
Пунктом 2.е., у Листі про наміри Меморандуму про економічну та фінансову політику з МВФ передбачено:
- Бюджетна програма для витрат, пов’язаних з COVID-19. Прийняті зміни до бюджету передбачають створення бюджетної програми «Фонд боротьби з COVID-19 та його впливом». Ми забезпечимо, що цей фонд буде тимчасовим, прозорим, а його видатки ефективними. Фонд буде використовуватися насамперед для фінансування додаткових видатків на охорону здоров’я та соціальних видатків, безпосередньо пов’язаних із епідемією COVID-19.
- Попри зобов’язання уряду у міжнародних документах, створення додаткового мільярдного фонду не дає спокою можновладцям. Так хочеться їх подерибанити.
- Основні видатки на боротьбу з пандемією мали фінансуватися з окремого антивірусного фонду розміром майже 65 млрд грн. Але, згідно зі статистикою казначейства, наприкінці квітня уряд лише почав розподіляти цей фонд, виділивши 6 млрд грн державному фонду страхування на випадок безробіття. Майже всі «антивірусні» кошти держава поки виділяє на безповоротній основі. Станом на 20 травня із 65 млрд грн фонду було розподілено 28,5 млрд грн. З них на поворотній основі виділено лише 1,3 млрд грн.
- А ось на що просили кошти:
- МВС – вже згадані 2,7 мільярда гривень на доплати працівникам. (17 червня Комітет Верховної Ради з питань бюджету на своєму засіданні в середу не схвалив виділення Міністерству внутрішніх справ 2,7 млрд грн з фонду з питань боротьби з коронавірусом на доплати працівникам, задіяним у боротьбі з COVID-19.)
- Мінсоцполітики попросило 1,6 мільярда гривень на допомогу ФОП з дітьми, ще 15,2 мільярда – на доплати до пенсій.
- Мінінфраструктури – зробило запит на фінансування доріг, і Верховна Рада у першому читанні погодила виділення з Фонду протидії COVID-19 35 мільярдів гривень на автошляхи.
- Державне управління справами – попросило в Кабміну 23,4 мільйона гривень, зокрема для лікарні «Феофанія» та інших медичних закладів, які лікують посадовців. Окрім чиновників, у цих закладах обслуговують й інших громадян, такі аргументи у своєму запиті наводить ДУС.
- Україна щодня встановлює антирекорд із кількістю захворюванних на коронавірус, а влада думає, як нажитися на коштах платників податків. Закупівля медикаментів, медобладнання і ЗІЗ за завищеними цінами, або ініціатива будівництва доріг.
- Зокрема, в Україні з 1 березня стартувала програма «Велике будівництво», яка передбачає капітальний ремонт або спорудження доріг та інфраструктурних об’єктів у всій країні. Програмі не завадив навіть карантин через коронавірус: президент Володимир Зеленський заявив, що реалізація проєкту повинна бути продовжена, але з дотриманням усіх заходів безпеки працівників. 13 квітня Верховна рада схвалила зміни до державного бюджету на 2020 рік.
- Програма «Велике будівництво» розрахована на п’ять років і фінансується з Державного фонду регіонального розвитку та «Укравтодору». За 5 років у рамках програми планується ввести в експлуатацію близько 24 тисяч кілометрів доріг. Саме на цей рік план – понад 4 тисяч кілометрів. У державному бюджеті на фінансування програми «Укравтодором» заклали 38 млрд грн – на розвиток мережі й утримання доріг державного значення.
- Чому саме будівництво доріг є у пріоритети у нинішньої влади? Усе просто – за схемами часів Януковича саме на будівництві доріг їм буде простіше розкрадати кошти державного бюджету.