Поточна аналітика

Команда Зеленського хоче списати підвищення тарифів на органи місцевого самоврядування. При тому попередньо обдерши місцеві бюджети

Голова політичної партії «Слуга Народу» Олександр Корнієнко зробив епічну заяву щодо підвищення «тарифів на тепло»:

  • «Зараз ціна стабільна. Для теплокомуненерго – 7,42 грн за кубометр, і цього цілком достатньо, щоб не підвищувати тарифи на тепло для людей. А чи зростатиме ціна, залежить від місцевих очільників кожного окремого міста. Це вже питання до їхніх господарських навичок… У місцевої влади зараз є достатньо повноважень і можливостей, щоб регулювати ціну на тепло. Завдяки децентралізації місцеві бюджети відчутно зросли, тому вартість опалення для населення – це особиста відповідальність місцевого керівництва. А ми як центральна влада будемо допомагати».

Тобто, коли завтра у платіжках люди побачать майже у 2 рази більші тарифи на опалення та гарячу воду – команда Зеленського пропонує винуватити місцеву владу, органи місцевого самоврядування.

  • Тільки от питання: а органи місцевого самоврядування формують ціну на енергоносії, яка є ключовою для формування тарифів? Ні. Тоді як вони можуть проявляти свої «господарські навички»?

Команда Зеленського напередодні зими замість того, щоб шукати шляхів амортизації удару по домогосподарствах у зв’язку з кризовою ситуацією на енергоринку, вже зараз починає шукати крайніх, – тих, хто буде винний перед людьми. Зрозуміло, це буде не НКРЄКП, не уряд Зеленського, не монобільшість, і не президент, який так і не вийшов з ролі коміка, а суто органи місцевого самоврядування.

У перекладі на нормальну мову слова керівника парії «СН» треба розуміти так, що органи місцевого самоврядування за рахунок власних доходів мають покрити тарифну різницю, яка відображає збільшення ціни на енергоносії. Але місцеві бюджети не мають на це коштів!

Так, при Порошенкові, при децентралізації збільшились доходи місцевих бюджетів, але до 2021 року команда Зеленського вже давно запхала в них свою руку. Вже у 2020 році ми отримали катастрофічну для місцевих бюджетів ситуацію. У 2020 році перекладання на бюджети місцевого самоврядування видатків без фінансового забезпечення становило 201,1 млрд. грн, тобто порівняно з 2019 роком ці невластиві для самоврядування видатки зросли на більше 53 млрд. грн.

У той самий час за підсумками 2020 року надходження до загального фонду місцевих бюджетів України (без урахування міжбюджетних трансфертів) склали 290,1 млрд грн, що становить 99,0% від затвердженого річного плану з урахуванням змін (293,2 млрд грн). У порівнянні з 2019 роком, номінальне зростання надходжень становило 14,9 млрд грн або +5,4% (індекс цін за 2020 рік відносно до 2019 року складає 105%), – тобто, реального росту, взагалі, не було.

Насамперед, команда Зеленського недофінансовує зобов’язання по охороні здоров’я і освіті – за рахунок місцевих бюджетів в охороні здоров’я і освіті покривається 59,4 млрд. грн. (ще у 2019 році ця цифра була меншою на майже 33 млрд. грн., а у 2018 році при Порошенку ця цифра була меншою на 48 млрд. грн.), на фінансування дошкільних навчальних закладів місцеві бюджети «доточують» 37 млр. грн. ( у 2019 році – на 7 млрд.грн. менше, у 2018 році – на 11,4 млрд. грн. менше).

Сюди треба додати політику Зеленського на скорочення субсидій за ЖК послуги. У Бюджетній декларації на субсидії для громадян на виплату послуг  ЖКГ на 2022 рік передбачено 35,2 млрд. грн., це ще менше, ніж у 2021 року, хоча відомо, що на 2021 рік це занижена цифра. При Порошенку у бюджет 2019 року закладали кошти на субсидії на ЖК послуги в обсязі 58 млрд. грн., у 2020 році – 37,1 млрд. грн., у 2021 році – 36,6 млрд. грн. Це при тому, що інфляція росте, тарифи ростуть, ціни на продукти ростуть. Держстат вже заявив, що середні ціни на продукти харчування в серпні 2021 року в порівнянні з серпнем минулого року зросли 12,2%.

Варто наголосити: зростання тарифів, непідготовленість України до опалювального сезону, непідготовленість людей до «тарифного удару» – відповідальність не органів місцевого самоврядування, а відповідальність команди Зеленського і особисто Зеленського. От тільки чому мовчить про це створений Зеленським Конгрес місцевих та регіональних влад, чому мовчить про це Асоціація міст України, очолювана В.Кличком? Пора вже органам самоврядування припинити боятися, і заявляти про інтереси громад.