Поточна аналітика

Корупційні скандали у найближчому оточенні Зеленського потребують негайної реакції, бо підривають довіру до України

Спеціалізована антикорупційна прокуратура порушила кримінальну справу та розпочала досудове розслідування проти заступника глави Офісу Президента Андрія Смирнова за статтею 368-5 ККУ “незаконне збагачення”.

У витягу з ЄРДР йдеться про те, що Смирнов набув активів, вартість яких суттєво перевищує його законні доходи.

Однак справу було зареєстровано лише 14 березня – після журналістського розслідування на цю тему М.Ткача. Тобто сам Зеленський роками ігнорував незаконне збагачення осіб свого найближчого оточення.

Однак Смирновим справа не обмежується. Адже зовсім нещодавно Національне антикорупційне бюро викрило злочинну організацію на чолі з колишнім головою Фонду держмайна Сенниченком, учасники якої впродовж 2019-2021 років заволоділи понад 500 млн грн коштів АТ “Одеський припортовий завод” та АТ “Об’єднана гірничо-хімічна компанія”.

Проте хоч керівником злочинної організації в НАБУ й називають екс-голову Фонду держмайна Дмитра Сенниченка,  на записах не його голос. Зокрема журналісти уже звернули увагу на те, що на оприлюднених записах фігурують й інші особи з найближчого оточення Володимира Зеленського.

Зокрема за їх даними голос на записах, який вирішує усі питання по “ОПЗ” – це відомий “смотрящій” від офісу президента Андрій Гмирін, діяльність якого в минулому була об’єктом їх журналістських розслідувань.

У розмовах фігурує прізвище особистого помічника і багаторічного бізнес-партнера президента Зеленського Сергія Шефіра. Хоча з незрозумілих причин на розшифровці НАБУ наразі зазначено “н/д”, тобто нібито в НАБУ не розчули прізвища фігуранта записів.

Так само у розмові на плівках згадується “Б”, що може означати прізвища або колишнього глави ОП, за наполяганням якого Сенниченко і був призначений на посаду, або екс-голови СБУ Баканова, який так само належав до найближчого оточення та був бізнес-партнером Зеленського.

У будь-якому разі сумнівним виглядає, що президент Зеленський міг роками не знати про такі масштабні зловживання за участі свого найближчого оточення із державним майном. Адже для того у нього є низка спецслужб та правоохоронних органів, а також можливість ознайомлюватися із регулярними журналістськими розслідуваннями щодо зловживань його оточення.

Проте так само, як і у випадку незаконного збагачення Андрія Смирнова, Зеленський роками не реагував на проблему розкрадання на держпідприємствах, до чого були залучені представники його найближчого оточення. І лише зараз, через багато років після фактичного скоєння злочинів, справа вийшла на поверхню лише в результаті розслідування НАБУ.

Те саме стосується Татарова, який уник розслідування тільки внаслідок передачі справи з НАБУ в СБУ.

Корупційні скандали такого рівня вимагають ретельного розслідування. Їх фігуранти мають як мінімум бути відсторонені від посад. Адже збереження такої ситуації загрожує втратою довіри партнерів – що смертельно небезпечно в умовах повномасштабної російської агресії і потребах України в допомозі цивілізованого світу.