Поточна аналітика

Команда Зеленського «присаджує» територіальні громади на голку запозичень

Three exclamation marks on red background. Important information concept, warning. Keep attention sign.

Команда Зеленського не лише сама з легкістю набирає боргів, а й активно присаджує на «боргову голку» територіальні органи.

  • У 2021 році органи місцевого самоврядування вже позичили загалом 18,2 млрд. грн. У 2021 році надано місцевих гарантій на 285,362 млн.євро.
  • Ця динаміка збільшення місцевих запозичень характерна для періоду Зеленського. У 2020 році місцеві запозичення вже склали 28,043 млн. EUR і 8,259 млрд. грн. У 2020 році надано місцевих гарантій на 248 240 млн. EUR

У той самий час, як при Порошенку громади значно менше здійснювали запозичення:

  • за даними Мінфіну, органи місцевого самоврядування у 2018 році взяли місцевих запозичень на  46,44 млн. EUR, 115,072 млн. USD і на  2,957 млрд. грн. У 2018 році місцевих гарантій було надано на 76,548 млн EUR, 10 млн. USD.

Ця «позитивна» динаміка у скорому часі може набути «стихійного лиха» для територіальних громад.

  • Наприкінці 2021 року депутати від СН (плюс один голос від «Голосу») зареєстрували проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо усунення дискримінаційних обмежень у здійсненні місцевих запозичень та наданні місцевих гарантій сільськими і селищними територіальними громадами №6472 від 28.12.2021.
  • Символічно, що цей проект був зареєстрований рівно через 7 років після того, як ВРУ 28 грудня 2014 року внесла зміни до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин – те, що стало основою реформи децентралізації.

Згідно з пропонованими змінами, пропонується запровадити політику «відкритих дверей» внутрішнім і зовнішнім запозиченням: обласні, сільські, селищні,  міські ради будуть мати право здійснювати місцеві внутрішні запозичення та місцеві зовнішні запозичення.

Сьогодні лише обласні ради, міські громади можуть брати внутрішні запозичення, зовнішні запозичення можуть брати лише обласні ради і міські ради обласних центрів.

  • На сьогодні в Україні 1469 територіальних громад, з яких 409 громад є міськими, 433 – селищними та 626 – сільськими плюс Київ.
  • Таким чином, внесення змін до Бюджетного кодексу щодо зняття «дискримінаційних обмежень» на запозичення, означатиме, що сільські і селищні громади (а таких буде 1059 громад, тобто більше 70% від загальної кількості територіальних громад України) тепер влада буде примушувати брати запозичення в банках і інших фінустановах, у тому числі запозичення зовнішні. 385 міських громад отримають право на зовнішні запозичення.

Одночасно, ми можемо у скорому часі отримати і розбалансовану банківську систему: у 2021 році 61,5% (11,2 млрд грн) місцевих запозичень були здійснені у державних банків – 39% (4,3 млрд грн) надав “Ощадбанк”, 34% (3,8 млрд грн) – «Укрексімбанк», 27% (3,0 млрд грн) – «Укргазбанк». Очевидно, значна частина цих запозичень – з грубим порушенням корпоративного управління.

Неважко спрогнозувати, до чого це призведе: територіальні громади вільно-невільно будуть «заганяти» в борги, державні адміністрації будуть наполегливо рекомендувати головам громад, депутатам рад «залазити» в борги. З іншого боку, багато місцевих популістів, які «люблять показувати результат вже і зараз» отримують можливість в межах одного-двох скликань залишити прекрасну пам’ять по собі.

Усе це вестиме до банкрутування громад – і потрапляння у залежність від кредиторів, які за безцінь отримають доступ до земельних, майнових та інших ресурсів, підриваючи основу самоврядування громад.