Поточна аналітика

В Україні фактично зірване виконання держобронзамовлення

  • Формально Фінансування державного оборонного замовлення на 2020 рік було передбачено в обсязі 25,848 мільярда гривень, що формально на 16% більше, ніж у 2019 році.
  • Нагадаємо, що, за словами екс-секретаря Ради національної безпеки та оборони О.Турчинова, від початку російської агресії у 2014 році фінансування оборонного сектору України збільшилось у 19,5 разів. У 2019 р. було поставлено на озброєння ЗСУ як мінімум до 20 нових зразків озброєння.
  • Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Міністерство оборони України незадовільно виконують державне оборонне замовлення на поточний рік та завдання з реформування оборонно-промислового комплексу. Про це заявив Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов. Так, повідомлялося, що на кінець вересня Міноборони НЕ використало понад 20 млрд. (!) гривень, призначених на потреби армії, в тому числі на закупівлю озброєння та ремонт техніки.
  • Оборонні закупки на наступний рік опинилися під загрозою: з січня має набути чинності новий закон «Про оборонні закупівлі», ухвалений цього року, але імплементація відбувається надто повільно. Різні відомства мають опрацювати нормативні акти, але цей процес явно затягнувся. У тому числі й тому, що у Міністерстві з питань стратегічних галузей відповідного штату ще немає, а в Міністерстві економіки, яке раніше мало відповідних спеціалістів у департаментах, їх вже немає.
  • У експертів є питання до Міністерства оборони щодо змісту ДОЗ, зокрема в частині алгоритмів фінансування робіт зі створення та виробництва ракетної зброї. Чому лише після набуття суспільного розголосу ситуація з фінансуванням згаданих програм із застосуванням механізму держгарантій, замість використання коштів основного фонду держбюджету, стала предметом втручання РНБОУ?
  • У 2021 році ВМСУ можуть опинитися без дивізіону ракетних комплексів РК-360 МЦ «Нептун». На даний час контракту немає, хоча гендиректор ДК «Укроборонпром» Ігор Фоменко озвучував бажання замовити один дивізіон «Нептунів». У самому ДержККБ «Луч» запевняють: військове відомство готове авансувати лише 10% ресурсу, потрібного на створення дивізіону ракетних комплексів РК-360 МЦ «Нептун». Замість 50%, які конче потрібні для організації кооперації виробників усіх вузлів і комплектуючих до ракетних комплексів.
  • Громадян України, має також цікавити, як виконується обіцянка Володимира Зеленського дана ним 6 березня цього року, коли він пообіцяв Кременчуцькому автомобільному заводу “АвтоКрАЗ” допомогти з розміщенням державних замовлень, в тому числі по лінії Міністерства оборони та Державного агентства автомобільних доріг України (“Укравтодор”).
  • У часи Порошенка, протягом 2016-2017 рр. підприємство випустило лінійку нових машин для комунальних і дорожніх господарств, силових структур України, підрозділів ДСНС. Серед них: малотоннажний самоскид КроАЗ-5401С2, броньований КрАЗ-Халк, середньотоннажне шасі КрАЗ-5401Н2, шасі КрАЗ-5401НЕ, землерийна машина на броньованому шасі КрАЗ-5233НЕ, піротехнічний броньований автомобіль КрАЗ-5233НЕ, КрАЗ-Спартан з безпілотним обладнанням та ін.
  • Однак, Міністерство оборони придбало у приватної компанії «Спец-Ком-Сервіс» 16 евакуаційних тягачів на базі автомобілів МАЗ-6317 загальною вартістю 72 млн грн. – замість того, аби закупити транспортно-евакуаційні машини КрАЗ-6322ТЕМ.
  • Тим часом, урядовою постановою від 21 жовтня 2020 р. № 1042 Міноборони офіційно повернуло стару систему харчування, де харчування забезпечували сторонні (обрані) компанії. При цьому варто зауважити, що вже зараз Міноборони звинувачує одного з аутсорсерів – ТОВ «Маяк-Південь», що годує військових у трьох областях, у низькій якості приготування їжі, постачання неякісних продуктів та комунальних боргах, через які надходять попередження про відключення об’єктів продслужби військових частин від енергопостачання.

Міноборони також ліквідувало Центр оборонних закупівель, який мав допомогти реформувати систему оборонних закупівель та привести їх у відповідність до стандартів НАТО.