Поточна аналітика

Інформація щодо поточних втрат РФ внаслідок санкцій запроваджених 15.03.2022

  1. Інформація про намір Китаю дати РФ зброю обвалила китайські компанії. Найбагатші китайські громадяни за день втратили 52 мільярди доларів.
  2. Загальна кількість санкцій проти Росії з 2014 року становить 6366.
  3. Дефолт Росії із зовнішніх боргів може наступити вже 16 березня – це день виплати відсотків за доларовими облігаціями на суму $117 млн.
  4. У Росії з’явився тіньовий ринок обміну валюти. У соцмережах та месенджерах масово виникають групи та канали, де пропонують обміняти валюту. Максимально за долар просять 200 рублів. Офіційний курс за Центральний банк Росії сьогодні: за 1$ – 115 рублів 20 копійок, за 1€ – 127 рублів 20 копійок. Найближчим часом може бути обговорено посилення покарання для громадян за продаж та купівлю валюти на чорному ринку.
  5. Офіційно сьогодні було запроваджено такі санкції ЄС:
    • заборона інвестиції в енергетичний сектор РФ. Це означає, що такі компанії, як Shell, Chevron, ExxonMobil, British Petroleum не зможуть повернутися до видобувних проектів навіть, якщо переглянуть внутрішню політику;
    • заборона імпорту із Росії ключових товарів чорної металургії. За даними митної статистики, минулого року експорт чорних металів та виробів з них до Німеччини становив $648 млн, до Франції – $200 млн, до Італії – $1,18 млрд, до Іспанії – $253 млн;
    • заборона постачання Росію предметів розкоші. Вони включають автомобілі дорожче € 50 тис. Виробництво Mercedes і BMW в Росії зупинено, тепер немає варіантів і для прямих поставок;
    • будуть введені заходи, які перешкоджають російській еліті використовувати криптоактиви. Поки кошти перебувають у криптовалюті, перешкоджати їхньому обороту практично неможливо. Але для конвертації криптоактивів у фіатну валюту та виведення коштів на банківський рахунок все одно потрібно проходити процедуру KYC та розкривати особистість.
    • буде продовжено посилення тиску на олігархів та високопоставлених держслужбовців. Втім, можливостей для використання своїх європейських активів у них майже не залишилося;
    • скасування Росії режиму найбільшого сприяння торгівлі. Це означає, що країни ЄС зможуть встановлювати будь-які загороджувальні імпортні мита, фактично розриваючи торгові відносини за напрямками, якими вони готові пожертвувати. ЄС хоче обмежити імпорт російської сталі.
  6. США можуть запровадити повне ембарго на торгівлю з РФ та перекриття морських шляхів.
  7. У Росії її вводиться заборона експорту зерна до країн ЄАЕС, а також на вивезення цукру за кордон. Обмеження щодо зерна діятимуть до 30 червня, а цукру – до 31 серпня 2022 року.
  8. У Росії погрожують західним компаніям арештами і конфіскацією активів.

Ринок цінних паперів

  1. Bloomberg підрахував, що несплата або оплата боргів в рублях замість доларів призведе до потенційної хвилі дефолтів за боргом в іноземній валюті на суму близько $150 млрд. Борг за облігаціями Росії становить $39,9 млрд, борги російських компаній в іноземній валюті сягають $105 млрд, у тому числі «Газпрому» – $25,5 млрд, РЗ – $4,9 млрд, «Лукойлу» і «Ощадбанку» – по $3 млрд.
  2. VK попередила, що якщо більшість власників старших незабезпечених конвертованих облігацій компанії на Лондонській фондовій біржі вимагатимуть їхнього дострокового погашення, існує ймовірність, що вона не зможе виконати своїх зобов’язань за ними.
  3. Глобальна юридична компанія Baker McKenzie йде з РФ.

Фінанси

  1. З Росії виходить Citigroup Inc (CN).
  2. Банк UniCredit розглядає варіант припинення роботи в Росії через зростання ризиків.
  3. Другий найбільший банк Росії ВТБ через санкції закриває лондонський підрозділ.

