Поточна аналітика

Команда Зеленського продовжує ліквідацію отримувачів субсидій як клас

Кабмін Зеленського пропонує нові випробування для 3 млн. малозабезпечених людей, які отримують субсидії.

Мінсоцполітики виставило на громадське обговорення проект постанови КМУ «Деякі питання здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки», яким передбачається затвердити «Порядок здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей». Згідно з проектом, постанова має набрати чинності з 1 січня 2022 року.

Згідно з новим Порядком, для перевірки повноти та достовірності поданих отримувачами соціальної підтримки відомостей, які впливають на встановлення права на отримання соціальної підтримки та визначення її розміру, уповноважена особа (за потреби разом із представником територіальної громади) може відвідувати отримувачів соціальної підтримки за місцем проживання, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, які перебувають на обліку в службі у справах дітей, за місцем їх проживання, навчання і роботи (з метою визначення достовірності фактів порушень їхніх прав), а також отримувати письмові пояснення щодо причин порушень законодавства з питань надання соціальної підтримки та порушень прав дітей. У разі перешкоджання отримувачами соціальної підтримки (членами їхніх родин/домогосподарств) відвідуванню уповноваженою особою їхнього місця проживання надання соціальної підтримки призупиняється. Надання соціальної підтримки поновлюється на умовах, визначених законодавством, після усунення перешкод і з’ясування обставин, які вплинули (могли вплинути) на встановлення права на отримання соціальної підтримки та визначення її розміру.

Тобто, працівники Нацсоцслужби та її територіальних органів можуть без жодних проблем заходити у помешкання людей і проводити перевірку їх проживання. Здається, розробники нічого не чули ні про приватність життя, ні про її конституційні засади в Україні. Але головне навіть не це: Порядок не дає переліку, що буде предметом перевірки інспекторів Нацсоцслужби. Це означає, що цей перелік не вичерпний.

Нагадаємо, це не перший акт знущання з субсидіантів. Постановою КМУ від 14 квітня 2021 р. № 420 було запроваджено нові випробування для тих домогосподарств, які можуть розраховувати на субсидію на житлово-комунальні послуги. Згідно з Постановою, у травні 2021 р. призначення житлової субсидії (у тому числі на наступний період) здійснюється лише після подання нових заяв про призначення та надання житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Тільки вийшла постанова, вже було зрозуміло, що це перетвориться у пекло для літніх людей. Після всіх «верифікацій» управління соцзахисту самі вже на пам’ять мали знати всіх субсидіантів. Ні, команда Зеленського вважає, що треба переоформляти субсидії.  При Порошенку якось вдавалося автоматично переоформляти субсидії, зараз треба було ще помордувати літніх людей в чергах.

До речі, зараз люди обривають телефони Ощадбанку із-за того, що субсидіантам досі не виплатили залишку по субсидіях за минулий опалювальний сезон. Очевидно, банк у цьому мало винен – просто грошей Уряд не перерахував. 

Це така політика Зеленського, спрямована на те, щоб скоротити кількість субсидіантів. І скорочення тих, хто зможе отримувати субсидії за ЖКГ буде і далі скорочуватися. Бо у Бюджетній декларації на субсидії для громадян на виплату послуг  ЖКГ на 2022 рік передбачено 35,2 млрд.грн., це ще менше, ніж у 2021 року, хоча відомо, що на 2021 рік це занижена цифра. При Порошенку у бюджет 2019 року закладали кошти на субсидії на ЖК послуги в обсязі 58 млрд. грн., у 2020 році – 37,1 млрд. грн., у 2021 році – 36,6 млрд.грн.. Це при тому, що інфляція росте, тарифи ростуть.

Прийнята постанова Кабміну 14 квітня 2021 року, яка нібито «посилила адресність надання житлових субсидій» – це найкращий пам’ятник «кінця епохи бідності».

Правда, про адресність мало хто думав, коли запроваджували «родинну відповідальність про отриманні субсидій». Скажімо, субсидії не призначаються тим, в кого в родині (!!!)  хтось має у власності транспортний засіб (у тому числі, мотоцикл) до 5 років (таких, до речі, верифікація виявила майже 10 тис. домогосподарств), команда Зеленського пішла далі. Або якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії здійснив покупку на суму, яка на дату проведення операції перевищує 100 тис. гривень. Тобто, якщо з бабусею проживає молода сім’я внука, яка економить, заощаджує на купівлю квартири чи машини, то бабусі жодна субсидія не світить. Або ще одна типова ситуація: батьки живуть у достатньо скрутних умовах, а син, який живе окремо, купив стареньку машину за 50 тис.игрн., зрозуміло, що батьки субсидії не отримають.

Ще один удар по субсидіантах – ліквідація комісій при органах місцевого самоврядування. Раніше певною мірою компенсатором виступали комісії при місцевих радах, які вирішували подібні питання в особливих  випадках. Власне, більше 30% субсидій призначали за рішенням саме таких комісій. Але тепер Уряд «подбав» і про це. Такі комісії, утворені місцевими органами влади, щодо прийняття рішення про призначення житлових субсидій в окремих випадках за наявності умов, за яких така субсидія не призначається, ліквідовані.