Поточна аналітика

Команда Зеленського продовжує зривати співпрацю з МВФ – з системи «Прозорро» виведено 100 млрд. грн. на будівництво дороги, а з е-декларування, фактично, вилучається майно родичів

У ці дні минає рік, як Рада директорів МВФ (9 червня 2020 року) затвердила 18-місячну програму stand by для України на близько 5 млрд. дол. 12 червня 2020 року Україна отримала перший транш від МВФ в 2.1 млрд. дол.

Решта кредиту ми так і не отримали – команда Зеленського зірвала співпрацю.

Нагадаємо, що умовою цього траншу була незалежність НБУ і антикорупційні реформи.

Але вже через трохи більше як два тижні після отримання першого траншу, 1 липня, глава НБУ Я.Смолій подав у відставку через політичний тиск Зеленського. Відставка Смолія супроводжувалась дикими як для цивілізованого світу випадами – до будинку Смолія привезли похоронні вінки. Ця картинка з вінками Смолію обійшла всі західні агенства і ЗМІ – від Associated Press і до Figaro. Ще раніше з України була не менш ілюстративна картинка – спалення будинку екс-голови НБУ Гонтарєвої і глузування з цього 95 кварталу.  

Після виділення першого траншу в розмірі 2,1 млрд дол. були заплановані чотири перегляди програми і виділення ще кількох траншів, однак більше кошти в Україну не надійшли. Бо команда Зеленського продовжила зривати співпрацю з МВФ.

У липні 2020 року розпочався наступ Зеленського на ключовий антикорупційний орган – НАБУ. Як стверджувалося у заяві Центру протидії корупції, “Президент Володимир Зеленський погодив голосування депутатів за законопроєкт, який підриває незалежність Національного антикорупційного бюро. Згідно з цим проєктом, фактично можна буде звільнити директора НАБУ Артема Ситника”.

Йдеться про законопроект №3133 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах», який передбачає можливість автоматичного звільнення директора НАБУ у випадку його притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією (у Ситника було адмінпорушення через напівпідпільний відпочинок на мисливській базі).

Це було прямо в піку МВФ. Оскільки раніше розгляд цього проєкту призупинили через вимогу Міжнародного валютного фонду.

Питання цього законопроєкту зависло на місяць у повітрі лише тому, що його заблокував Зеленський, розуміючи необхідність траншу МВФ. Однак, коли країна отримала транш, Зеленський знову повернувся до ідеї наступу на НАБУ та його незалежність.

17 вересня 2020 року Верховна Рада, у якій СН має монобільшість, змінила склад комісії з проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад у САП, що привело до повної підконтрольності Зеленському органу, який відбирає кандидатуру голови САП. Ще перед голосуванням у Верховній Раді за представників парламенту у складі конкурсної комісії з обрання голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) на початку вересня Євросоюз, країни Великої сімки (G7) та Світовий банк письмово звернулися до Верховної Ради та Офісу президента України із листом, покликаним попередити можливі наслідки рішення українського парламенту про зміну складу згаданої комісії. 

Але ці застереження були проігноровані – Верховна Рада 239 голосами включила до складу конкурсної комісії на відбір на адміністративні посади у САП сімох осіб – запропонованих фракцією “Слуга народу” Євгена Соболя, Олексія Дрозда, В’ячеслава Навроцького; фракцією ОПЗЖ – Андрія Гуджала, депутатською групою “Довіра” – Богдана Романюка і депутатською групою “За майбутнє” – Катерину Коваль і Олену Бусол. 

Вже тоді Україна отримала чіткий сигнал від Заходу – траншу МВФ не буде.  Доповідач у Європарламенті з питань України Міхаель Галер та віце-голова делегації Європарламенту в Комітеті асоціації Україна-ЄС Віола фон Крамон-Таубадель так відреагували на це рішення: Уряд України поспішно проштовхує кандидатів, яким бракує досвіду та чесності для відбору керівника САП. Це так не пройде. Уряд України ставить під загрозу безвізовий режим з ЄС і наступний транш допомоги”.

Ну, і, врешті, 27 жовтня 2020 року Конституційний Суд ухвалив рішення за конституційним поданням депутатів щодо відповідності Основному закону низки положень антикорупційного законодавства та визнав неконституційними окремі його положення. Рішення означає скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, скасування незаконного збагачення і конфіскації активів, набутих корупційним шляхом, скасування недостовірного декларування. В Офісі Президента знали про це рішення КСУ ще  до його прийняття і, не дивлячись на впив на КСУ, нічого не зробили, щоб цей процес зупинити.   

Саме це спричинило повністю заморожування співпраці України з МВФ. Тепер Україна змушена брати кошти на ринках і платити за вдвічі більше (кредити МВФ даються під близько 3%). До прикладу, 26 квітня цього року розмістила єврооблігації на $1,25 млрд з дохідністю на рівні 6,875% та з погашенням у 2029 році. Та й то чим далі від співпраці з МВФ, тим менше ми зможемо залучати цих коштів. Також ми можемо не отримати коштів Світового банку і макрофінансової допомоги ЄС.

3 червня 2021 року команда Зеленського зробила ще один «крок назустріч повному зриву співпраці з МВФ». Монобільшість проголосувала у ІІ читанні Закону про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законів щодо вдосконалення системи оскарження публічних закупівель (№5309) за поправку №35 депутата від «Слуги народу» Пушкаренка, якою виведено з «Прозорро» роботи з будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва. Це немало-небагато 100 млрд. грн.

Крім цього, законопроект 5309 дозволяє Тендерній колегії АМКУ не приймати до розгляду скарги, тобто взагалі не розглядати по суті, на дискримінаційні умови тендерної документації замовників, якщо, на думку АМКУ, доказів не достатньо. Це також подарунок «Укравтодору», який зараз є лідером по дискримінаційним заточкам, які бізнес «зносить» через АМКУ.

Зрозуміло, що така ситуація вигідна компаніям, наближеним до команди Зеленського. За рік розподілу і витрачання коштів Ковідного фонду на будівництво і ремонт доріг, наближені до «зелених» компанії, вже проробили схеми із виведення коштів.

У період «Великого будівництва» 2020-2021 років регіональні Служби автодоріг під керівництвом Олександра Кубракова виплатили своїм підрядникам 90,41 млрд грн.

А ще монобільшістю Зеленського було прийнято законопроєкт №4651, який забиває ще один цвях в гріб е-декларування: депутати внесли правки, які даватимуть змогу декларантам не зазначати у деклараціях рухоме та нерухоме майно, яким володіють чи користуються їхні родичі, якщо член сім’ї не надає інформацію про нього.