Поточна аналітика

В Україні кожен другий є бідним

За даними Інституту демографії ім. М.В. Птухи НАНУ, рівень бідності в Україні перевищує 50%. За даними першого півріччя 2020 року (це останні дані Держстату про доходи і споживання, за якими ведеться моніторинг), рівень бідності становить 51%. Наразі, ймовірно, вище.

Нагадаємо, що за даними Державної служби статистики відповідно до досліджень умов життя домогосподарств у 2019 році, дві третини українців (65,3%) вважають себе бідними, попри те дивлячись на те, що за урядовими даними, бідняків в країні не більше 41,4%. Ще третина українців (33,6%) відносили себе не до бідних, але й не до представників середнього класу. Середнім класом вважають себе 1,1% українців.

При цьому, півроку назад як свідчать результати опитування, 2,8% українцям навіть не вдавалося забезпечити собі достатнє харчування. Відмовляли собі в інших необхідних для життя речах 36,7% опитаних. Грошей на накопичення вистачало лише для 11,2% респондентів.

До відома, влітку 2020 року оприлюднена інформація, що після пандемії коронавірусу, за песимістичним прогнозом Дитячого фонду ЮНІСЕФ, кількість бідних в Україні може зрости більш ніж на 9 млн. людей, з яких майже 2 млн. – діти. В цілому в фонді вважають, що рівень бідності в Україні у 2020 році зросте з 27,2% до 43-51%. При цьому Міністерство соціальної політики зазначало, що дані ЮНІСЕФР є некоректними, вони у травні зазначали, що згідно з прогнозом Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи НАН України, за підсумками 2019 року рівень бідності очікується на рівні 38,5%, що на 4,7% нижче значення 2018 року, а за підсумками 2020-го рівень бідності зросте до 45% , що на 6,5% вище значення 2019 року. Але дані Держстату показують дещо інші показники за 2019 рік, а за 2020 рік в умовах коронакризи варто очікувати ще більшого погіршення становища і більшого зростання бідності в Україні.

Нагадаємо, що на своїй прес-конференції у травні 2020 навіть Президент Зеленський відреагував на інформацію від ЮНІСЕФР, зазначивши: «Здається оцінюються, всі люди які отримуватимуть 5-6 тисяч гривень. І вони вважають, що вони бідні. Так – це дуже маленька зарплата у порівнянні з європейськими чи американськими стандартами. У них 250 дол – це мізерні зарплати. У нас – це теж маленька зарплата, але не є бідністю».

Однак вже свіжі дані Інституту демографії підтвердили песимістичні прогнози. За даними багатьох міжнародних організацій, рівень бідності в Україні зріс до 50%, за межею бідності перебуває близько 19 мільйонів українців.

Варто також врахувати, що на фоні розповсюдження коронавірусної інфекції, введення карантину і локдауну, значна кількість людей втратила роботу, що може призвести до ще гірших показників за підсумками 2020 року.