Поточна аналітика

Команда Зеленського, не виконуючи зобов’язань перед західними партнерами, наслідуючи приклад корумпованої і авторитарної Росії, демотивує Захід ставати на захист України

Переслідування Петра Порошенка, щодо якого висловили занепокоєння представництва США, ЄС і ВБ, обтяжуються у діях Зеленського і Ко порушенням обіцянок перед партнерами і відверто неадекватною поведінкою.

Ситуація з конкурсом з обрання керівника Спеціальної антикорупційної прокуратури посилює підозри в тому, що команда Зеленського свідомо діє в інтересах країни-агресора. Комісія, складена з підконтрольних Офісу Президента Зеленського (безпосередньо це питання курирує антимайданівець, друг Портнова, фігурант дзвінкого корупційного провадження Олег Татаров) провалила затвердження результатів конкурсу на керівника САП.

Фактично, комісія не затвердила результатів, які сама й дала. У конкурсі з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури переміг детектив НАБУ Олександр Клименко, набравши 246 балів, прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк, підтримуваний Татаровим, – 229 балів. Голоси за фінальне рішення двічі не дали: голова комісії Катерина Коваль («За майбутнє»), Богдан Романюк («Довіра»), Олена Бусол («За майбутнє»), Євген Соболь («Слуга народу») та Андрій Гуджал («ОПЗЖ») .

Варто зауважити, що «ЄС», які і інші опозиційні партії, попереджала, що так буде, ще у 2020 році. Кандидати до складу конкурсної комісії були вищою мірою неприйнятні. Через некомпетентність та недоброчесність. Саме тому, коли Верховна Рада на засіданні 17 вересня 2020 року підтримала проект постанови №4104 про визначення представників до складу комісії, яка обиратиме керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, «ЄС» за це не голосувала. Про це попереджали і міжнародні організації.

Варто зазначити, що під час візиту Зеленського до США (тоді, коли нам надали військової допомоги на 60 млн. грн.) українська сторона у спільній заяві із США пообіцяла негайне обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури: «Водночас Україна має намір розбудовувати успішно створену незалежну антикорупційну інфраструктуру для реалізації життєво важливих ініціатив, які захищають незалежність та покращують ефективність цих інституцій у викоріненні корупції та притягненні до відповідальності корумпованих осіб. Ці кроки включають негайне обрання нового Спеціалізованого антикорупційного прокурора відповідно до найкращих міжнародних практик та ухвалення законодавства для захисту повноважень Директора Національного антикорупційного бюро України, а також забезпечення прозорого та надійного процесу відбору наступника».

Фактично, незатвердження керівника САП – це удар по виконанню зобов’язань перед нашими стратегічними партнерами, насамперед США, і зрив конструктивної взаємодії. Партнерами, які сьогодні формують фронт опору новій російській агресії у зв’язку з зосередженням російських військ на українському кордоні. Партнерами, яких чекають жорсткі переговори з Росією про нерозширення НАТО на Україну і ненадання зброї України.

Це не єдиний удар по співпраці з партнерами по НАТО і ЄС. Наступ на незалежність ЗМІ, формування провладних пропагандистських ЗМІ за бюджетні кошти (що є дикістю для західних демократій), репресії проти опозиції (спроби «посадити» Порошенка – калька російського тиску на опозицію) формують з України клона путінської Росії. У Заходу виникне закономірне питання – а чому НАТО і ЄС має захищати антидемократичного клона Росії?

Україна Зеленського так само, як і Росія Путіна, формує модель режиму лояльних олігархів. Досі підсанкційний в США І. Коломойський, який до того ж в США є фігурантом масштабної корупційної справи з відмивання коштів, в Україні є одним з найбільш успішних і недоторканних олігархів.

Треба пам’ятати і інше: завершення до кінця листопада 2021 року процесу відбору та призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та забезпечення її автономії – це ключова вимога до відновлення співпраці України з МВФ. Тому вчорашнє неголосування по керівнику САП – це потужних удар і по співпраці з МВФ.