Поточна аналітика

Інциденти з Гогілашвілі, Мецгером – наслідок призначення на вищі посади осіб, особисто близьких до Зеленського

Скандал з заступником міністра внутрішніх справ Гогілашвілі піднімає тему печерного протекціонізму в команді Зеленського. На посаду заступника міністра внутрішніх справ, заступника керівника одного з найважливіших міністерств (до слова у 2021 році бюджет МВС – 86,4 млрд. грн.) була призначена особа без освіти, без досвіду роботи у правоохоронних органах.

1) він був призначений на посаду, не маючи вищої освіти. На вересень 2019 року у нього не було диплома про вищу освіту. Та й отриманий у 2019 році диплом – це диплом приватного Львівського університету бізнесу та права, який має репутацію «фабрики дипломів»;

2) він був призначений на посаду без жодного досвіду роботи у правоохоронних органах і у сфері права;

3) він був призначений на посаду в умовах, коли є обґрунтовані підстави вважати, що він досі є громадянином країни-агресора Росії (при спецперевірці це мало б з’ясовуватись).

Також при спецперевірці мав би викликати питання той факт, О.Гогілашвілі був помічником депутата Госдуми Росії Валуєва, який є відомим путіністом і «кримнашем». Зазначимо, що в Україні, згідно з законом про Нацполіцію, керівником, заступником керівника територіального органу поліції (скажімо, обласного управління поліції) може бути призначена особа, яка має вищу повну юридичну освіту, має стаж роботи в галузі права не менш як п’ять років і має досвід роботи на керівних посадах не менше одного року. Крім того, кожен працівник правоохоронних органів проходить спец перевірку.

Олександру Гогілашвілі всього цього для зайняття посади заступника міністра не потрібно було – він особисто знайомий з Зеленським, а його дружина Марія Левченко – помічниця Зеленського ще з «Кварталу 95».

  • До речі, кейс Марії Левченко – це не лише про непотизм, а про «злочинний непотизм». Бо Марія Левченко після обрання Зеленського президентом продовжила працювати помічником Зеленського в Офісі Президента, не маючи жодного дня роботи на державній службі, не проходячи жодного конкурсу.

  • У ході пам’ятної прес-конференції 2020 року Зеленський так сказав про роботу М.Левченко: «Мені потрібні помічники. У мене їх аж двоє цих помічників – Марія Левченко, яка була моїм помічником, коли працював продюсером, і Сергій Шефір, якому я довіряю».

Правда, виявилось, що насправді, такий помічник як Марія Левченко на постійній основі у Зеленського не працює.

  • По-перше, у Реєстрі декларацій немає її декларації; відсутність декларації може свідчити про те, що це патронатний службовець, який виконує свої обов’язки на громадських засадах.

  • По-друге, у декларації О.Гогілашвілі вказано, що у 2020 році його дружина Марія Левченко отримувала зарплату у Квартал 95; для держслужбовця це було б неможливо із-за вимоги несуміщення посад. Але і про роботу М.Левченко помічником Зеленського на громадських засадах немає жодних даних; у базі «Законодавство України» акту про призначення Левченко помічником Президента на громадських засадах немає.

  • При тому, що М.Левченко бере участь у нарадах за участю вищих посадових осіб, де обговорюються питання, що складають державну таємницю, або містять службову інфоримацію. А це вже кримінал, насамперед, для Зеленського: як мінімум, відповідно до ст.328 Кримінального кодексу розголошення державної таємниці карається 2-5 роками позбавлення волі.

До речі, непотизм Марії Левченко на цьому не вичерпується: сестра Марії Левченко Наталія Локтіонова – 146 номер у виборчому списку «Слуги народу» також має всі шанси потрапити в парламент, перед нею лише 5 кандидатів (депутат Кострійчук, який у листопаді прийняв присягу – 140 у списку).

За останній час це не перша скандальна історія, пов’язана з наслідками «кумівства» у кадровій політиці Зеленського. Бо напад на журналістів «Схеми» у Укрексімбанку у жовтні 2021 року, де «відзначився» голова правління Укрексімбанку Євген Мецгер, також пов’язаний з кумівством.

  • Євген Мецгер «виграв» «липовий» конкурс, його призначення на посаду було повністю волею Зеленського. Адже дружина Євгена Мецгера – Юлія Мецгер – подружка Олени Кравець з 95 кварталу. Спочатку Зеленський у липні 2019 року призначив Ю.Мецгер членом наглядової ради державного Приватбанку, а на початку 2020 року і сам Є.Мецгер зайняв посаду керівника в ключовому державному банку. До речі, після нападу на журналістів Є.Мецгер обійшовся лише звільненням з посади, кримінальної відповідальності йому вдасться уникнути: як виявилось, до суду спрямовані матеріали без основних доказів перешкоджання діяльності журналістів – відео і аудіозаписів нападу. Це й не дивно – всі друзі Зеленського володіють імунітетом.

Ситуація з Мецгером, Гогілашвілі свідчить, що при Зеленському у кадровій політиці не працюють державні процедури, працює «блат», «кумівство», «особисте знайомство з Зеленським». Не професіоналізм, не компетентність і не патріотизм є управлінським ліфтом при призначенні на посади. А оскільки до вступу на пост президента Зеленський представляв малокультурну і далеку від управління сферу, то й призначенці його себе ведуть відповідно.

Нагадаємо, йдеться про президента Зеленського, який у своїй виборчій програмі писав, що Україна його мрії це країна, «де підставою призначення на посаду є розум, освіта, талант і совість, а не те, що разом хрестили дітей», який пізніше на прес-конференції у травні 2020 року заявляв, що «жодного кума чи військового друга я не буду призначати. Жодного кума чи військового друга я не призначив».

У цих заявах Зеленський сказав правду лише про те, що військових друзів він не призначав і не буде призначати. Бо він не служив в армії, ухилявся від мобілізації, тому таких друзів у нього просто немає. Але він працював в Квартал 95 і в шоу бізнесі. Тому Офіс Президента сьогодні складений саме з таких «друзів» Зеленського. Сюди, зокрема, можна віднести керівника Офісу Президента України А.Єрмака, кінопродюсера, давнього знайомого В. Зеленського, екс-першого заступника керівника Офісу Президента України С.Трофімова (виконавчий продюсер «Студії Квартал 95»), заступника керівника Офісу Президента України Ю.Костюка (сценарист і креативний продюсер серіалу «Слуга Народу»), помічника С.Шефіра (сценарист, продюсер, директор «Студії Квартал 95»), керівника департаменту інформаційної політики Офісу Президента України І.Побєдоносцевої.