Поточна аналітика

У рік «Великого будівництва» від Зеленського зафіксовано один з найбільших за останніх десятиліття обвалів у будівництві житла

Житлове будівництво за підсумками усього 2020 році обвалилося на 18,5%, порівняно із 2019 роком.

І цей обвал неможливо списати на весняний локдаун. Адже у грудні 2020-го року, коли про локдаун не йшлося, він лише поглибився до 26,9% порівняно із аналогічним місяцем минулого року.

І це при тому, що за часів президентства Петра Порошенка житлове будівництво в країні стрімко зростало, і в 2019 році його обсяги були майже на 42% більшими, аніж у 2014 році, коли він став президентом.

Програма здешевлення іпотеки, яку останнім часом активно піарять представники влади, є абсолютно неспроможною змінити ситуацію із доступністю житла для українців. Водночас, вона здатна спровокувати зростання корупції у цій сфері.

Адже отримання кредитів під 7% річних обумовлене такою кількістю додаткових вимог, що зробить їх фактично недоступними для абсолютної більшості українських родин, які б хотіли ними скористатися.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів №64 від 27 січня 2021 року, ця програма діятиме лише для внутрішніх переселенців, жителів гуртожитків та аварійних будинків, науково-педагогічних працівників, медиків та інших співробітників бюджетної сфери.

І при цьому всьому, згідно згаданої постанови КМУ, позичальник має ще й бути особою, яка пройшла бюрократичну процедуру визначення такою, що потребує поліпшення житлових умов та перебуває на квартирному обліку.

Водночас, для того, щоб банк видав кредит, така людина повинна мати ще й високий офіційний дохід, достатній для обслуговування кредиту в 1-2 млн. грн. Адже лише відсотки при 7% річних становитимуть 70-140 тис грн. на рік. А загальні виплати з урахуванням навіть мінімальних погашень кредиту становитимуть 120-200 тис грн. на рік і більше.

Зрозуміло, що офіційні доходи абсолютної більшості малозабезпечених верств населення та працівників бюджетної сфери просто унеможливлять їх участь в програмі з цієї причини.