У Лондоні 21 червня розпочалася Конференція з відбудови України, метою якої є залучення міжнародних інвестицій для відбудови країни після російського вторгнення. У ній беруть участь понад 1000 іноземних високопосадовців із 61 держави, представники неурядових організацій та сотні бізнес-лідерів та підприємців.
Наразі Україні обіцяна тривала багаторічна підтримка для відновлення інфраструктури та на налагодження роботи економіки. Така позиція західних партнерів є визнанням мужності і стійкості українців перед лицем агресора та подвигу Сил оборони, які захищають усю Європу та світ.
Водночас відкритим текстом союзники вказують українській владі на серйозні проблеми державного управління та корупції, які особливо рельєфно проявляються та найбільш цинічно виглядають в умовах повномасштабного вторгнення росії.
Основним лейтмотивом виступів спікерів високого рівня на Конференції з відбудови України, метою якої є залучення міжнародних інвестицій для відновлення країни після російського вторгнення, – подолання корупції та забезпечення верховенства права в нашій державі.
Німеччина надасть Україні додаткові €381 млн на гуманітарну допомогу у 2023 році. Крім того, Європейський інвестиційний банк виділить €840 млн на відновлення України.
Але оголошуючи про цю допомогу, Німеччина теж розраховує, що Україна покладе край «30-річному кумівству і корупції», щоб стати членом Європейського Союзу, як заявила глава МЗС Німеччини Аннелена Бербок.
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак оголосив новий пакет економічної допомоги Україні. До нього увійдуть кредитні гарантії на суму 3 мільярди доларів, запуск нового британсько-українського технологічного мосту для сприяння інвестиціям і талантам, допомога у 15 мільярдів доларів від МВФ та ініціатива Ukraine Business Compact, до якої долучились понад 400 компаній з 38 країн світу. І в її основі – теж сподівання на верховенство права та передбачуваний і стабільний бізнес-клімат як передумови для іноземних інвестицій.
Або США виділять Україні $1,3 млрд фінансової допомоги, яка буде спрямована на енергетичні та інфраструктурні потреби.
$520 млн з цих коштів підуть на те, щоб допомогти Україні модернізувати її енергосистему. Ще $657 млн підуть на відновлення зруйнованої критично важливої інфраструктури, включаючи залізничні лінії, порти і прикордонні переходи.
Але ще $100 мільйонів доларів будуть спрямовані на оцифрування української митної системи, щоб «підвищити швидкість і знизити рівень корупції».
Держсекретар США Ентоні Блінкен, який представляв цей пакет допомоги під час виступу на міжнародній конференції, зокрема, чітко підкреслив: усі інвестиції, які вкладаються союзниками в Україну, спрямовані не лише на фізичну відбудову країни, але й на створення засадничих умов для її подальшого розвитку і процвітання. А це – демократія, вкорінена у верховенстві права; дотримання прав і свобод людини; можливість реалізувати свій повний потенціал; подолання корупції.
Три-чотирирічні програми допомоги Україні, оголошені союзникам – є, безумовно, позитивним моментом, що дає підстави для оптимізму. Україна не залишиться сам на сам з катастрофічними наслідками російської агресії.
Водночас – такий термін є чіткою вказівкою на строк, протягом якого союзники будуть готові чекати реальних і кардинальних змін в Україні. Корумпованій та неефективній владі грошей давати не будуть.
Це означає, що «команда Зеленського» у дуже короткий термін має продемонструвати реальну, а не вдавану боротьбу з корупцією, дотримання демократичних норм, зокрема у ставленні до опозиції, реформи у судовій системі, системі оподаткування та ін. Без цього Україна не лише не стане членом ЄС у післявоєнний час, але й буде приречена на животіння на задвірках Європи, поруч з агресивним і неадекватним сусідом.