради означає, що антикорупційна політика не в пріоритеті у Президента Володимира Зеленського та його офісу.

Із риторики Зеленського зникла тема боротьби з корупцією. Зазвичай він знімає з себе відповідальність за проведення антикорупційної політики, перекладаючи її на правоохоронні органи. Хоча останні в свою чергу, все більше нагадують політичні органи влади, де більше політики, піару і соцмереж, ніж реальної роботи.