Поточна аналітикаТренди

Конкретика для Зеленського

У своєму недавньому інтерв’ю для низки міжнародних видань, Зеленський кілька разів на різні лади повторив, що хотів би конкретики від США.

 • «Для мене найбільша проблема – а де конкретика?», «Я вважаю, що в цьому напрямі вочевидь не вистачає конкретики», «Побоювання номер один – не буде конкретики», «Я дуже хочу від Президента США конкретики для України», «Якщо ми говоримо про ПДЧ в НАТО – я дуже хотів би отримати конкретику щодо того, “так” це чи “ні”» та ін. подібні пасажі.

Взагалі усе це інтерв’ю виглядало як якісь пацанячі «чисто конкретні базари» за гаражами в Кривому Розі, а не слова лідера європейської держави.

Президент дозволяв собі недоречні жаргонні вислови, поблажливе поплескування по плечу стратегічних партнерів, безпідставне бахвальство і банальне резонерство. Але така стилістика шокує лише іноземних дипломатів. Технологи ж влади переконані, що виборці ж «найвеличнішого лідера сучасності» говорять з ним однією мовою – тому ганьба триває.

З огляду на це виникає потреба у перекладі з мови людської на «конкретну» мову, якою послуговується пан Зеленський. І оскільки він, як і будь яка людина з психологією підлітка, не дуже здатен відділяти головне від другорядного, спробуємо акцентувати його увагу на надзвичайно конкретних месиджах, які були йому адресовані, але поки що не сприйняті з належною серйозністю.

Дж.Байден, – на прес-конференцій у Брюсселі під час саміту країн НАТО і після зустрічі з Путіним; держсекретар Е.Блінкен – під час слухань у Комітеті із закордонних справ Сенату, Генеральний секретар НАТО Є.Столтенберг – на саміті НАТО, помічник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Ф.Рікервсі вони говорять дуже конкретно і в один голос:

 • США і НАТО мають незмінну позицію – для них є принциповими суверенітет і територіальна цілісність України.
 • Вторгнення Росії не є перешкодою для вступу до НАТО, і не Росії вирішувати, чи зробить це Україна.
 • Україна може приєднатися до НАТО.
 • Усі три названі вище позиції підтверджені у підсумковому комюніке саміту НАТО.
 • США будуть і далі допомагати Україні у протистоянні прямій російській агресії.
 • У березні 2021 року США виділили допомоги на суму 125 мільйонів доларів, який включає в себе патрульні катери Mark VI, протиартилерійські радари, тактичне обладнання, підтримку супутникових знімків і можливостей аналізу, а також обладнання для надання медичної допомоги військовослужбовцям та бойової евакуації.
 • У квітні Комітет Сенату США підтримав законопроєкт із “Безпекового партнерства з Україною“, який передбачає збільшення військової підтримки України.
 • 11 червня, прямо перед зустріччю Байдена та Путіна, Міністерство оборони США затвердило другу частину безпекової допомоги Україні у розмірі ще 150 мільйонів доларів, а Конгрес надав двопартійну підтримку
 • Всього ж протягом 2014-2021 років Україна отримала від уряду США оборонну допомогу майже на 2,5 млрд доларів.
 • Сполучені Штати підтримують членство України в НАТО, і на сьогодні в України є всі необхідні інструменти для подальшого просування в цьому напрямку.
 • «Ми підтримуємо членство України в НАТО, – заявив Блінкен сенаторам. – Незалежно від ПДЧ, Україна має всі необхідні інструменти, щоб рухатися вперед і готуватися до членства в майбутньому. Інша частина цього, однак, як ви знаєте, з огляду на весь час і інвестиції, які ви вклали в це, так само важлива, як і підготовка у військовому, стратегічному плані. Це хороше управління і ефективна боротьба з агресією, яка роз’їдає Україну зсередини, тобто з корупцією. І нам потрібно бачити від України прогрес в цьому плані».

Головна умова для вступу до НАТО – боротьба з корупцією, а не її імітація. Зеленський має припинити корупційні практики у своєму оточенні та відмовитися від олігархічних спонсорів.

Таким чином нині м’яч перебуває на полі Зеленського. Тепер він має довести, що його слова про бажання вступити до НАТО та ЄС підкріплюють конкретними діями.

І точно серед конкретних умов західних партнерів немає переслідування опозиції, ветеранів і волонтерів, «Великого крадівництва», порушення принципів корпоративного управління, задоволення всіх забаганок Коломойського та управлінського безладу – тобто всього того, що складає основу і повсякденність нинішнього владного режиму.