Поточна аналітика

Інвестиції тікають з України

Інвестиції тікають з України, бо не терплять експериментів над країною у стилі «у Зеленського».

Ключовим чинником падіння ВВП (який у III кварталі 2020 року скоротився на 3,5% у річному вимірі) в Україні НБУ вважає скорочення інвестицій в українську економіку. Світовий банк прогнозує, що падіння економіки України на кінець 2020 року становитиме 5,5%. За прогнозами Міжнародного валютного фонду, ВВП України у цьому році скоротиться на 7,2%.

Попри обіцяні рік тому Зеленським у Давосі особливі умови для інвесторів, сальдо припливу прямих іноземних інвестицій (ПІІ) за 10 місяців 2020 р. становило лише 0,2 млрд. дол. США. Чистий приплив портфельних інвестицій до приватного сектору був близьким до нуля. Для порівняння – за інерцією часів Порошенка, у 2019 році приплив ПІІ в Україну становив 2,5 млрд дол. США

Якщо протягом 2018-19 р. сальдо було позитивним, то за 2020 рік очікується зниження ПІІ на 116.5%.

Якщо у першому кварталі 2019 року, поки при владі був Порошенко, був зафіксований приплив інвестицій на рівні 943 млн. доларів, то вже в першому кварталі 2020 року – відтік на суму майже 1,6 млрд. Найвищий відтік інвестицій був у сфері української промисловості.

У другій половині 2020 року індекс інвестиційної привабливості України знизився до 2,40 балів із 5 можливих – лише 10% CEO сподіваються на поліпшення інвестиційного клімату упродовж наступних 6 місяців. 66% директорів помітили погіршення інвестиційного клімату порівняно з попередніми 6 місяцями, ще 29% переконані, що умови ведення бізнесу не зазнали змін, і тільки 5% вважають, що вони дещо поліпшились.

Ситуація закордонних інвесторів в Україні залишається: судова система, яка працює за непрозорими стандартами, зростання в Україні неринкового протекціонізму, ідеї з обмеження імпорту різних груп продуктів,  неоднозначна ситуація на митниці, де постійна ротація керівництва. Ще одна проблема – нечесні тендери. У 2020 році інфраструктурні тендери розподілені більш як на 50% лише між трьома фірмами. Бізнес вчасно не інформують про зміни в законодавстві й не проводять консультації: це ситуація навколо законопроєкту №3739 про локалізацію

Виконавчий директор Офісу залучення інвестицій (UkraineInvest) Сергій Цівкач вважає, що в Україні за останній час відбулося багато позитивних змін у регуляторній політиці.

Голова Ради Національного банку Богдан Данилишин при цьому вважає, що зовнішніх інвесторів стримує не так пандемія, як гальмування структурних реформ. До цього слід додати наступ на антикорупційні органи та зростання корупції в оточенні Зеленського.

Лише в кінці минулого року монобільшість спромоглася підтримати широко рекламований закон Зеленського про «інвестнянь» №3760 “Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями”

Очікувати поліпшення навряд чи потрібно. Адже основні зміни в інвестиційному кліматі пов’язуються з речами, до яких чинна влада не готова: деолігархізація влади, розбудова ефективної та незалежної антикорупційної інфраструктури, позбавлення від бюрократії, зниження адміністративного та податкового тиску на бізнес, призначення проєвропейських реформаторів на державні посади, відновлення та підтримка співпраці з міжнародними фінансовими інституціями, реформа правоохоронних органів.