Поточна аналітика

У передчутті наближення колапсу медичної системи…

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов спочатку звертається до країни з екранів загальнонаціональних телеканалів з катастрофічним сценарієм, як в італійському Бергамо.  «Як би ми не хотіли, але кількість ліжок все одно має межу. І вони можуть просто заповнитися, і нам просто банально може не вистачити лікарів, які будуть надавати таку медичну допомогу. Я думаю, що варто інколи передивлятися кадри з Бергамо, з того, що було в Італії»

 • При цьому нещодавно стало відомо, що Одеській області закінчилися тест-системи для діагностики коронавірусу. За словами представника Лабораторного центру МОЗ України в Одеській області «тести проводили приватні лабораторії. Гроші на тест-системи та реагенти є, але постачальники не можуть у достатньому обсязі надати необхідне, це загальнонаціональна проблема». При цьому чомусь постачання приватних лабораторій відбувається без перешкод.
 • Тим часом голова Рахункової палати заявив, що у Фонді боротьби із Covid-19 уже недостатньо коштів для виконання трьох бюджетних програм і повідомив про пріоритети його витрачання, які далекі від забезпечення медицини.
  • «Ще у липні уряд розподілив усі 66 млрд грн Фонду. Станом на 7 вересня 19,5 млрд грн – використані». З них лише 262 млн грн – закупівля обладнання, засобів індивідуального захисту для лікарень.
  • При цьому взагалі не здійснювалися видатки на 5,3 млрд грн за програмою «закупівля обладнання для приймальних відділень опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах».
  • А левова частка коштів уже витрачена на інші цілі: 8,9 млрд грн – виплати по безробіттю і страхові виплати й матеріальну допомога медикам,  7,6 млрд грн – на дороги; 2,7 млрд грн – доплати до зарплати МВС, МОЗ та виконавчій службі.
  • Проте навіть по тих коштах, які були виділені на закупівлі для лікарень, за даними голови Рахункової палати, кошти витрачаються з величезним корупційним навантаженням: «закупівля респіраторів. Чомусь одні купують за 18 грн штука, інші – за 160 грн – причому рівень захисту однаковий. Така сама ситуація з масками, захисними костюмами тощо».
 • У цих умовах уже навіть під Києвом лікарні зараз відмовляються від госпіталізації хворих із важкою пневномією, причому навіть на вимогу сімейних лікарів, заявляючи про відсутність місць. А на селекторній нараді у В.Зеленського публічно заявляють про те, що головні лікарі низки медичних закладів змушують персонал приховувати інфікування коронавірусом на роботі, оскільки бояться адміністративного покарання для лікарень.
 • Натомість міністр охорони здоров’я записує демонстративні виправдальні відео-розмови із якимось «Ігорем», ймовірно міністром економіки Петрашко, за результатами відвідин Чернігівського ринку. Щоб зняти із себе відповідальність.
 • Відбувається неприхована спроба перекидання відповідальності за катастрофу, яка може загрожувати країні через бездіяльність влади з одного відомства на інше, або на місцеву владу.
  • Під час згаданого відео з ринку в Чернігові, яке виявило, що жодного реального епідеміологічного контролю не існує, а більша частина продавців без масок, М.Степанов на камеру розповідає, що «повинна відпрацьовувати Держспоживслужба, яка повинна контролювати виконання всіх цих заходів безпеки разом з місцевою владою», а «місцева влада в змозі організувати процес торгівлі так, щоб він був безпечним, і там немає нічого особливого з цією організацією».