Поточна аналітика

Кредитна кабала для українців: неефективна політика влади чи прихована бідність?

За даними Opendatabot, за перші три квартали 2021-го українськими мікрофінансовими організаціями (МФО) було видано швидких кредитiв на суму 49 млрд грн. Це на 261 млн більше, нiж за весь 2020 рiк, коли загальна сума становила 48,7 млрд грн. Кількість виданих в Україні кредитів зростає рік у рік: у 2019-му щомісяця в середньому видавалося 982,5 тис. кредитів, у 2020 — 1 млн кредитів, а в 2021 видається вже 1,2 млн. Тобто проти попереднього року середньомісячна кількість оформлених кредитних договорів збільшилась на 20%. З кінця минулого року середня сума кредиту зросла на 11% — з 4059 грн до 4515 грн.

В той же час, щороку заборгованість населення України перед мікрокредитними організаціям збільшується — загальна сума боргу за 9 місяців 2021-го зросла на 5%. На даний момент українці завинили МФО 15,6 млрд грн лише за протермінованими кредитами.

Зростання кількості кредитування такого характеру є дуже небезпечним явищем. Процентні ставки за такими кредитами є дуже високими. Через легкість і доступність мікрокредитів в МФО українці заганяють себе в кредитну кабалу, тому зростання заборгованості по мікрокредитам буде лише зростати.

За результатами дослідження проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору», середня реальна річна процентна ставка (РРПС) банківського кредиту на особисті цілі становить 121% річних. Аналогічне дослідження фінансових компаній, які пропонують мікрокредити, показало, що середня РРПС становить астрономічні 28 000% річних.

Через свою необізнаність у фінансовій сфері люди платять величезні відсотки за кредитами. І попри обіцяні дешеві кредити від Президента Володимира Зеленського під 10-7-5%, люди не вірять в ці обіцянки і продовжують брати кредити під величезні необґрунтовані проценти.