Персональні

  1. Японія вводить санкції проти 17 фізосіб із Росії. Серед них депутати Держдуми, власник групи «Ренова» Віктор Вексельберг та родичі Юрія Ковальчука. Загальна кількість росіян, які постраждали від заморожування активів Японією у зв’язку з війною в Україні, становить 61.
  2. Іспанська влада тимчасово заарештувала супер’яхту Valerie вартістю $140 млн. У Мадриді вважають, що вона пов’язана з главою «Ростеху» Чемезовим, який перебуває під санкціями ЄС.
    Міністр закордонних справ Великобританії Ліз Трасс, ймовірно, оголосить завтра про нові санкції щодо понад 100 осіб,
  3. У Європі та США виявили мінімум 62 об’єкти нерухомості загальною вартістю $2,5 млрд, які належать 13 російським олігархам.
  4. Вашингтон запровадив санкції проти керівника Росгвардії Віктора Золотова, гендиректора «Рособоронекспорту» Олександра Міхєєва, директора Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Дмитра Шугаєва, а також вісьмох заступників міністра оборони РФ: Олексія Криворучка, Тимура Іванова, Юнус-Бека Євкурова, Дмитра Булгакова, Юрія Садовенка, Миколи Панкова, Руслана Цалікова, Геннадія Жидко. Санкції передбачають блокування усього майна перелічених осіб, яке знаходиться в США або перебуває у володінні чи під контролем осіб зі США.
  5. Канада розширила санкції проти Росії, додавши до списку 15 росіян, включаючи Конашенкова та Решетнікова.
  6. Британія оголосила про санкції проти Хана, Фрідмана, Авена, Пумпянського, Мордашова, Мельниченка, Мазепіна, Полубоярінова, Конова, Собяніна, Навки, Ернста, Прилепіна, Кеосаяна, Красовського, Мамонтова. Держава, зокрема, запровадила санкції проти Дмитра Медведєва, Михайла Мішустіна та Сергія Іванова. І заморожує активи бізнесменів Михайла Фрідмана та Петра Авена, заборонивши їм також в’їзд у країну.
  7. Також Великобританія запровадила персональні санкції проти представника МЗС РФ Марії Захарової та телеведучого Володимира Соловйова.

Енергетика

  1. Найбільша нафтова компанія Норвегії Equinor припиняє торгівлю російською нафтою та нафтопродуктами. Також компанія припинить транспортування нафти та нафтопродуктів з росії.
  2. Японія планує скорочувати залежність від енергоресурсів Росії, включаючи природний газ.
  3. Європейський виробник устаткування для вітроелектростанцій Nordex Group (Nordex SE та Acciona) відмовляється від подальшої реалізації своїх проєктів та усіх планів щодо діяльності у РФ.

Космос та авіація

  1. Ірландія відкликала льотні сертифікати російських літаків, які зареєстровані в Ірландії, лайнери використовують «Росія», «Алроса» та IFly.
  2. Європейське агентство з безпеки польотів (авіарегулятор Євросоюзу – European Union Aviation Safety Agency, EASA) позбавило російські авіакомпанії сертифікатів на польоти в небі країн ЄС.
  3. Авіакомпанія Ethiopian Airlines припиняє рейси за маршрутом Москва – Аддіс Абеба.
  4. Киргизька Air Manas призупинила рейси до Росії до кінця березня.

Автопром

  1. Китайський автомобільний бренд Haval підвищує ціни на автомобілі російського збирання. Машини з конвеєра у Тулі подорожчають майже на 50%.
  2. Французький виробник шин Michelin припиняє експорт у Росію та виробничу діяльність у країні.

Спорт

  1. Росію та Білорусь відсторонили від тенісних змагань на кубки Девіса та Біллі Джин Кінг.
  2. Санкції до Білоруської федерації легкої включають заборону проведення будь-яких міжнародних або європейських легкоатлетичних змагань, зокрема Всесвітньої легкоатлетичної серії (WAS), та будь-яких інших міжнародних легкоатлетичних змагань.

Торгівля та розваги

  1. Виробники кондитерських виробів повідомили рітейлерів у Росії про підвищення цін на 10-67% через зростання курсів валют на тлі санкцій.
  2. Anheuser-Busch InBev найбільший виробник пива у світі – покидає Росію.
  3. Косметична компанія Amway йде з Росії.
  4. Розробники S.T.A.L.K.E.R. 2 відмовилися продавати свої ігри у Росії.
  5. Ігри від української GSC Game World будуть доступні лише тим користувачам, які придбали цифрову версію заздалегідь. Компанія більше не приймає замовлення в Росії
  6. Відвідуваність у кінотеатрах скоротилася втричі. У такому режимі заклади можуть протриматися близько 2 – 3 місяців. За попередніми підрахунками, кінотеатри в росії недоотримуватимуть до 70% виручки.
  7. Logaster припиняє роботу в Росії та Республіці Білорусь. Всесвітньовідома компанія Logaster протягом багатьох років підтримувала малий бізнес, допомагаючи створювати логотипи та фірмовий стиль мільйонам нових підприємств.