Поточна аналітика

За неповних два роки президентства Зеленського українська енергетика покладена на лопатки

З 1 січня знову розпочалися активні закупівлі електроенергії із Білорусі. А 19 січня Міненерго цієї країни повідомило про збільшення постачання електроенергії в Україну за 18 січня до 3,1 млн кВт*год. Причому разова потужність в окремі години сягала 500 МВт – це половина потужності типового українського блоку АЕС.

Водночас ДТЕК – найбільша вуглевидобувна компанія України – розпочала імпорт вугілля для своїх електростанцій із Казахстану та збільшила постачання із власних російських шахт.

Причиною, за словами менеджменту компанії, стало те, що запаси вугілля на складах ТЕС різко знизилися через необхідність у грудні виробити в 1,5 рази більше струму, аніж було передбачено річними планами Міненерговугілля.

Проте насправді маємо результат бездарної політики влади. Адже насправді дефіцит вугілля внутрішнього видобутку спостерігається внаслідок того, що, за даними Держстату, за 11 місяців 2020 року в країні було видобуто на 25,2% менше енергетичного вугілля, аніж за аналогічний період торік.

При цьому сама ДТЕК достроково відмовилася від оренди державних шахт Добропіллявугілля і передала їх назад державі через невигідність видобутку в нинішніх умовах.

Замість визнати, що криза в енергетиці стала результатом непрофесійної політики влади за останні роки, в уряді «заспокоюють» тим, що в разі дефіциту вугілля почнуть спалювати дорожчі газ та мазут.

Зокрема, як заявив нещодавно Денис Шмигаль, «в разі потреби відбудеться запуск газомазутних блоків, а також переведення вугільних блоків на спалювання газу. Тобто всі до цього готові».

Дарма, що це різко збільшить і без того високу ціну на електроенергію на українському ринку. А відтак і знизить конкурентоздатність українських підприємств.

Експерти ж називають основною причиною дефіциту електроенергії в Україні та збільшення імпорту і навантаження на вугільні ТЕС різке зниження виробництва струму на атомних електростанціях, які продукують електроенергію за найнижчими цінами.