Поточна аналітика

Команда Зеленського продовжує зривати співпрацю з МВФ; навіть «допомога на пандемію» не виправить ситуацію

Останні події у Національному банку України створюють і без того серйозні ризики для співпраці України з Міжнародним валютним фондом. Адже незалежність НБУ – ключова умова співпраці МВФ з Україною. Йдеться про те, що протягом 1 липня 2021 року у Нацбанку відбулася серія відставок посадовців команди Гонтарєвої-Смолія, які брали участь у реалізації банківської реформи в Україні.

  • Так, начальник відділу ліцензування Олександр Бевз разом з командою керівників Департаменту ліцензування повним складом подали заяви про звільнення через відхід регулятора від стандартів роботи – «централізацію прийняття рішень в одних руках, заміну колегіальності директивним прийняттям рішень, що є неприпустимі в роботі Національного банку України».
  • Після цього Директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук також заявив, що звільняється з Нацбанку. «Мої власні спостереження про стан справ в НБУ співпадають з міркуваннями Олександра Бевза» – написав Ваврищук.
  • Звільняється також начальник управління аналізу ризиків реального сектору департаменту фінансової стабільності НБУ Артем Клюка.

Ці звільнення сталися після того, як 23 червня Рада Національного банку за поданням голови НБУ К. Шевченка погодила звільнення Дмитра Сологуба з посади заступника голови НБУ з 12 липня 2021 року.

  • Сологуб, як відомо, є ключовою фігурою команди Гонтарєвої-Смолія, який здійснював банківську реформу і приватизацію Приватбанку. Сологуб і Рожкова були «останніми з могікан» топ-менеджменту Нацбанку після грубого звільнення керівника Нацбанку Якова Смолія.

Варто зазначити, що ситуація в Нацбанку не залишилася непоміченою міжнародними партнерами. Один із двох провідних світових постачальників фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків агенство Bloomberg вчора написало: «Ця новина (відставки у НБУ – Авт.) може зіпсувати сподівання України отримати транш від Міжнародного валютного фонду на 5 мільярдів доларів, який минулого року заморозив виплати через побоювання, що незалежність Національного банку опинилася під загрозою після відставки голови Якова Смолія та після того, як уряд не зміг виконати умови програми вчасно». За даними Bloomberg, МВФ відмовився коментувати події в середу.

Нагадаємо, що рівно рік тому, 1 липня 2020 року, 1 липня глава НБУ Я. Смолій подав у відставку через «політичний тиск». Відставка Смолія супроводжувалась дикими як для цивілізованого світу випадами – до будинку Смолія привезли похоронні вінки. Ще раніше з України була не менш ілюстративна картинка – спалення будинку екс-голови НБУ Гонтарєвої і глузування з цього 95 кварталу. 

Після відставки Смолія кредит МВФ для України був заморожений Україна (згідно з рішенням Ради директорів МВФ від 9 червня 2020 року, за 18-місячною програмою stand by він мав становити близько 5 млрд. дол. – 12 червня 2020 року Україна отримала перший транш від МВФ в 2.1 млрд. дол., решта кредиту ми так і не отримали із-за політики Зеленського).

Як наслідок, вже у липні 2020 року Міністерство фінансів змушене було розмістити єврооблігації на суму 2 млрд доларів (55,4 млрд грн) з погашенням в березні 2033 року під 7,253%, це у 2 рази дорожчі кредити, аніж МВФ.

Рівно через рік кадрові зміни в НБУ можуть бути чинником, який гальмує відновлення співпраці з МВФ. Тим більше, що крім ситуації з НБУ, команда Зеленського через ВРУ прийняла корупційних рішень не менше, як на 3,5 млрд. дол. (йдеться про безтендерний розпил бюджету на Кільцеву дорогу і «святкування» Дня Незалежності).

Навіть перспектива отримання Україною безумовної допомоги на боротьбу з коронавірусом (до $2,7 млрд) не вирішує критичної ситуації, адже криза в економіці лише погіршується, а звільнення принципових фахівців з НБУ загрожує безконтрольним збільшенням грошової маси та інфляцією.