Поточна аналітика

Команда Зеленського робить спробу позбавити статусу учасника бойових дій для добровольців

Випускники Трускавецького університету зі «Слуги народу» на повну потужність запустили турборежим антиукраїнських ініціатив. Крім постійних спроб зупинити впровадження української мови як державної, у порядок денний ВРУ включено законопроект №4388 – про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо «уточнення норм, що врегульовують питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни». Законопроект подав депутат, близький до «інтелектуала» М.Тищенка, Анатолій Остапенко. До речі, на його сторінці у ФБ досі висить шеврон підрозділів російського «спецназу».

Цей горе-депутат Остапенко – гідний представник своєї цинічної фракції: ще 14 жовтня 2020 року вітав всіх з Святом Покрови, де згадував, що «на Сході нашої держави триває збройний конфлікт, що вже сьогодні забрав життя тисяч кращих синів України», а вже через місяць, 20 листопада, зареєстрував законопроект, яким робиться спроба позбавити статусу УБД членів добровольчих батальйонів.

Так, законопроект №4388 створює додаткові вимоги для отримання статусу учасника бойових дій членами добробатів, а також створює підстави для перегляду надання статусу УБД учасникам добровольчих батальйонів, які вже цей статус отримали (хоча останнє прямо не говориться).

Зокрема: 1) законопроектом пропонується внести деякі зміни до порядку надання статусу УБД особам, які у складі добровольчих формувань брали безпосередню участь в АТО, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення, у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами. Автор пропонує, щоб для надання статусу добровольцям враховувався період не менше 30 календарних днів протягом 180 днів (сьогодні ця норма ліберальніша – враховується період 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в АТО); 2) за відсутності належних документів підставою для надання статусу УБД передбачається визнати клопотання керівника добровольчого формування, до складу якого входила особа, та свідчення трьох свідків (одним із них повинен бути командир підрозділу, у зоні діяльності якого перебувало добровольче формування). Сьогодні свідчення командира не вимагається; 3) для осіб, які отримали поранення (незалежно від кількості днів перебування в АТО), одним із двох необхідних свідків теж повинен бути командир підрозділу, у зоні діяльності якого перебувало добровольче формування (у чинній редакції Закону обов’язкова наявність командира як одного із свідків не вимагається).

Варто зазначити, що на сьогодні в основному тему статусу УБД для добровольців закрита, є лише одиничні випадки, коли «добробатівці» не отримали ще такого статусу. А це означає, що законопроект Остапенка може бути першим кроком до перегляду статусу учасника бойових дій для добровольців, які стали на захист своєї Вітчизни у 2014-2016 роках. Так, як для пенсіонерів і малозабезпечених команда Зеленського запровадила «верифікацію» заднім числом отримання державної допомоги, так тепер робиться спроба заднім числом робити «верифікацію» статусу УБД для добровольців.