Поточна аналітика

Коштів на підвищення зарплат медикам немає: Зеленський і Шмигаль грубо обманули лікарів, медсестер і санітарок

Відсутність бюджетних коштів на підвищення зарплат медиків починає проявляти себе.

  • Голова профільного комітету ВРУ з питань охорони здоров’я М.Радуцький зробив заяву (яку партія «ЄС» передбачала ще при прийнятті бюджету): «До Комітету і в особисті повідомлення моєї сторінки Facebook надходять сигнали про те, що деякі керівники медичних закладів намагаються примушувати співробітників переходити на 0,5 чи 0,75 ставки. Хоча фактично люди будуть продовжують виконувати той обсяг роботи, що й раніше. Нагадаю, з 1 січня встановлений рівень мінімальної заробітної плати у державних та комунальних медичних закладах на рівні 20 тис грн для лікарів та 13,5 тис грн для середнього медичного персоналу. Але медикам кажуть, нібито заклад не має грошей, тому їм доведеться формально перейти на неповну зайнятість».
  • МОЗ погрожує за такі дії штрафувати керівників лікувальних закладів.

Насправді, проблема не в поганих керівниках медичних закладів, а в тому, що грошей, згідно з фондом оплати праці, в бюджеті на таке підвищення зарплат немає.

  • Так, на Програму медичних гарантій у Держбюджеті на 2022 рік передбачено 157,3 млрд грн., що на 33,8 млрд грн більше у порівнянні з 2021 роком.
  • Але, як подавав Мінфін у своїй інфографіці до Держбюджету на 2022 рік, зростання по зарплаті передбачено для понад 90 тис. осіб лікарів та понад 200 тис. осіб середнього медичного персоналу.
  • У той самий час, за даними МОЗ України на кінець 2020 року в системі охорони здоров’я працювало 147,361 тис. лікарів, 273,526 тис. медсестер.

Також треба нагадати пану Радуцькому і МОЗ:

  • 12 січня 2022 року Кабмін своєю постановою №2 «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я», якою «підвищив» розмір нарахованої заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності за повністю виконану місячну (годинну) норму праці на рівні не менше 20 000 гривень лікарям (крім лікарів-інтернів), на рівні не менше 13 500 гривень для посад молодших спеціалістів з медичною освітою (фахових молодших бакалаврів), фахівцям з початковим рівнем (короткий цикл) вищої медичної освіти, першим (бакалаврський) рівнем вищої медичної освіти і магістрів з медсестринства, чітко вказав, що це підвищення – «у межах фонду оплати праці на 2022 рік».
  • Також у підпункті 5 пункту першого цієї постанови Кабміну №2 від 12 січня 2022 року йдеться про те, що у разі встановлення медичному працівнику неповного робочого дня або неповного робочого тижня, а також під час невиконання працівником у повному обсязі встановленої норми тривалості робочого часу вимога щодо розміру оплати праці, передбачена підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови, застосовується пропорційно до відпрацьованого часу.
  • У цьому підпункті 5 якраз і є підказка – підвищення зарплат буде за рахунок тих медиків, кого переведуть на 0,5 чи 0,25 ставки або просто звільнять.

Єдине, що може МОЗ, це проконтролювати, щоб обсяг норми тривалості робочого часу відповідно до скорочення дотримувався.

  • Але ні МОЗ, ні Радуцький, ні Комітет ВРУ не здатний проконтролювати, щоб обсяг робіт медиків був скорочений відповідно до скороченої ставки.

Варто зазначити, що рекламні прожекти влади дуже не корелюють з реальним станом у медичній сфері.

  • Заборгованість по зарплаті працівникам у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги на 1 грудня 2021 року склала 456% порівняно з початком року, тобто збільшилась майже у 4,6 раза.