Поточна аналітика

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій запроваджених 19.04.2022

 1. У Міністерстві фінансів США заявили, що російський воєнно-промисловий комплекс стане наступною метою американських санкцій.
 2. Ситуація з держзакупівлями:
 • за місяць на росії частка зірваних держзакупівель дорожньої техніки зросла більш ніж у 2 рази щодо минулого року;
 • кількість закупівель, що не відбулися, перевищила кількість тих, що відбулися (1,2 тис. проти 700);
 • кількість зірваних держзакупівель медичної техніки зросла у 2,2 рази (22,3 тис. проти 9,9 тис. роком раніше);
 • частка зірваних держзакупівель у будівельній сфері досягла історичного максимуму (на один тендер, що відбувся, припадає 1,18 тих, хто не відбувся).

Іноземні товари не надходять, свого виробництва та аналогів немає.

 1. Залежність росії від імпорту технологій за останні 20 років зросла у 12,2 разів. У період з 2001 по 2020 роки обсяг імпорту технологічних рішень зріс із $395,4 млн на рік до $4,825 млрд. (41,7% із цієї суми припали на інжинірингові послуги).
 2. росія стала менше імпортувати готові продукти, але посилила залежність від імпорту технологій.
 • Залежність від імпорту споживчих товарів за 9 місяців 2021 року зросла до 40% – це максимум із 2014 року.
 • А щодо непродовольчих товарів, до яких входять і цвяхи, залежність зросла до 53%.
 • Також усі чиновники проігнорували доповідь Центру макроекономічного аналізу та прогнозування (ЦМАКП), згідно з якою до росії завозиться 48,2% усієї фармацевтичної продукції, 44,7% хімічних продуктів та препаратів, 32,2% літаків, кораблів та локомотивів.
 1. Частка іноземної доданої вартості (частка імпортних комплектуючих) у всій економіці росії становить 21,1%, але в обробній промисловості вже 45,9%. У деяких ключових та чутливих для населення галузях вона перевищує 50%. Це, наприклад, товари текстильної промисловості (74,8%), фармацевтики (53%), електроустаткування (57,6%), авто (56,3%), комп’ютери (68,9%).
 2. Близько половини всієї іноземної доданої вартості припадає на країни Євросоюзу та США з Канадою. Ці ж країни запровадили найжорсткіші санкції. Найбільше росія залежить від США та ЄС у виробництві машин та обладнання (40%), ліках (34,5%) та авто (28,3%).
 3. У росії на чверть скорочується випуск пакувального картону. Пакувальний картон використовується скрізь при упаковці практично будь-якої групи товарів. Падіння виробництва на 25% свідчить про суттєве зниження товарообігу всередині країни.

Ринок цінних паперів

 1. Податкова служба Великобританії відкликає статус Московської біржі як визнаної фондової біржі.
 2. Глобальна криптобіржа Currency.com оголосила про нові санкції для громадян рф — припинення операцій та розірвання договорів в односторонньому порядку.

Фінанси

 1. Нова Зеландія запроваджує санкції щодо 18 російських фінансових організацій, включаючи Центральний банк та Фонд національного добробуту, а також низки інших найбільших фінансових установ країни, які володіють приблизно 80% загального обсягу банківських активів рф.
 2. Російські банки зіткнулися з нестачею валюти після поновлення її продажу.
 • Валюти не було у відділеннях таких компаній, як Сбербанк, ВТБ, «ФК Откритие», Росбанк, Альфа-банк, РСГБ, Совкомбанк, «Зеніт» і Юникредит-банк.
 • В одних банках говорили, що валюта з’явиться після 20 квітня, в інших – що наступного тижня. У більшості відділень не працювали табло з курсами валют.
 • У Сбербанку сказали, що валюту можуть купити лише преміальні клієнти. У відділеннях невеликих банків та окремих обмінних пунктах до продажу була доступна валюта обсягом до 1000 доларів. При цьому курс був на 25% вищий за біржовий.
 1. Швейцарський UBS розсилає листи російським клієнтам, у яких повідомляє, що перестає керувати їхніми грошима.

