Поточна аналітика

Кошти іноземної допомоги Україні можуть отримати колаборанти з оточення Януковича

В українських медіа з’явилася стаття, що розкриває скандал навколо будівництва дитсадка в селі Раухівка Одеської області, фінансованого Європейським інвестбанком. Автор статті стверджує, що в кошторис будівництва закладені завищені ціни на будматеріали, зокрема, на арматуру та бетонні плити. Крім того, підрядником виступає фірма «Донстрой», зареєстрована в окупованому Сєвєроднецьку, власником якої є Олексій Котляревський з окупованого Донецька. Котляревський відомий своїми зв’язками з колишньою владою та проросійськими силами (за часів Януковича раніше був заммера м. Єнакієвого, а також помічником нардепа Владислава Лук’янова з Партії регіонів).

Це розслідування викриває черговий випадок зловживання коштами іноземної допомги та корупції, що стало нормою в Україні за часів нинішньої влади. Завищені ціни на будматеріали, зловживання «динамічним» ціноутворенням та відсутність прозорості у фінансових документах – це яскраві приклади того, як влада краде гроші з бюджету, призначені для дітей. Ця ситуація є неприпустимою, і вимагає негайного розслідування правоохоронними органами.

Вибір забудовника «Донстрой» з окупованого Сєвєроднецька, який має тісні зв’язки з проросійською владою Януковича та проросійськими силами, створює ризики для національної безпеки, адже дозволяє потенційним ворогам отримати доступ до важливих об’єктів інфраструктури і до коштів, які могли б піти у розвиток країни.

Влада має негайно вжити заходів для запобігання подальшим зловживанням. Негайно перевірити всі зв’язки забудовника та його ділову репутацію, а також розглянути можливість розірвання договору та проведення ретельної перевірки обставин таої ситуації. А всі, хто допустив таку ситуацію, мають нести відповідальність. Має бути посилено контроль над використанням коштів іноземної допомоги. Має бути жорстко припинена співпраця з проросійськими силами та забезпечити безпеку України.

Важлива також активна участь громадськості в контролі над діяльністю влади та боротьбі з корупцією. Ми закликаємо до об’єднання зусиль для захисту національних інтересів України.

Довідково: Станом на 01 травня 2024 року загальний обсяг наданих ЄІБ фінансових ресурсів в Україні, як в державному, так і приватному секторі, складає більше €7,5 млрд. На сьогодні проектний портфель ЄІБ у державному секторі складає 25 проектів загальним обсягом €5,2 млрд. З них: на стадії реалізації – 23 проекта загальним обсягом €4,81 млрд.

В рамках реалізації цих проектів станом на 01 травня 2024 року вибрано €2848,86 млн, в т. ч. у 2022 році – €1 722,6 млн та у 2023 році – €261,74 млн.