Поточна аналітика

При Зеленському ростуть лише штати «реформаторів», самих реформ не видно

В Офісі Зеленського по штату — 250 «фахівців з питань реформ». Як відомо, в Державному бюджеті на 2021 рік видатки на утримання Офісу Президента Зеленського зросли на 39%. Кабмін своєю постановою від 20 січня 2021 р вніс зміни щодо кількості штатних одиниць «фахівців з питань реформ» для міністерств і Офісу Зеленського. В ОП за штатом найбільше таких «фахівців» – 250. І ця ж цифра залишається в новій версії постанови КМУ. Для порівняння – в Мінкульті 88 посад, в Мінприроди – 50, в Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості – 20.

Як бачимо, кількість фахівців з питань реформ зростає, але самих реформ не стає більше. Варто також зауважити, що Офіс Президента не є органом виконавчої влади, не володіє дієвими способами впливу на вироблення політик (за це у нас відповідають міністерства) але, чому саме в цьому органі «сконцентрована» найбільша кількість «реформаторів».

Попри монобільшість у ВРУ і «свій» Кабмін, не дивлячись на декларації, Зеленський показав, що не здатний проводити реформи, не здатний організувати ефективну роботу парламенту із прийняття необхідних країні реформ та ефективну роботу уряду. Зеленський вже більше як півтора роки отримав унікальну можливість – повноту влади в країні, якої не мав до нього жодний президент і жодна політична сила.

Складається враження, що неспроможність до реформ – не лише в некомпетентності: будучи ставлеником олігарха Коломойського Зеленський постійно балансує між потребами економіки, між вимогами міжнародних організацій щодо реформ, і лобістськими вимогами олігархів.

Варто нагадати, що у минулому році міжнародні агентства вже фіксували ці проблеми:

Посли країн «Великої сімки» підтвердили нагальну необхідність дій щодо подолання конституційної кризи і уникнення подальшого відкочування українських антикорупційних реформ.

Посол Британії назвала єдину умову, яка переконає інвесторів згадати про Україну: проведення судової реформи в Україні входить до топ пріоритетів щодо покращення бізнес-клімату в Україні. «Найважливіше — це не зупиняти реформи».

Світовий банк вказував на сповільненні реформ в Україні.

У вересні 2020 Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings також зазначало на ризиках у згортанні реформ. Зокрема, в Агентстві зазначали, що позиція влади Зеленського ослабла, особливо в Раді, оскільки «опір реформам з боку зацікавлених сторін та олігархів не лише відстрочила і послабила законодавство про реформи, але і тепер загрожує підірвати схвалені реформи, такі як санація банків і антикорупційний порядок денний».