Поточна аналітика

Корупційні схеми на відбудові загрожують міжнародній підтримці України і перспективам євроінтеграції

Зокрема, як свідчить нещодавнє розслідування журналістів багатократне завищення цін у тендерах на відбудову спостерігається у підрядах Київської ОВА на відбудову в с. Бузова поблизу столиці.

Якщо відбудова об’єктів за тендерами, які проводила Дмитрівська сільрада за даними журналістів відбувалася за цілком ринковими цінами, то уже відбудова тих будинків, які взяла на себе сама обласна військова адміністрація супроводжується кратним завищенням цін на будівельні матеріали.

Зокрема 15 вересня Департамент регіонального розвитку Київської ОДА за результатами тендеру уклав угоду вартістю 172 млн грн із ТОВ «Інвестиційно-будівельна компанія «Білд Лайф».

У ній найбільша сума в 13,2 млн грн піде на кабелі по цінах вищих у 1,4-1,9 рази від вересневого прайс-листа крупного постачальника «Укрпровід».

Значно перевищують закладені в угоді ціни також ту вартість, яка була зафіксована у тендері Служби відновлення та розвитку інфраструктури Київської області на об’єкти у поряд розташованій Бородянці. Наприклад, кабель ВВГнгд 3х1,5, який у кошторисі Київської ОДА був зашитий по 35 тисяч гривень за кілометр, у Держвідновлення – по 23 тисячі гривень.

Якби Київська ОВА замовила кабелі по ринковій ціні, то лише на цій позиції витратити були б удвічі меншими – на 7 млн грн.

Ще 9,93 млн грн у кошторисі КОДА припадає на бетон В25 М350 крупністю заповнювача 20-40 мм по 4 754 грн/куб. м. Хоча київська група «Ковальська» продає різновиди рядового бетону В25 М350 по 2 916-3 267 грн/куб. м, літнього дрібнозернистого – по 3 123-3 639 грн/куб. м, що принаймні на третину дешевше.

І результаті корупційна націнка на бетоні становить ще приблизно 3 млн грн.

Цементний розчин М150 замовили по 4 458 грн/куб. м, хоча на вище згаданому тендері Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області у Бородянці він коштував всього 2 934 грн/куб. м або у півтора раза дешевше.

Газові котли E.C.A. Gelios Plus 24 HM закладені у тендері Київської обласної військової адміністрації по 31,6 тис грн, хоча на сервісі «Hotline» журналісти знайшли аналогічні в низці інтернет-магазинів по 18 332-20 383 грн.

Таким чином, доки у Зеленського виправдовують боротьбою із розбазарюванням коштів позбавлення місцевих бюджетів коштів від військового ПДФО, саме підпорядкована центральній владі вертикаль державних адміністрацій у регіонах укладає корупційні тендери.

Йдеться не лише про втрату десятків мільйонів дефіцитних коштів на коштів подібній угоді про відбудову.

Але й про дискредитацію України перед партнерами та донорами по відбудові.

І найголовніше – створення додаткових загроз для євроінтеграції України. Адже саме масштабна корупція у  владі може підірвати той позитивний імпульс, який щодо прийому України до ЄС  сьогодні спостерігається в державах Євросоюзу.