Поточна аналітика

Інвестиційні «досягнення» чинної влади дуже перебільшені

Як круте досягнення чинна влада наводить факт, що у 2021 році досягнуто «небувалого» рівня інвестицій. Чистий приплив ПІІ за оцінками НБУ за підсумками минулого року складе 6,5 млрд дол.

Між тим, за даними Національного банку України,  обсяг приватних переказів в Україну з-за кордону за січень-грудень 2021 року у 2,3 рази перевищує ПІІ, і становить 15 026 млн доларів, що 🔺на 25,4% більше, ніж роком раніше (11 980 млн доларів).

НБУ враховував у своїй статистиці як офіційні, так і неофіційні канали надходження грошей в Україну. У січні-грудні 2021 року неформальними каналами в Україну було переведено 6 890 млн доларів, що на 2 319 млн доларів більше, ніж за цей же період роком раніше (4 571 млн доларів).

У своєму прогнозі Національний банк України збільшив обсяг приватних переказів в Україну в 2022 році з 15,0 до 16,2 млрд доларів.

Між тим, як зазначає Б. Данилишин, без урахування реінвестованих доходів, отриманих нерезидентами в Україні, у розмірі $5,2 млрд, інвестиції прямих інвесторів у підприємства прямого інвестування в Україні становили лише $744 млн, а прямі інвестиції в акціонерний капітал (без урахування реінвестованих доходів) лише незначно перевищили обсяги виплат прямим іноземним інвесторам через боргові інструменти ($0,5 млрд за 9 місяців 2021 року) та, не враховуючи кризового 2020 року (+ $474 млн за 9 міс.), були найнижчими з 2014 року.

Але навіть ці показники (а саме $5,2 млрд дивіденди та відрахування з доходів та $0,6 млрд проценти) пов’язані з великими інвестиціями минулих періодів. І зараз інвестори забирають кошти, вкладені у «золоті часи» Порошенка. Тобто навіть минулорічне зростання ВВП у доларовому еквіваленті, про яке так люблять згадувати в уряді, теж до певної міри заслуга Порошенка. Адже виведення інвестицій також включається у розрахунок ВВП.

Слід також нагадати про те, що у 2020 році Україна мала негативний баланс інвестицій на рівні $0,1 млрд. Для порівняння: у 2019 році, коли ще існувала інерція позитивних процесів президентства Порошенка,  цей баланс був на користь ПІІ – $5,2 млрд. Тобто, зараз Україна тільки наближаємося до показників 2-річної давнини.

Якщо у першому кварталі 2019 року, поки при владі був Порошенко, був зафіксований приплив інвестицій на рівні 943 млн. доларів, то вже в першому кварталі 2020 року – відтік на суму майже 1,6 млрд. Найвищий відтік інвестицій був у сфері української промисловості.

Також слід звернути увагу факти, які свідчать про негативні тенденції в інвестиційному кліматі, а саме:

  • скорочення обсягів «нових» інвестицій;
  • відтік іноземних інвесторів (ОВДП та інші займи);
  • значний приріст вкладень українських інвесторів у іноземні облігації та займи.

Зовнішніх інвесторів стримує не так пандемія чи загроза російського вторгнення, як гальмування структурних реформ. До цього слід додати наступ на антикорупційні органи та зростання корупції в оточенні Зеленського.

Очікувати поліпшення у найближчий час навряд чи реально. Адже основні зміни в інвестиційному кліматі пов’язуються з речами, до яких чинна влада не готова: деолігархізація влади, боротьба з топ-корупцією, розбудова ефективної та незалежної антикорупційної інфраструктури, зниження адміністративного та податкового тиску на бізнес, призначення проєвропейських реформаторів на державні посади, відновлення та підтримка співпраці з міжнародними фінансовими інституціями, реформа правоохоронних органів.