Поточна аналітика

Кандидати у судді як дзеркало режиму Зеленського

Ставлення «команди Зе» до судової реформи розкривається на прикладі кадрової політики. Вибір кандидатур на посади суддів за квотою президента вказує на намір використовувати суди винятково для досягнення вузькокорпоративних інтересів владної команди та олігархів, які її фінансують на даному етапі.

Так, Парламентська асамблея Ради Європи остаточно відхилила список кандидатів на посаду судді від України в Європейському суді з прав людини. Основна причина – висування серед кандидатів депутата від Слуги народу і члена ПАРЄ Олександра Мережка.

До цього комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з відбору суддів до Європейського суду з прав людини рекомендував Асамблеї відхилити список кандидатів на посаду судді ЄСПЛ від України, оскільки вони не відповідають необхідним критеріям.

Відбір кандидатів до ЄСПЛ, ініційований указом Зеленського у червні 2019 р., був зупинений ОАСК через грубі порушення, допущені у процесі. Перезапуск конкурсу відбувся лише у лютому 2021-го. Ключовим кандидатом є «слуга народу», голова комітету Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентської співпраці, віце-президент ПАРЄ Олександр Мережко. Через нього Україні вже втретє за останній час доведеться проводити конкурс кандидатів на посаду судді Європейського суду з прав людини.

О.Мережко, який став головою парламентського комітету після секс-скандалу іншого «слуги» Б.Яременка, відомий своїми, м’яко кажучи, оригінальними для сучасної України поглядами.

  • Він противник приватної власності на землю, палкий прихильник марксистського вчення.
  • На його думку, у Голодоморі винна Україна, оскільки вона «була у 1930-х роках незалежною державою, відтак саме вона мусить виплатити грошові компенсації жертвам цього акту геноциду». Саме це написано в його статті «Кто несет ответственность за Голодомор?».
  • У статті «Сон разума: украинский национализм как идеология» зазначає, що «прихильник українського націоналізму сприймає мову не просто як засіб комунікації, а як якусь особливу метафізичну сутність, що стоїть над людиною і вимагає поклоніння. У такому вигляді українська мова як мова державна стає інструментом репресії по відношенню до тих, хто говорить і думає за допомогою російської чи іншої мови, що неминуче підриває стабільність українського суспільства і веде до взаємного озлоблення».
  • Мережко також вважає Грузію агресором, визнає легітимність уряду Південної Осетії від відзначає, що Україна повинна визнати невизнані республіки Косово, «Абхазію» та «Пд. Осетію».

Не менш дивним (насправді ні) є вибір кандидатів від ОП на посади суддів КСУ.

Безумовно, є й відомі правники – доктори юридичних наук, науковці, викладачі юридичних спеціальностей, на кшталт О.В.Петришина – президента Академії правових наук України, завкафедрою теорії держави і права харківської юракадемії ім. Я. Мудрого.

Але якщо виходити з матеріалів, опублікованих «Судово-юридиною газетою», з 21 кандидата, що подали свої документи у встановлений час, принаймні шестеро прямо пов’язані з ОП чи правлячою партією «Слуга народу». Наприклад, судді які провалили конкурс на посаду до ВСУ, а тепер хочуть бути суддями Конституційного Суду.

  • Не виключено, що залежних/пов’язаних з ОП набагато більше, адже Офіс не публікує біографічні довідки своїх кандидатів. А поверховий пошук в Інтернеті не завжди дає адекватні результати.

При цьому значна частина претендентів – абсолютно незнайомі широкому загалові (та й навіть правникам) люди, часто випадкові, без відповідного досвіду, а головне – світогляду і розуміння правових процесів у державі.

  • Наприклад, заступник директора департаменту – керівник управління у справах пільгової категорії громадян Департаменту соціального хисту населення однієї з обладміністрацій. Мабуть, грамотна і адекватна своєму місцю людина, але яку важко уявити суддею КСУ. Як і громадського активісті

Включення до складу КСУ суддів загальних судів суттєвим чином вплинуло на якість винесених КСУ рішень, зробило Суд сервільним придатком режиму Януковича і призвело до багаторічної кризи. Зеленський, схоже, повертає практики Януковича щодо КСУ. Але тепер це будуть навіть не судді, а чиновники, ще більш залежні і сервільні, тепер щодо режиму Зеленського.