Енергетика

 1. За заявою російського Газпрому, експорт газу за перший квартал 2022 року впав на 26,4% порівняно з аналогічним кварталом 2021 року. За прогнозами до кінця року росія може втратити близько 50% обсягу продажу.
 2. Індонезія почала поставки вугілля в Європу замість росії. Одна з найбільших вугледобувних компаній Індонезії Adaro Energy відвантажила 300 тис. тон вугілля контрагентам в Європі, які шукають заміну російському вугіллю.
 3. Данія хоче значно збільшити виробництво «зеленої» енергії та видобуток газу у Північному морі, щоб відмовитись від поставок з росії.

ІТ сфера

 1. MongoDB (хмарні сервіси) – більше не продає на росію та в білорусь програмне забезпечення, таблиці під бази даних та припинить надавати хмарні технології.
 2. Soda PDF (розробники офісних додатків) – бан для росії та білорусі.
 3. Німецький виробник програмного забезпечення SAP заявив про свій намір відмовитися від підтримки та обслуговування локальних продуктів у росії.

Персональні

 1. Канада ввела санкції щодо 14 фізичних осіб рф, включаючи бізнесменів та членів їхніх родин. Серед них олігарх Михайло Гуцерієв, голова Центробанку Ельвіра Набіулліна, бізнесмен Петро Авена та віолончеліст Сергій Ролдугін, Олег Бойко, Михайло Фрідман, Ігор Макаров, Олександр Торшин, Герман Хан, Олександр Пономаренко, дочки Путіна Катерина Тихонова та Марія Воронцова, Марія Лаврова, Катерина Винокурова.

Автопром

 1. Через санкції уряд рф може дозволити виробникам випускати машини з двигуном нижче за міжнародний екостандарт «Євро-5», аж до «Євро-0». Деякі концерни типу КамАЗ вже випускають машини «Євро-2».

У Європі, США та Японії «Євро-0» діяв до 1992 року, «Євро-1» – до 1995 року, а рф лише у 2002 році запровадила стандарт «Євро-2», заборонивши до ввезення машини нижче за цей клас. Фактично запропоновані заходи відкочують автопром рф до стандартів 1990-х років.

 1. Компанія Stellantis, що володіє 14 брендами, у тому числі Citroën, Opel і Peugeot, прийняла рішення зупинити виробництво авто в Калузі, враховуючи зростаючу кількість перехресних санкцій та труднощі з логістикою.
 2. У росії продовжують роботу лише 4 автозаводи, що випускають легкові авто. І ті відчувають певні складнощі та зупинили частину ліній. Інші або повністю закрилися, або призупинили свою діяльність через брак комплектуючих. Всього в росії 12 автозаводів, які займаються випуском легкових автомобілів, ще місяць тому з них продовжували працювати шість.

Транспорт та логістика

 1. Вантажооборот порту петербург у березні 2022 року склав 3,1 млн. тонн — на 41% менше, ніж у березні 2021-го. За 31 день березня в порту петербурга було оброблено 101,1 тис. TEU контейнерних вантажів. Це на 44% менше, ніж було за цей період минулого року. Характерно, що в тоннах падіння ще більше — 50%.
 2. Влада Греції затримала два російські танкери PEGAS і VF ТАНКЕР 2 через порушення санкцій ЄС проти росії.

Торгівля та розваги

 1. З рф йде найбільша німецька хіміко-промислова компанія Henkel, якій, крім «Моменту», належать відомі бренди побутової та промислової хімії Persil, Syoss, Losk, Schwarzkopf, Fa, Taft, Ceresit тощо. У росії працює 11 заводів Henkel. Ще в березні компанія заморозила інвестиції в рф, а також рекламні та спонсорські заходи, але ще на початку квітня заявляла, що повністю йти з ринку не планує. Тепер рішення змінили.
 2. Strava (сервіс для спортсменів) – припинення роботи в росії та білорусі, пропонує заздалегідь завантажити свої дані та забути про програму.
 3. Compass Group (допомога при організації громадського харчування) – виходить з російського ринку та не працюватиме з російськими постачальниками.