Поточна аналітика

Кілька великих міжнародних компаній заявили про вихід з російської федерації

Деякі з цих компаній представляють країни, чий бізнес у попередні місяці вкрай неохоче виходив з російського ринку – зокрема, Південну Корею і Францію.

У п’ятницю російський Forbes повідомив, що південнокорейська LG планує закрити свій завод у Московській області і перемістити виробництво в Казахстан або Узбекистан.

Завод LG Electronics у Рузькому районі Московської області є одним з найбільших заводів компанії в Європі. Загальна кількість співробітників – 1450 осіб. Завод було побудовано у 2005-2006 р., працює з вересня 2006 р. Загалом компанія інвестувала в цей завод (з 2005 по 2019 рр.) понад 493 млн. доларів. За згаданий період завод виробив понад 25 млн. телевізорів, 6 млн. холодильників і 11 млн. пральних машин. Причому з точки зору російських економічних інтересів, важливо, що рівень локалізації комплектуючих в заводу був відносно високим – 21% для телевізорів, 38% для холодильників і 59% для пральних машин. Тобто завод виступав також великим покупцем для продукції російських виробників.

Forbes пише, що частину топ-менеджменту російського заводу LG вже перемістив до Ташкенту: зараз йдуть переговори щодо можливості переміщення російського виробництва на потужності узбецького виробника електроніки Artel, який виробляє частину продукції Samsung. Утім на «спадок» від російського виробництва активно  претендує і Казахстан. Більше того, як пише Forbes, джерела в уряді Казахстану заявляють, що вже є певні домовленості з керівництвом LG – в Алмати свого часу працював завод LG  і в Казахстані хочуть його знову відкрити. З точки зору зниження витрат (у т.ч. на зарплату персоналу) для компанії більш цікавий Узбекистан, з точки зору наявності платоспроможних клієнтів – Казахстан.

Ще в середині березня 2022 р. LG оголосила, що призупиняє усі поставки техніки в рф.

Ще один великий гравець, який оголосив минулого тижня про вихід з російського ринку – французький виробник молокопродукції та дитячого харчування Danone. У квітні 2022 р. компанія заявляла, що не планує йти з російського ринку – тоді своє рішення компанія пояснювала піклуванням про своїх співробітників і споживачів в рф (хоча при цьому усі інвестиційні проекти компанії в рф було призупинено у березні, також було зупинено імпорт товарів окремих брендів – Alpro, Evian, тощо).

Але, ймовірно, компанія переглянула своє рішення і 14 жовтня заявила, що починає процес передачі оперативного контролю над своїм бізнесом в рф за напрямками Essential Diary i Plant-based іншій юридичній особі. Збитки від цього кроку в Danone оцінюють на рівні 1 млрд. євро (рф забезпечувала близько 5% всієї виручки компанії).

На території рф Danone володіє 18 підприємствами, на яких працює близько 14 тис. осіб. Компанія працює в рф з 1992 р. і інвестувала в економіку рф понад 2 млрд. доларів. Так само як і LG, Danone є великим споживачем російської сировини. Тільки сирого молока компанія закупає на російському ринку в середньому 1,6 млн. тонн на рік.