Зокрема нещодавно стало відомо, що в жовтні 2024 року рф скоротила випуск сталі на 15% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
У звіті World Steel Association відзначається, що країна-агресор минулого місяця виробила 5,6 млн. тон сталі. Хоча за 10 місяців 2024 року показник склав 59,4 млн і був лише на 6,8% меншим порівняно того ж періоду минулого року.
Тобто спад прискорюється. І причина цього як у наслідках санкцій для експорту, так і зменшення споживання російської сталі в середині країни через наплив китайського продукту.
Найбільший обвал експорту з рф прийшовся на третій квартал. Причому за даними Metals & Mining Intelligence найсильніше впав експорт сталевих труб та прокатної продукції з покриттями — на 41% та 49% відповідно.
Означені види продукції мають одну з найбільших в металургії додану вартість. Тож втрати за відповідними позиціями особливо болючі для російських виробників.
Передовсім, занепад російської металургії відбувя через втрату рф європейського ринку. Ще у березні 2022 року Євросоюз в рамках четвертого пакету санкцій запровадив заборону на імпорт стального прокату, арматури, труб.
В абсолютний обсягах мова йшла приблизно про 40 млн. тон стальної продукції на рік. В грошовому вимірі – це в середньому близько 30 млрд. доларів валютної виручки.
рф спробувала перенаправити частину продукції до країн Близького Сходу і Південно-Східної Азії, але компенсувати втрати європейського ринку їм не вдалося.
Понад це, останнім часом поряд із згубним впливом санкцій Заходу погіршується ситуація для російської металургії і на китайському напрямку.
Адже у КНР уже 2 роки будівельна галузь гальмує, що позначається на світових цінах на сталь: з початку 2024 року котирування впали на 20- 40% і досягли річних мінімумів.
Крім того, в самій рф скасування пільгової іпотеки та гальмування у будівництві може призвести до скорочення ємності внутрішнього ринку металопродукції..
У результаті за даними російського Центру економічного прогнозування Газпромбанку, за результатами І півріччя 2024 р. експорт з рф плаского і сортового стального прокату та стальних труб був на 60% нижчим, ніж за аналогічний період 2021 р. Експорт стальних напівфабрикатів з рф за цей період впав на 25%.
У цих умовах за останніми прогнозами споживання брухту чорних металів у росії за підсумками 2024 року теж зменшиться на 22% до 17,5 млн тон. Наступного року очікується продовження негативного тренду. А з 2021 року його споживання обвалилося з 26,6 млн тон у 2021.
Серед причин в асоціації виділяють 12 пакет санкцій ЄС, який включав квотування імпорту російського товарного чавуну, гарячебрикетованого заліза (ГБЖ), сталевої заготовки. В результаті багато російських постачальників цієї продукції переорієнтувалися на внутрішній ринок, видавлюючи з нього брухт. Подібне заміщення у 2023 році було на рівні 3,8 млн. тон, а в цьому — становитиме майже 7 млн. тон.
російські металурги уже закликали розпочати повторне антидемпінгове розслідування щодо оцинкованого прокату з КНР. «Сєвєрсталь», НЛМК та ММК турбуються, що до країн ЄАЕС надходить все більше китайської сталі. А оскільки в самій Піднебесній криза із внутрішнім споживанням, то є ризик, що вона «завалить» ринок Євразес своєю дешевою продукцією.