Поточна аналітика

Дивно чути від Зеленського по те, що «влада буде змушена дослухатися до волі народу»

Президент Зеленський сказав, що ухвалення відповідного закону було одним з важливих пунктів його передвиборчої кампанії під час президентських виборів, адже документ робить більш чітким діалог між владою та суспільством: «Тепер українці на практиці будуть залучені до ухвалення важливих для країни рішень, а влада буде змушена дослухатися до волі народу. Референдум є вагомим інструментом розширення демократії в Україні».

Насамперед, цей проект Закону про народовладдя через всеукраїнський референдум №3612 не такий, який обіцяв Зеленський. У виборчій програмі Зеленський обіцяв його першим законопроектом і це мало бути не лише про референдум: “Мій перший законопроект: «Про народовладдя». У ньому ми разом закріпимо механізм, за яким тільки Народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії. У сучасній Україні це повинно відбуватися із максимальним використанням новітніх технологій”. Але ми тут не побачили ні місцевих референдумів, ні консультативних референдумів, ні інших форм прямої демократії.

По-друге, дивно чути від Зеленського по те, що «влада буде змушена дослухатися до волі народу». Зеленський нещодавно вже показав, як «багато» значить для «влади» і для нього «воля народу». 13 жовтня 2020 року Зеленський анонсував опитування 25 жовтня 2020 року: “25 жовтня на виборчій дільниці я задам тобі 5 важливих питань про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні та в інтернеті, про що сперечаємось з друзями, батьками або таксистами. Про те, про що нас раніше ніколи не питали. 5 важливих питань, щоб дізнатися твою думку. Чи не вперше в історії незалежності ми запитаємо: “А що думаєш ти?” Чому твоя відповідь важлива? Тому, що буде так, як вирішиш ти”.

Після карикатурного і висміяного «опитування 25 жовтня» Зеленського жодного разу не прокоментував його результати. Він жодного разу його навіть не згадав. Про «результати опитування» лише партія «Слуга народу» коротко сказала на прес-конференції і більше до цього питання не поверталися.

Далі більше. На початку листопада 2020 року керівник української делегації в ТКГ Л.Кравчук заявив: «Україна запропонує створити вільну економічну зону на Донбасі в рамках особливого порядку місцевого самоврядування. Її планують ввести в регіоні до 2050 року». Нещодавно МінТОТ оприлюднив законопроект по реінтеграцію Донбасу, який також передбачав створення на території ТПР. Але нагадаємо, що питання «Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?» було другим питання серед 5 питань від Зеленського, щодо яких він нібито хотів дізнатися думку українців і навіть «слуги народу» визнали, що це було єдине з 5 питань, яке не набрало більшості голосів. «Підтримали» створення ВЕЗ 46,7%, стільки ж 46,46% – проти. Тобто, опитування Зеленського жодним чином ніяка «влада» враховувати не збирається. Врешті, як і інші «відповіді», отримані в ході «опитування Зеленського».

Скоріше за все, така ж доля чекає і Закон «Про народовладдя через всеукраїнський референдум». Для влади це більше піар-привід, покликаний «збити хвилю» у зв’язку з «тарифними протестами», аніж закон, який відкриває можливості для врахування думки людей. Інакше, влада б ніколи не допустила, щоб такі системні кроки як запровадження нового районного поділу, створення територіальних громад проводилися без жодного врахування думки людей.

А ініціатива «Батьківщини» відразу винести на референдум п’ять дражливих питань показує приклад, як цей закон можна використовувати для політичних маніпуляцій.